Tüp Bebek Yöntemleri Nelerdir

0
2832

Tüp Bebek Yöntemleri Nelerdir

 

 Tüp bebek yöntemleri yani yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ingilizce ismiyle Assiste Reprodüktif Technology (ART), kadın yumurtalıklarında oluşan yumurta hücrelerinin vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuarda suni olarak döllenmesi ile elde edilen embriyoların kadın rahmine tekrardan yerleştirimesi mantığına dayalı işlemlerin tümüne verilen addır.

Tüp bebek yöntemleri n-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon diğer adıyla intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olmak üzere ikiye ayrılır.

n-vitro-fertilizasyon-(IVF) nedir

n-vitro fertilizasyon (IVF)

 

IVF  (in vitro fertilizasyon) laboratuar ortamında spermle yumurtanın birleştirilmesi anlamına gelen Latince bir cümledir. 1978 yılında bulunmuştur ve daha sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

IVF yönteminde kadından alınan yumurta hücresi özel bir laboratuar ortamında yaklaşık  50.000-100.000 (Spermler bozukluk olduğu zamanlarda bu sayı arttırılabiliyor.) sperm hücresi ile bir araya konur ve bu spermlerden birisi kendiğinden yumurta hücresini döller.

IVF genellikle tüplerinde tıkanıklık nedeniyle gebe kalamayan hastalarda tercih edilen tedavi şeklidir.

 

Mikroenjeksiyon – intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)

icsi-intrasitoplazmik-sperm-enjeksiyonu nedir

Bu yöntem sperm hücrelerinin herhangi bir nedenden dolayı kadın yumurtalığına ulşamadığı veya yumurta zarını geçemediği zamanlarda yani erkek bireyin kısır olduğu durumlarda kullanılır. Spermlerinde porblem olan erkekler için en uygun yöntemlerden birisi olup oldukça ses getirmiş ve bulunuşu bir devrim olarak kabul edilmiştir.

 

Kadın bireyden elde edilen yumurta hücresine tek bir sperm hücresine ince bir iğne yardımıyla enjekte edilerek döllenme sağlanır. IVF yönteminden tek farkı da budur.

Tüp Bebek Yönteminin Başarısı Ne Kadardır

Tüp bebek tedavi yöntemleri başarısı denildiğinde genellikle kimse başarı oranını % 50’den az olduğunu söylemez ve kesinlikle kabul etmez. Tabiki bunlar pazarlamadan başka bir şey değildir. Başarı oranı yaşa, hastalığa vb değişkenlere bağlı olarak artıp azalmaktadır. Dünya standartlarını ele aldığımızda kabul edilen gebe kalma oranı %30-60 ve doğum oranı ise %25 civarındadır. Geri kalan %30’luk kısımı ise hergün gelişen modern tıp teknolojilerinin bütün olanaklarına rağmen şu anlık çocuk sahibi mümkün olmayan kişiler oluşturmaktadır.

 

Tüp bebek hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız Tüp Bebek Riskleri Nelerdir adlı makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here