Voleybol Kuralları Nelerdir?

0
1741

Altışar kişiden oluşan iki takım ile ikiye bölünmüş bir oyun alanında topla oynanan voleybol sporunun amacı filenin üzerinden topu göndererek rakip takımın oyun alanına düşmesini sağlamak ve rakip takımın aynı şeyi yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Voleybol sahası 9×18 metre boyutunda bir dikdörtgen olup çevresinde her yöne en az 3 metre genişliğinde serbest alan bulunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi dünya çapında da çok sevilen ve oynanan bir oyun olan voleybolun belli başlı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar aşağıda kısaca özetlenmiştir.

Voleybol Kuralları

-Voleybol topunun ağırlığı 260 ila 280 gram arasında, çevresi ise 65 cm çapında olmalıdır.

-Voleybol açık ya da kapalı alanlarda oynanabilen bir spordur. Voleybol sahasının 9×18 metre ölçüsünde olması ve enine bir çizgi ile ortadan ikiye ayrılması gerekmektedir.

-Orta çizginin üstünde bulunan gergin ağın yüksekliği resmi maçlarda kadınlarda 224 cm, erkeklerde ise 243 cm olmalıdır.

-Voleybol oynanırken sporcuların sakatlığına sebep olabilecek ya da rakiplerine karşı avantajlı duruma geçmelerini sağlayabilecek eşyaların kullanılması yasaktır.

-Sporcular gözlük ya da lens kullanma konusunda serbesttir, fakat bu konuda oluşabilecek sıkıntılardan kendileri sorumludur.

-Voleybol iki takım ile oynanmakta olup, her takımın kaptanı kendi takımından sorumludur. Kaptanların maç öncesinde takım cetveline imza atmaları ve kurada takımlarını temsil etmeleri gerekmektedir.

-Takımların sayı elde edebilmelerinin üç yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi topun rakip sahanın zeminine temas etmesiyle, ikincisi ise rakip takım oyuncularının oyun kurallarına aykırı bir davranışta bulunmasıdır. Diğer bir sayı elde etme şekli de rakip takımın ihtar almasıdır.

-Bir setin kazanılabilmesi için takımlardan birinin 25 sayı yapmış olması ve rakip takımla arasında en az 2 sayı fark olması gereklidir. Yani durum 24-25 ise maç sonlanmayacak, arada 2 sayı fark meydana gelene kadar devam edecektir.

-Voleybol maçı başlamadan önce hakem tarafından kura atışı yapılmakta ve böylece ilk servisi hangi takımın atacağı ve takımların hangi sahayı kullanacakları belirlenmektedir. Bir takım kurayı kazandığı zaman iki seçeneği olmaktadır: istediği sahayı seçmek ya da ilk servisi kullanmayı seçmek.

-Voleybolun maçının yapılabilmesi için her iki takımın da 6’şar oyuncusu bulunması zorunludur.

-Takım oyuncularının sürekli dönüş yaparak oyunu oynamaları gerekmektedir. İlk başta başlangıç dizisi ile başlanmakta ve set bitene dek oyuncuların pozisyonları kontrol edilmektedir. Bir takım servis atma hakkı kazandığında takımda bulunan oyuncular saat yönünde dönerek oyuna devam etmektedirler.

-Maç esnasında sporcuların sahayı ikiye ayıran çizginin öbür yanına yani rakip alana basmaları yasaktır.

-Sahadaki her iki yarı alanın arka çizgilerinin sağında bulunan üçte birlik alanın gerisindeki bölge servis alanı olarak kullanılmaktadır. Servislerin bu alandan ya da alanın gerisinden atılması zorunludur.

-Voleybol maçı kapalı bir sahada oynanacaksa salonun tavan yüksekliğinin en az 7,8 metre olması şarttır.

-Takım oyuncularının üçü fileye yakın olan ön kısımda, diğer üç oyuncu ise arka kısımda oynamakta ve savunma görevini yerine getirmektedirler.

-Voleybol maçı servis atma hakkı kazanan takımın sağ arkada bulunan oyuncusunun servisi atması ile başlamaktadır. Servis oyuncunun stiline göre topa avuç içi, yumruk ya da kol ile vurularak kullanılabilmektedir.

-Rakip takımın sahasına geçen topun, takım oyuncuları tarafından en fazla üç vuruşta geri gönderilmesi gerekmektedir.

-Maç esnasında sporcular topu tutamaz, iki kere üst üste topa vuramaz ve rakip alana ayak basamazlar.

-Oyun sırasında sporcuların bedenlerinin kalça kısmından aşağı bölümleri ile topa dokunmamaları ve topun yere değmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here