Yüksek Kolesterol Belirtileri

0
1843

Vücudumuzda yer alan tüm hücrelerde bulunan kolesterolün, hücre yapısının inşasından hormon ve enerji üretimine kadar pek çok önemli görevi bulunmaktadır. İnsan vücudu gereksinim duyduğu kadar kolesterol üretebildiği gibi, tüketilen gıdalardan da kolesterol alınabilmektedir. Kolesterol için balmumuna benzer bir yağdır diyebiliriz. Kolesterol arttığı zaman yüksek kolesterol dediğimiz sorun ortaya çıkmakta ve zaman içerisinde damarlarda birikme yaparak plakalar meydana gelmesine neden olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına neden olması sebebi ile yüksek kolesterole dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Her ne kadar kendi başına bir hastalık olmasa da sonuçları itibari ile insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Bunun olmaması adına gerekli tedbirleri almak atılacak en doğru adımlardan birisi olacaktır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

İki ana kolesterol vardır. Bunlar HDL ve LDL olarak isimlendirilmiştir. HDL iyi kolesterolü temsil etmektedir. LDL ise kötü kolesterol anlamını taşımaktadır. Kötü kolesterol (LDL) kan dolaşımında problemler çıkmasına sebep olmaktadır. Kalp hastalıklarının başlamasına ve damar tıkanıklığının yaşanmasına neden olması LDL’nin tehdit olmasındaki önemli etkenlerdir. İyi kolesterol ise kötü kolesterolün verdiği zararı azaltmakta ve LDL seviyesini düşürerek damarlarda oluşan plakların ortadan kaldırılmasına yardım etmektedir.

Yüksel kolesterolün çok tehlikeli olmasının en büyük nedenlerinden birisi ise herhangi bir belirtisinin bulunmamasıdır. Kötü kolesterol yükseldiğinde kişi bunun farkına varamadığı için pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Genellikle damar ya da kalp rahatsızlığı olmadıkça kötü kolesterolün varlığından bile çoğu kişinin haberi olmamaktadır. Ne zaman bu sorunlar gün yüzüne çıksa kötü kolesterolün verdiği ağır tahribatın farkına varılmaktadır. Bu nedenle kolesterol ölçümü yaptırmanız ve ne durumda olduğunuzu bilmeniz sizin yararınızadır.

Yüksek kolesterol kişiyi direk hasta yapan bir rahatsızlık değildir. Herhangi bir belirti göstermediği için kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir. Ancak ciddi hastalıklara yol açtığı düşünüldüğünde yüksek kolesterolün ne denli tehlikeli olduğu açıkça görülmektedir. Sizde gerekli testleri yaptırarak LDL seviyenizi öğrenebilir, yüksek kolesterolünüz var ise gerekli önlemleri almaya başlayarak hastalıklara karşı bedeninizi koruyabilirsiniz.

Yüksek kolesterol çok nadir durumlarda el ile ayaklarda ve göz çevresinde kabarıklığa neden olmaktadır. Yağ bezesine benzer şekillerde kendisini gösterebilmektedir.

Yüksek Kolesterolün Riskleri Nelerdir?

Çok uzun bir zaman yüksek kolesterol ile yaşayan birinin başına gelebilecek en kötü hastalıkların başında damar tıkanıklığı bulunmaktadır. Damar tıkanıklığı kan akışının sekteye uğramasına neden olacağı için ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Damarların duvarlarına yapışan kolesterol damarın elastikiyetini yitirmesine ve zamanla sertleşip kan yolunun daralmasına neden olur. Oluşan plakalar damarların çatlamasına ve meydana gelen bu çatlaklarsa kanın pıhtılaşmasına sebebiyet verir. Bu durum zaman içerisinde kan akışını dahi durma noktasına getirebilmektedir.

İnsan sağlığını tehdit eden ve kalp krizini tetikleyip inme inmesine neden olan bu tıkanıkların oluşmasında önemli rol oynayan yüksek kolesterole karşı sizde dikkatli olmalısınız. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek istiyorsanız en kısa süre içerisinde sizde kolesterol seviyelerinize baktırmalısınız.

Kolesterolü Yükselten Etkenler Nelerdir?

Karaciğer kolesterol üretimini sağlayan organımızdır. Ancak tükettiğimiz gıdalardan da kolesterol almaktayız. Üretilen ve alınan kolesterol ihtiyacımızın üzerinde olduğunda kolesterol fazlalığı ile karşılaşırız. Şimdi kısaca yüksek kolesterol içeren gıdalara hep birlikte göz atalım

İçeriğinde omega 3 ve omega 6 bulunan gıdalar. Bu gıdalarda esansiyel yağ asitleri bulunmaktadır.

Badem, balık, fındık, keten tohumu vb.

Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar. İyi kolesterol ve sağlıklı yağ kaynakları arasında bulunmaktadırlar.

Tereyağı, margarin, tam yağlı süt ve yağlı peynir vb.

Trans yağ barındıran gıdalar.

Kızartma yemekler, hazır kurabiyeler, krakerler, fast-food, kızarmış patates vb.

Hazır ve paketlenmiş gıdaların tüketimi, hayvansal gıdaların fazla tercih edilmesi gibi etkenler yüksek kolesterolün artmasına neden olmaktadır. Bu tarz bir beslenme alışkanlığınız varsa yüksek kolesterol ile karşılaşma olasılığınız çok fazla hatta kaçınılmazdır diyebiliriz.

Yaş ilerledikçe yine yüksek kolesterolün seviyesinde de artış gözlemlenmektedir. Uzmanlar 20 yaşından sonra 40 yaşına kadar her 5 senede bir kolesterol ölçümü yapılmasını önemli olduğunun altını çizmektedirler. 40 yaşından sonra ise her yıl veya 2 yılda bir kolesterol ölçümü yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Aktif bir hayat sürmemek ve fiziksel olarak spor gibi aktivitelerden uzak kalmak yine yüksek kolesterol ile sonuçlanabilmektedir. Özellikle aşırı kilolu olmak yüksek kolesterole adeta davetiye çıkarmaktadır. Kilo fazlası olan insanlarda LDL görülme sıklığının çok fazla olduğu unutulmamalıdır.

Spor yaptığınız halde yüksek kolesterol sorunu yaşıyorsanız bunun en büyük nedeni ailenizden birinde yüksek kolesterol olmasıdır diyebiliriz. Kilonun ideal bile olsa aileden birinde yüksek kolesterol problemi varsa bu size de yansıyabilmektedir. Kalıtımsal olarak aile bireylerine aktarıldığı bilinen bir gerçektir.

Doğru ve sağlıklı beslenme ve egzersiz ile yüksek kolesterolünüzü dengede tutmaya çalışıyor veya kolesterol ilacı kullanıyorsanız doktorunuz sizden düzenli şekilde kolesterol ölçümü yaptırmanızı söyleyecektir. 6 ayda bir yapılan kolesterol ölçümleri ile LDL durumunuzu takip etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Şeker hastalığı, hipotiroid, karaciğer ve böbrek hastalıklarının kolesterolü yükselttiği yine bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yüksek Kolesterolü Düşürme Yolları Nelerdir?

Yüksek kolesterol sorunu yaşıyor ve bundan kurtulmak için etkili adımlar atmak istiyorsanız sizde yaşam tarzınızda değişiklik yapmaya açık olmalısınız. Özellikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve düzenli egzersiz yapılması yüksek kolesterolün düşürülmesine inanılmaz katkı sağlamaktadır.

Balık ve tavuk derisi yememek yüksek kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunacaktır. Daha az doymuş yağ tüketmekte atılabilecek doğru adımlar arasında yer almaktadır. Et tüketiminde ise az yağlı veya yağsız etlere yönelebilirsiniz. Kızarmış yemekler yerine ise buharda pişireceğiniz yemekler yüne yüksek kolesterol ile olan mücadelenizde size yardımcı olacaktır. Tam tahıllı gıdaların tüketilmesi de LDL’nin düşürülmesi açısından çok faydalıdır. Düzenli şekilde sebze ve meyve tüketirseniz yine çok etkili sonuçlar elde etme şansını yakalayabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmayı da ihmal etmemelisiniz. Düzenli şekilde egzersiz yapar ve yediklerinize dikkat ederseniz sizde kilo vererek yüksek kolesterol tehdidine karşı çok etkili bir önlem almayı başarabilirsiniz. İnsan sağlığına ciddi zararlar veren sigaranın bırakılması yüksek kolesterolün düşürülmesi açısından çok gereklidir.

Tüm bunları yaptığınız halde yine de yüksek kolesterol sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi kalıtımsal olması olabilir. Böyle bir durumda ise doktorunuz size kolesterol ilacı almanızı tavsiye edebilir. Yüksek kolesterolün kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı gerçeğini asla aklınızdan çıkarmamalı ve bu sorunu hayatınızdan uzaklaştırabilmek için her türlü tedbiri almalısınız. Bu sayede sizde hayat kalitenizden ödün vermeden yaşantınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Kolesterol Testi

Kolesterol testi yaptırmak istiyorsanız bu testin aç karnına yapıldığını unutmamalısınız. Aç karnına yapılan bir kan testi olan kolesterol testi ile HDL ve LDL kolesterol seviyelerinizi öğrenebilirsiniz. Bunları öğrenirken yine bu test sayesinde trigliseritlerin seviyesini de ölçtürebilirsiniz.

Tam Kolesterol Testi Nasıl Yapılır?

Tam kolesterol testi yaptırmak isteyenlerin bu testten yaklaşık 9 ila 12 saat önce bir şeyler yemeyi bırakması gerekmektedir. Tam kolesterol testinde kanda bulunan tüm yağlar tespit edilebilmektedir.

LDL Kolesterol Seviyesi Testi

Tok karnına yapılabilen bir testtir. Bu test sayesinde LDL kolesterol oranı tespit edilebilmektedir.

Basit Kolesterol Testi

Basit kolesterol testi doktorların genellikle ilk uyguladıkları testtir diyebiliriz. Bu test sayesinde kötü kolesterol seviyesi ölçülüp tespit edilebilmektedir. Basit kolesterol testi yaptırılabilmesi için belirlenmiş bir beslenme koşulu ise bulunmamaktadır. Bu test yemek sonrasında bile uygulanabilmektedir.

Kolesterol Seviyeleri

  • Arzu edilen kolesterol seviyesi 200 mg/dL
  • Sınır seviyesi 200-239 mg/dL
  • Yüksek kolesterol 240 mg/dL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here