Stres Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

0
2105

Pek çok insan farkına varamasa da aslında yoğun bir stres altında hayatına devam etmektedir. Stres nedeni ile hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kötü etkilenen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Günlük hayatın koşuşturmacası arasında strese giren ve bu nedenle yaşam kalitesi düşen insanlar çeşitli hastalıklarla ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Stres birçok hastalığa neden olabilen çok ciddi bir sorundur. Stres yüzünden hayatı mahvolan insanlar göz önüne alındığında, stresin neden olabileceği problemler ve bunların sonuçları çok daha iyi bir şekilde analiz edilebilmektedir. İnsanların strese girmesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Herkesin kendine göre sıkıntıları olduğu düşünüldüğünde strese sebep olabilecek sorunların ne denli çok olduğu hemen anlaşılmaktadır. İş yerinde yaşanan problemlerden çocuk sahibi olamamanın verdiği sıkıntıya ve bunları insanlar üzerinde yarattığı stresin hastalıklara nasıl davetiye çıkardığını hep birlikte inceleyelim.

Üst Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Özellikle ani ve üzücü bir olaydan sonra kendisini gösteren üst solunum hastalıklarının bir nedeni de kronik strestir. Kronik stres üst solunum yolu rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Aşırı stres bu hastalığa karşı kişinin direncini azaltmaktadır.

Migren ve Stres

Migren nedeni ile şiddetli baş ağrısı çeken insanların stresten mutlaka uzak kalması gerekmektedir. Çünkü aşırı stres migrene sebep olan etkenlerin daha da şiddetlenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle migren sorunu olanların strese girmemek için çaba göstermesi gerekmektedir. Stres yaşayan bir kişinin yağlı ve şekerli gıdaları tüketme oranı artmakta ve uyku düzeni ise bozulmaktadır. Migreniniz varsa ve stres altında olduğunuzu hissediyorsanız yaşantınıza ve tükettiğiniz gıdalara çok daha fazla dikkat etmeniz yerinde bir davranış olacaktır.

Stres ve Soğuk Algınlığı

Bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasında streste yer alıyor. Stres sebebiyle zayıflayan bağışıklık sistemi hastalıklara karşı olan direncini kaybetmektedir. Soğuk algınlığı yaşanmasını daha kolay hale getiren strese karşı kendinizi korumak için çaba sarf etmelisiniz. Yapılan araştırmalar ailevi sorunlardan kişisel problemlere kadar çeşitli nedenlerden dolayı stres altına giren kişilerin soğuk algınlığına karşı çok daha zayıf ve savunmasız kaldığını göstermiştir.

Stres Kaynaklı Bel Ağrıları

Özellikle çalışan kadınlar aşırı stres altına girildiğinde bel ağrıları yaşamaya başlamaktadır. Bunun nedenleri arasında hormonların kaslar üzerindeki etkisi ve kasların gerilmesine sebep olması rol oynamaktadır. Gerilen kaslar en küçük bir harekette yaralanmaya sebebiyet verecek kadar hassaslaşmaktadır. Kadınların bel ağrısı çekmesi ve yaralanmaya varan oranların sıklıkla yaşanmasındaki en temel etken strestir diyebiliriz.

Astım

Stresin yoğunlaştığı zamanlarda artan endişe ve huzursuzluk astımı tetikleyebilmektedir. Astım atağı yaşanma riskini arttıran stres, duygusal açıdan endişeli olma ve çaresizlik hissi gibi insanı üzen ve baskı altına olan duygulardan beslenmektedir.

Kısırlık

Stresin kısırlık üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Seks hormonlarına dahi etki edebilen stres nedeni ile kısırlık problemi yaşayanların sayısı bir hayli fazladır. Erkekler stres altında olduklarında sperm sayılarında ciddi bir düşüş yaşayabilmektedir. Kadınlar ise yumurtlama sorunu ile yüzleşmek zorunda kalabilmektedir. Yapılan bir araştırma üreme hormonlarının stresten ne denli etkilendiği açıkça gözler önüne serilmiştir.

Egzama

Egzama hastaları kendilerine söylenen her şeyi yaptıkları halde bazen şikayetleri artmaktadır. Böyle durumlarda kişinin kendisini stresli hissedip hissetmediğini sorgulaması gerekmektedir. Çünkü aşırı stres egzamayı tetiklemektedir. Rahatsızlığınızın artmaması adına sizde stresten uzak kalmaya çalışmalı, gerekirse bunun için profesyonel kişilerden yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Cinsel İsteksizlik

Stres nedeni ile pek çok çiftin cinsel hayatında sorunlar meydana gelmektedir. Cinsel hayatı baştan sona etkileyen stres yüzünden arası açılan çiftlerin özellikle stres sorununu yenmesi gerekmektedir. Çünkü stres cinsel isteksizliğe sebep olmakta ve huzurlu ve bir evliliği bile biranda kabusa çevirebilmektedir.

Kilo Problemi

Stresten etkilenen kortizol hormonu insan metabolizmasını yavaşlatmaktadır. Organları tehlikelere karşı korumak içinde bir yağ tabakası meydana getirmektedir. Stresten fazlasıyla etkilenen bu hormonda oluşan değişiklikler ise kilo alımıyla sonuçlanmaktadır. Yemek yeme düzeninizde en küçük bir değişiklik dahi yapmadığınız halde kilo almanıza neden olmaktadır.

Kalp Rahatsızlıkları

Kronik stres tansiyonun yükselmesine, yağ asitlerinin kana karışmasına, kalp atışlarının hızlanmasına ve karın bölgesinin yağlanmasına neden olabilmektedir. Bu etkenler ise kalp hastalıklarının yaşanması ile sonuçlanmaktadır. Stres yüzünden vücudumuz değişik tepkiler ortaya koymakta ve bundan tüm sağlığımız etkilenmektedir. Sizde stressiz ve güzel günler geçirmek için etkili bir adım atmalı ve strese karşı elinizden gelen her önlemi almalısınız.

Sinirlilik Hali

Stresin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de sinirlilik halidir. Kişi sürekli kendisini sinirli hissetmekte ve en küçük sebeplerden bile ani patlamalar yaşamaktadır.

Uyku Problemi

Stres altında kalan insanların çoğu uyku sorunu yaşamaktadır. Uyku sorunu ise başka problemleri beraberinde getirmektedir. Yeterince dinlenemeyen beden hemen yorulmaya başlamakta ve bu yaşam kalitesini en aza indirmektedir.

Bellek Sapmaları

Uykusuzluk ve ruhen çöküntüde hissetmek stresin belirgin özelliklerindendir. Bu tarz sorunlar bellek problemleri yaşanmasında etkilidir. Uzun süre stres altında kalan bir kişi unutkan hale gelmeye başlamaktadır.

Stres kaynaklı hastalıklar neredeyse saymakla bitmemektedir. Karaciğer kanserinden şeker hastalığına, damar hastalıklarından felce kadar çok sayıda hastalığa neden olmaktadır. Meme kanseri, mide ülseri, sedef hastalığı, enfarktüs rahatsızlığı, alyuvar yıkımı ve saç kıran hastalığı gibi rahatsızların kaynağında stres olabilmektedir. Stres psikolojik ve bedensel hastalıklar yaşanmasında çok etkilidir. Sağlığınızı korumak istiyorsanız stresten uzak kalmanın yollarını mutlaka bulmalısınız. Aksi halde bedensel ve ruhsal açıdan çok sayıda sıkıntı yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Stres uzun bir döneme yayıldığında bu durum fiziksel olarak stres altındaki kişinin olumsuz etkilenmesine sebebiyet vermektedir. İnsan cildi de zamanla stresten nasibini almaktadır. Cilt üzerinde stres kaynaklı oluşan değişimlere kısaca ele alalım.

Stresli olunduğunda nefes alıp vermede büyük değişikliler olmaktadır. Çok daha az ve hızlı şekilde nefes alınıp verilmektedir. Bu sebeple kan dolaşımındaki oksijen seviyesinde azalma görülür. Bu azalma ise cildin daha az oksijen almasına neden olur. Stresin süresi uzadıkça cilt ışıltısını kaydetmeye ve dolgunlaşmaya başlar. Ağız, alın ve göz bölgesinde çizgiler meydana gelir.

Stresliyken salgılanan hormonlar kan dolaşımını olumsuz etkiler. Damarların daralması kanın vücut içerisindeki dolaşımını sekteye uğratır. Bu nedenle ciltte kuruluk artar ve cilt tahriş olmaya başlar. Leke oluşumunun bir nedeni de strestir. Stresli olan insanların ciltlerinde leke oluşumu çok yaygın olarak görülmektedir.

Stresin neden olduğu problemlere sizler için kısaca değindik. Uzmanlar stresin irade gücü ile yenilebildiğini belirtmektedir. Sizde iradenizi kullanabilir ve tüm bu sorunlara sebep olan stresi yaşamınızdan çıkarmayı başarabilirsiniz. Stres kaynaklı hastalıklardan korunmak sizin elinizde. Doğru adımları atar ve stresi yenerseniz çok daha kaliteli ve güzel bir hayat sürme fırsatını da yakalamış olursunuz. Sağlığınızın tehlike altına girmemesi için sizde olaylara pozitif bakmalı ve kendinizi baskı altında hissetmemeye özen göstermelisiniz. Bunu başarmanız halinde stres kaynaklı hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Uzmanların stresten uzak bir yaşam tavsiye ettiklerinin altını çiziyor ve sizlere sevdiklerinizle beraber stressiz, mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here