Tenis Kuralları Nelerdir?

0
1581

İki kişi arasında ya da ikişer kişiden oluşan iki takım arasında raket ve top kullanarak oynanan oyuna tenis adı verilmektedir. Oyuncuların amacı sahanın ortasında bulunan filenin üzerinden topu rakibin kortuna atmaktır. Belirlenen kurallar çerçevesinde en çok puana ilk ulaşan oyuncu oyunu kazanmış sayılmaktadır. Tenis kortları genel olarak beton, toprak, çim ya da ahşap zeminlerden oluşan dikdörtgen alanlardan oluşmaktadır.

-Profesyonel tenis kortlarının 23,77 metre uzunlukta ve 10,97 metre genişlikte olması gerekmektedir. Tekler müsabakaları için 8,23 metre genişlik yeterli kabul edilmektedir.

-Tenis kortu sahanın ortasında bulunan bir file ile ikiye ayrılmış olmalıdır. Sahanın iki tarafına konulan 1,07 metre yüksekliğindeki iki direğin ortasına gerilen bu file gergin ve topun arasından geçemeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Ağın orta yüksekliği ise 0,914 metre olarak ayarlanmalıdır.

-Tenis oyununun amacı topun karşı kort içine filenin üstünden ya da etrafından geçirilerek düşürülmesidir. Bu durum rakip oyuncunun topa yetişemediği ya da yetiştiği halde karşı kort içine düşürmeyi başaramadığı ana kadar devam etmektedir.

-Tenisin 2 başlangıç pozisyonu bulunmaktadır. Bunlardan biri servis atan diğeri ise servisi karşılayandır.

-Oyun orta çizginin sağından atılan servisle başlamaktadır. Rakip oyuncu çapraz bir şekilde durarak servisi karşılamaktadır.

-Servisin ana kuralı topun fileye değmeden en çok iki defada karşı kutuya isabet ettirilmesi ve oyuna sokulmasıdır.

-Oyuncu servisi atamadığı takdirde “çift hata” yapmış sayılarak puan kaybetmektedir.

-Servisi karşılayacak oyuncu hazır olmadan diğer oyuncu servisi atmamalıdır.

-Servisi karşılayan durumundaki oyuncu servisi karşılamak için harekete geçerse hazır olduğu kabul edilmektedir. Karşılayan kişi hazır değilken atış yapılırsa, servis atışı tekrar edilmektedir.

-Servis atışının başarıya ulaşması için topun kurtarılması zor olan bir yere atılması gerekmektedir.

-Oyun sonuçlandığında taraflar rol değiştirmekte servis atan oyuncu karşılayan durumuna, karşılayan oyuncu ise servis atan durumuna geçmektedir. Her setin başındaki ilk oyunda ve bu seti takip eden her iki oyunda bir bu değişim gerçekleştirilmektedir.

-Top rakip oyuncunun sahasına girdikten sonra rakip oyuncu topa vurmadan önce top bir kereden fazla sekerse, rakip oyuncu topa vurmayı başaramazsa, vurduğu halde topu dışarıya atarsa ya da top fileye takılıp rakibin kendi sahasına düşerse, rakip topa başarılı bir şekilde vurduktan sonra raketi fileyi geçerse, rakip oyuncu topa vurduğunda top raketine bir defadan fazla değerse ve top rakibin vücuduna değerse rakip oyuncu puan kaybetmektedir.

-Oyuncuların seti kazanmış sayılabilmeleri için en az iki sayı farkla en az altı oyunu almaları şarttır. Oyun berabere kaldığı takdirde oyunculardan biri iki oyun fark yapana dek set uzamaktadır.

-Oyunda başarılı olabilmek için hızlı ve güçlü vuruşlar yapılmalı, topun karşı çizgiye gitmesi sağlanmalıdır.

-Oyunu kazanmak için ise beş setlik maçlarda üç setin, üç setlik maçlarda ise iki setin aynı oyuncu tarafından kazanılması gerekmektedir.

-Tenis maçının başlangıcında her iki oyuncu da 0-0 olarak kabul edilmektedir. Bir oyuncu ilk puanı aldığında 15, ikinci puanı aldığında 30 ve üçüncü puanı aldığında ise 40 puana ulaşmış olmaktadır. Dördüncü puan alındığında rakip oyuncu iki ya da daha az puana sahipse oyun kazanılmış olmaktadır.

Dünyanın en çok sevilen ve ilgi gören sporlarından olan tenis, neredeyse herkes tarafından oynanabilecek bir oyundur. Bu oyuna gönül verdiyseniz kurallarını doğru bir şekilde öğrenmeli ve en iyi şekilde oynayabilmek için sürekli olarak pratik yapmalısınız. Kurallara harfiyen uymanız başarılı bir tenis oyuncusu olma yolunda en büyük yardımcınız olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here