Yeşil Çayın Faydaları

0
10324

Sağlıklı yaşamanın yollarını arayanların karşısına çıkan yeşil çay zengin içeriği ve sayısız faydasıyla insanı hayrete düşürüyor. Fermente edilmeden işlenmesi sebebi ile siyah çayla aynı bitki yaprağından olmasına rağmen yeşil çay asla siyah renge bürünmemektedir. En belirgin farklılık ise tüketim için hazırlanırken yeşil çayın antioksidanlarını siyah çay gibi kaybetmiyor olmasıdır. Bu antioksidanlar sayesinde yeşil çay tüketmek insan sağlığına muhteşem katkılar yapmaktadır. Yeşil çayda kalori oranı neredeyse sıfırdır. Şekersiz tüketilmesi durumunda neredeyse hiç kalori aldırmaz. Yeşil çayın içeriğinde yüksek oranda mineral ya da vitaminde bulunmamaktadır. Teanin, fenolik bileşenler ve kafein barındıran yeşil çay bu özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Teanin nedir?

Çay yaprağında yer alan bir amino asittir. Yeşil çayda ve siyah çayda bulunan amino asit miktarı aynıdır.

Teanin ne işe yarar?

Konsantrasyonu arttıran ve insana rahatlık hisse veren bir maddedir. Teanin uykuya sebep olmamaktadır.

Fenolik nedir?

Antioksidan niteliği taşıyan kateşinlerdir. Kateşinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Yeşil çaydaki kateşinler ise epigallokateşin galattır.

Kafein nedir?

Kafein uyarıcı bir maddedir. Enerjik hissedilmesini sağlar ve yorgunluğu azaltır. Yeşil çayın etkili olmasındaki önemli unsurlar arasındadır.

Şimdi kısaca yeşil çayın faydalarını inceleyelim.

Yeşil Çayla Güçlü Kalın

Yeşil çayın içerisinde yer alan kafein insanların daha güçlü ve zinde hissetmesine neden olan bir maddedir. Yeşil çay tüketenler aldıkları kafein sayesinde yorgunluk hissinden kurtulmakta ve enerji dolu hissetmektedir. Dayanıklılığı ve kas gücünü arttırıyor olması ise spor sonrası yaşanan kas yorgunluklarını en aza indirgemektedir. Fiziksel ve psikolojik yorgunluklara karşı çok etkili olan yeşil çay sayesinde vücut ısısı da yükselmektedir. Artan vücut ısısı ise metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Bu durum çok daha fazla kalori yakılmasının ve zayıflamanın önünü açmaktadır. Sizde güçlü ve enerjik olmak için yeşil çayın faydalarından yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak tüketmeniz halinde yeşil çayın etken madde olan kafeinden istifa etmeniz hiçte zor değil. Günün yorgunluğu azaltmak ve çok daha verimli spor yapmak için yeşil çay içmeniz yeterli olabilir.

Zihin Açıcı Yeşil Çay

Yeşil çayın faydalarından biride zihin açıcı özelliğinin olmasıdır. Özellikle ders çalışırken içilen yeşil çay dersi daha iyi anlama şansını sunmaktadır. Çünkü yeşil çay düşünme ve öğrenme yetisini arttıran bir yapıya sahiptir. Konsantrasyon eksikliği bulunan için yeşil çay bulunmaz bir nimettir diyebiliriz. Sizde yeşil çayın faydalarını değerlendirebilir ve beyin gelişimine katkıda bulunan bu muhteşem çay sayesinde öğrenme sınırınızı çok daha yukarılara taşıyabilirsiniz. 2012 yılında gerçekleştirilen bir deneyin sonuçları yeşil çayın ne kadar yararlı olduğunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiştir.

Yapılan bu araştırmada bir grup insana yeşil çay kateşini verilmiştir. Kateşin verilen bu insanların beyin dalgaları ölçüldüğünde ise beyin aktivitelerinde muazzam bir yükseliş olduğu anlaşılmıştır. Beyin aktivelerinin artışı konsantrasyon sorunlarını gidermiş ve bu kişilerin daha rahat odaklanabilmesinin önünü açmıştır. Yeşil çayda bulunan teanin isimli madde rahatlık hisse vermekte ve kişinin stresini azaltıp yok etmektedir. Stres ve baskı altında hissetmeyen insanların çok daha verimli düşünebildikleri ve işlerine odaklanabildikleri ise bilinen bir gerçektir.

Uyku isteğine sebep olmayan teanin isimli madde yeşil çay tüketenlere üst düzey konsantrasyon kazandırmaktadır. Zihninizin daha açık olmasını istiyorsanız sizde yeşil çayın faydalarını değerlendirmeye bir an önce başlamalısınız. Düzenli kullanılması halinde beyin hücrelerinin korunmasına da yardımcı olan yeşil çayın beyin hücresi ölümlerinin önüne geçtiği yapılan birçok araştırmayla ispatlanmıştır. Hayat kalitenizi arttırmak ve stresten uzak kalıp daha verimli düşünebilmek için yeşil çayı deneyebilirsiniz.

Şekere ve Kolesterole Son

Kötü kolesterol ile mücadelede yeşil çayın çok yararlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Yeşil çay tüketimi iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolünse azalmasına neden oluyor. Bu etkilerin oranı ise oldukça azdır. Yine de sadece yeşil çay açarak kötü kolesterolü azaltılması mümkündür.

Yeşil Çay ve Kalp Damar Sağlığı

Yeşil çayda yer alan antioksidanlar serbest radikallere karşı insan vücudunu korumaktadır. Bu sebeple yeşil çay içmek kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Yeşil çayın iltihap giderici özelliği ise damar çeperlerini sarmalayan endotel hücrelerinin çok daha sağlıklı olmasına katkı da bulunur. Kan pıhtısı ve plak gibi sorunların damarda oluşmasını önler. Ancak fazla tüketilmesi halinde eşil çay kan basıncını yükselteceği için kalp çarpıntısı olmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden yeşil çayı doğru oranda tüketmeye özen göstermelisiniz.

Zayıflamak İçin Yeşil Çay

Kafein metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yeşil çayda bulunan kafeinde metabolizmanın çok dha hızlı çalışmasına yardım etmektedir. Bu sayede kalori yakımı artmakta ve zayıflama sürecine girilmektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşinlerse yağların enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil çayda bulunan galat isimli madde ise karbonhidratların parçalanmasına neden olur enzimi önlemektedir. Bu sayede tüketilen gıdalardan alınan kalori oranının en alt seviyede olmasını sağlamış olur. Kilo vermek ve zayıflamak isteyenler için yeşil çay mükemmel bir destekleyicidir.

Bağışıklık Siteminizi Güçlendirin

Teanin çay bitkisine özel bir amino asittir. 2003 yılında gerçekleşen bir araştırmanın sonuçlarına bakıldığında teanin maddesinin akyuvar hücrelerine yaptığı olumlu sonuçlar dikkat çekicidir. Akyuvar hücrelerinin mikroplara çok daha hızlı şekilde müdahale etmesini sağlayan teanin teşil çayda bol miktarda bulunmaktadır.

Kanserden Korunmak İçin Yeşil Çay İçin

Akciğer, göğüs, deri, prostat, ağız kanseri ve mesane gibi pek çok kanser türü üzerinde etkili olan yeşil çay, kanserin ilerlemesini yavaşlatmayı başarmaktadır. Kanserin yayılmasını engellemek için mücadele veren yeşil çay DNA hasarının önüne geçmektedir. Bazı hücrelerin kansere dönüşmeden yok edilmesini sağlayan yeşil çaydan sizde yararlanmalısınız. Yeşil çayın faydalarından istifade ederek kansere yakalanma riskinizi azaltmak sizin elinizde. Fakat yeşil çayın etkili olabilmesi için sigara gibi insan sağlığına zarar veren maddelerden uzak durmanızda gerekmektedir. Çünkü yeşil çay sigara içenleri akciğer kanserine karşı pek koruyamamaktadır.

Cildi Güzelleştiren Yeşil Çay

Yeşil çayın cilt için yararları da bir hayli fazladır. İçilerek veya direk cilde uygulayarak yeşil çayın etkilerinden faydalanmak mümkündür. Cildinizin çok daha sağlıklı olmasını arzuluyorsanız sizde yeşil çayı seçenekleriniz arasına eklemelisiniz. Güneş yanıklarına karşı direnç sağlaması, cilt kanserine yakalanma olasılığını azaltması ve cildi ışıl ışıl yapması yeşil çayın öne çıkan özelliklerindendir. Yeşil çay kremleri ve yeşil çay maskeleri ile cildinize muhteşem bir bakım yapabilir ve cilt sağlığınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Diş Etlerinizi Koruyun

Yeşil çay ağızdaki asit oluşumunun yavaşlamasında etkili olmaktadır. Ağızda bulunan mikropları yok etmekte ve bakterilerin çoğalıp diş çürümesine neden olmasının önüne geçmektedir. Diş eti çekilmesi gibi rahatsız edici sorunlara karşı çok etkilidir. Yeşil çat diş eti çekilmelerini önlemeyi başarmaktadır. Diş eti kanamalarınız varsa yine yeşil çayın faydalarından yararlanmak isteyebilirsiniz. Çünkü yeşil çay diş eti kanamalarını durdurmaktadır.

Sizler için kısaca yeşil çayın insan sağlığına yaptığı katkılara değindir. Yeşil çay tüketmeniz halinde sizde hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz. Yeşil çayın muazzam etkilerinden yararlanıp çok daha sağlıklı ve dinç bir hayat sürmek sizin elinizde!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here