Vernik Çeşitleri Nelerdir?

0
2856

Eritme ve inceltme amacı ile kullanılan vernikler, boya ve cila tarzı yüzeylerde oldukça etkilidirler. Bu tür yüzeyleri çok daha iyi duruma getirme adına sizde verniklerden yararlanabilirsiniz. Vernikler sıvı halde bulunan maddelerdir. Güçlendirici ve özellik arttırıcıdır. Bu yönü ile piyasanın vazgeçilmezleri arasına girmeyi de başarmıştır. İklim şartlarına dayanıklı olmaları, metal, ağaç ya da boyanmış bir bölgeye mat veya parlak bir görünüm kazandıran vernikler alkol ve yağ içerisinde çözülmüş bir maddedir. Sentetik, selülozik ve poliüretan olarak 3 kısma ayrılmışlardır.

Selülozik Vernik

Adından da hemen anlaşılacağı üzere Selülozik verniğin oluşumunda selüloz rol oynamaktadır. Selülozların elde edildiği alanlar ise çalılar, bitkiler, hücre zarlar ve ağaçlardır. Bunlardan elde edilen selülozlar ise selülozik tiner kullanılarak inceltilmektedir. Selülozik verniklerin en önemli özelliği dirençli ve dengeli kuruyor olmalıdır. Diğer ürünlere nazaran daha hızlı kurumaları zamandan kazandırmaktadır. Saten, mat ve parlak görünüm elde etmek isteyenler selülozik verniklerden faydalanabilmektedir. Parlak bir görünüm elde etmek için mat ve parlak vernikler birbirine karıştırılmaktadır. Bu sayede ortaya birbirinden güzel parlak görünümler çıkmaktadır. Vernik çeşitleri arasında öne çıkan selülozik vernikler etkileri ile sizin de beğeninizi kazanabilir. Gözenekleri doldurma konusunda oldukça başarılı olan bu vernik çeşidi yaygın olarak kullanılmaktadır. En fazla kullanıldığı alanlar içerisinde ise hediyelik ve süs eşyaları yer almaktadır. Çok şeffaf bir yapıya sahip olması nedeni ile sürüldükleri bölgenin rengini kesinlikle değişime uğratmamaktadır.

Selülozik Verniklerin Tercih Edilme Sebepleri

Dengeli kuruması selülozik verniğin çok fazla tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Dengeli kuruyan maddeler hızlı kuruyan maddelere oranla çok daha dirençli olmaktadır. Direnç bakımından güçlü olması selülozik verniğin rağbet görmesini sağlamaktadır.

Selülozik vernik boyanın rengini değiştirmemektedir. Bu yönü ile de beğeni kazanmıştır. Sizde vernik sürdüğünüz alanda rengin farklılaşmasını istemiyorsanız seçeneklerinize muhakkak selülozik verniği de ilave etmelisiniz.

Işıktan koruyan astar verniği, dolgu verniği, mat vernik ve parlak vernik gibi çeşitlerinin olması ve gereksinimleri karşılayabilmesi selülozik verniğin tercih edilmesindeki önemli unsurlardandır.

Sentetik Vernik

Polivinilasetat, vinilklörür ve polivinilklorürasetatların uygun sıvılardan yararlanılarak eritilmesi işlemi sonucunda elde edilmektedir. Sentetik tiner eritici sıvısıdır. İnceltici ve eritici sıvıların buharlaşması ile kuruma işlemi gerçekleşmektedir. Özellikle neme karşı çok dayanıklı bir maddedir. Parlak bir katman meydana getirmesi ile beğeni kazanmaktadır. Nemli bir yaşan alanına sahipseniz sizde mutfak dolaplarınız ve mobilyalarınız için sentetik vernikten faydalanmak isteyebilirsiniz.

Poliüretan Vernikler

Mobilyacılık alanında kullanılması ile öne çıkan poliüretan vernikler, çizilme gibi sorunlara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Darbelere karşı olan bu dayanıklılığı poliüretan verniklerin popülaritesini arttırmaktadır. Çözücülere ve kimyasal maddelere karşı çok dirençlidir. Poliüretan vernikler suni reçine eğiği kullanılarak elde edilen bir maddedir. İçerisine sertleştirici katılmaktadır. İnceltme işlemi içinse yine tinerden yararlanılmaktadır. Poliüretan verniğin içerisine sertleştirici katıldığında en fazla 8 saat içinde kullanılması gerekmektedir. Püskürtme tabancaları ile uygulanan poliüretan vernikler asla fırça kullanılıp uygulanmamalıdır. Sertleşen vernik uygulaması tatbik edildiğinde bu iş için kullanılan araç ve kaplar derhal poliüretan tinerle güzelce temizlenmelidir.
Poliüretan verniklerin parlak ve mat çeşitleri bulunmaktadır. Mat vernik kendi içinde tam mat ve ipek mat olmak kaydıyla ikiye ayrılmaktadır. Poliüretan vernikler kullanıldıktan sonra 2-3 saat içerisinde tamamen kurumaktadır. 2 hafta sonunda ise dayanım özelliği devreye girer ve kimyasal maddelere karşı muazzam bir koruma sağlar.

Vernik çeşitleri 3 ana başlığın dışında ise şu şekilde oluşmaktadır.

Gomlak

Hayvansal yapıda ve bitkisel kaplama özelliğinde olan Gomlak’ın ana vatanı Hindistan’dır. Doğal bir reçine olan Gomlak, 1 cm. kalınlığına sahip olan bir maddedir. Bazı ağaçların özsuyunu emerek beslenen küçük böceklerin dışkıları bu maddeyi oluşturmaktadır. Renk verici bir maddedir. Yabancı maddelerin ayrıştırılması ile birlikte Arı Gomlak elde edilmektedir. Renk koyulaştıkça kalitede o oranda düşmektedir. Gomlağın kalitesi rengine bakılarak belirlenmektedir. Cilalama işleminin çok daha kolay gerçekleştirilebilmesi adına Gomlak türlerine %3 ila 6 arasında mum katılmaktadır. Arı Gomlak ise cilalama işleminin son raddesinde devreye girmektedir. Arı gomlak ile cilalama işleminin sona erdirilmesinde ise çok büyük faydalar bulunmaktadır. Arı gomlak neme karşı olan dayanıklılığı had safhaya çıkarmaktadır. İspirto gomlak cilasının eritici sıvısıdır.

Yağlı Vernik

En fazla koruyucu yağlar ve yapay reçine kullanılarak hazırlanan bir maddedir. Bahçe mobilyaları ve pencerelerde tercih edilen bir vernik türüdür. İçeriğinde reçine, koruyucu yağ, sigatif ve inceltici sıvı gibi çeşitli maddeler yer almaktadır. Parlak çeşitleri bulunan yağlı vernikler en fazla tercih edilen vernikler arasındadır.

Asit Sertleştirici Vernik

Kimyasal yöntemlerden faydalanılarak elde edilen üre, fenol ve melamin yapay reçinelerinin buharlaşıcı sıvılar ile meydana getirdikleri sıvılardır. %50 oranında katman yapmaktadır. Hazırlanmasının ardından 2-3 gün içerisinde kullanılması gerekmektedir. 2-3 saatlik kuruyarak katman yapma süresine sahiptir. Kuruma işlemini kimyasal olarak gerçekleştirmektedir. Tüm vernikleme yöntemlerinde kullanılabilmektedir. Kimyasal ve mekanik etkilere karşı çok dayanıklı olması ile ön plana çıkmaktadır. Havanın olumsuz etkilerine karşı ise dayanım gücü pek fazla bulunmamaktadır.

İspirtolu Vernik

İspirto ve benzeri sıvılarda yapay ve doğal reçinelerin eritilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kurumayı fiziksel olarak yapmaktadır. İspirtolu verniğin dış etkilere karşı olan dayanımı ise sınırlıdır.. İspirtolu verniğin üretimi için çoğu zaman Gomlak türlerinden yararlanılmaktadır. Bu verniğin fırça kullanılarak sürülmesi neredeyse imkansızdır. Fiziksel kuruma yapması nedeni ile en son sürülen katman önceki katmanın bozulmasına neden olabilmektedir. İspirtolu verniğin yapımında yer alan yapay reçineler, bu verniğin dış etkenlere karşı çok dayanıklı bir katman oluşturmasını sağlamaktadır.

Deniz Verniği

Bezir ya da çinodunu yağı ile uzun ömürlü reçinelere kullanılarak elde edilen deniz verniği adından da anlaşılacağı gibi suya karşı çok dayanıklıdır. Sizde suya karşı dayanıklılık arttıracak bir vernik arıyorsanız deniz verniği işinizi fazlası ile görecektir. Uzun ömürlü olması ve suya karşı dayanıklılığı arttırması deniz verniğinin en belirgin ve bilinen özellikleri arasındadır.

Sizler için vernik çeşitleri nelerdir sorusunun kısaca yanıtını vermeye çalıştık. Vernik çeşitleri ile alakalı bilgi sahibi olmanız halinde sizde ihtiyaç duyduğunuz vernik türünü kolaylıkla belirleyebilir ve doğru verniği kolaylıkla alabilirsiniz. Vernik seçiminizi yaparken nerde kullanacağınızdan hangi özelliklere sahip olmasını istediğinize kadar her şeyi masaya yatırmalı ve gereksiniminizi karşılayacak en doğru verniği belirlemelisiniz. Bu sayede mobilya, dolap ve kapılarınızın ömrünü uzatma şansını da elde etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here