Sarımsağın Faydaları

0
1608

Faydaları ile dikkat çeken sarımsak sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sarımsağın faydaları ise yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Sarımsak tüketen insanlar pek çok hastalığa karşı daha fazla direnç gösterebiliyor. Yararları neredeyse saymakla bitmeyen sarımsak, insan vücuduna sağladığı katkılarla binlerce yıldır dikkat çekmeyi başarıyor. Besin değeri çok fazla olan sarımsak hastalıklar karşı koruyucu bir kalkan görevi görme konusunda çok etkili. Sarımsak içeriğinde manganez, B1 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Selenyum, Bakır ve Fosfor gibi insan vücuduna gereken bileşenleri barındırıyor. Bu bileşenler vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasında ise büyük bir rol üstlenmektedir diyebiliriz.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın kalp damar hastalıklarından kötü kolesterolün düşürülmesine kadar çok sayıda faydası bulunur. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için sarımsak ayrı bir öneme sahiptir. Sizde sarımsak tüketerek sağlıklı kalmak için vücudunuza destek olabilirsiniz. Şimdi kısaca sarımsağın faydaları nelerdir mercek altına alıp inceleyelim.

Kan Basıncının Düşürülmesi

Sarımsakta yer alan ve kokusunu veren allian bileşeni, anjyotensin 2 isimli peptid hormonuna baskı yapmakta ve kan basıncının yükselmesine engel olmaktadır. Sarımsağın faydaları arasında kan inceltici özelliğinin olması da yer almaktadır. Kanı inceltiyor olması kan dolaşımının çok daha kolay gerçekleşmesinde etkili olmakta ve bu durum tansiyonun normal düzeyde seyretmesine katkı yapmaktadır. Tansiyonu düşürmek için sarımsaktan yararlanmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken 2 konu vardır. İlki kanamanız varsa ya da ameliyat olacaksanız sarımsaktan uzak durmanız gerektiğidir. İkinci olaraksa kan basıncı düşük olan kişiler sarımsak tükettiğinde halsiz hissedebilmekte ve hatta bayılabilmektedirler. Bu iki konuya dikkat etmeli ve bunlardan biri veya bir kaçı sizde bulunuyorsa sarımsak tüketiminden uzak durmalısınız. Ayrıca hipertansiyon nedeni ile düzenli olarak ilaç alıyorsanız sarımsak tüketip tüketmeme konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kalp ve Damar Sağlığı

Yapılan araştırmalar sarımsağın kalp ve damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne sermiştir. Çalışmaların büyük kısmında sarımsak toz, özüt ve yağ olarak kullanmıştır. Ancak bu durum sarımsağın kendi öz halindeyken yararlı olmadığı manasını taşımamaktadır. Oksidatif ve enflamatuar stresten korunması için sarımsak çok önemlidir. Oksidatif stres yükseldiğinde damarların çeperlerinde plak birikimleri baş göstermektedir. Bunu engelleyici özelliği bulunan sarımsak, içeriğinde yer alan sülfür sayesinde stresi azaltmaktadır. Sarımsakta alojene ismi ile bilinen önemli bir madde daha vardır. Bu madde damarların pıhtılaşmasını engelleme konusunda çok başarılıdır. Alojene maddesi hücrelerin yapışkan bir hal almasını önlemektedir. Damarlarda olabilecek topaklanma riskini düşürür. Sarımsakta ciddi anlamda B6 vitamini de yer almaktadır. B6 vitamini homosistein düzeyini azaltmaktadır. Homosistein damarların zarar görmesine yol açan açmaktadır.

Sarımsağın Anti Bakteriyel Özelliği

Sarımsağın antiviral ve anti bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sarımsağın çok fazla tercih edilmesinin bir başka nedenidir. Tedavi amacı ile de kullanılan sarımsak çok etkili sonuçlar alınmasını sağlaması ile ünlenmiştir. Virüsler sebebi ile hastalananların en büyük destekçilerin biride sarımsaktır. Hastalıklardan kurtulma sürecinin çok daha hızlı olmasında etkilidir. Yapılan araştırmalar antibiyotiğe dirençli olan çeşitli bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozuna karşı direnemediğini ortaya koymaktadır. Sadece sarımsak tüketmek bakterilerden kurtulmak için yeterli değildir. Ancak zengin içeriği ile vücuda destek olduğu da bir gerçektir.

Sarımsak Kanser Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalar az pişmiş yada çiğ sarımsağı düzenli şekilde tüketmenin mide ve kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma olasılığını en aza indirdiğini göstermiştir. Kansere karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirmek istiyorsanız sizde sarımsağın faydalarından yararlanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Kanser oluşumuna karşı etkili olan sarımsak üzerinde gerçekleşen araştırmalar kolorektal kanserine karşı sarımsağın etkili olduğunu, ve bu kansere yakalanma ihtimalini %30 azalttığını göstermiştir.

Nezleden Kurtulmak İçin Sarımsak Tüketin

Sarımsağın faydaları içerisinde bulaşıcı hastalıklara karşı sağladığı dirençte yer almaktadır. Üst solunum rahatsızlıklarına karşı vücut direncinizi arttırmak için sizde sarımsağın faydalarından istifade edebilirsiniz. Özellikle nezle olunduğunda sarımsak iyileşme sürecini hızlandırmakta ve nezlenin sona ermesini sağlamaktadır.

Sarımsak Kulak İltihabına İyi Gelir

Sarımsak zengin bir içeriğe sahip olması nedeni ile pek çok sağlık sorununun sona ermesinde önemli pay sahibidir. Kulak iltihabı sorunu yaşıyorsanız yine sarımsak sayesinde bu problemden kurtulabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın suyu iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 1 ya da 2 tane sarımsağı ezip kulağınıza damlatmanız yeterli olacaktır.

Boğaz Kaşıntısı

Sarımsak boğaz kaşıntısının geçmesinde de çok etkilidir. Boğaz kaşıntısı yaşıyorsanız bu muhteşem gıdadan sizde yararlanmalısınız.

Sarımsak Mide Gazına İyi Gelir

Mide gazı sorunu yaşıyorsanız sarımsağın mucizevi etkilerinden yararlanmanızın zamanı gelmiş demektir. Harika etkileri ile dikkat çeken sarımsak mide gazına iyi gelmesi ile de ünlüdür.

Ciltteki Yaralar

Cilt yaralarının iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır. Sarımsak sayesinde cildinizdeki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsağın faydaları ile alakalı konulara kısaca sizler için açıklık getirdik. Bağırsak parazitlerinin temizlenmesinden kalp krizi riskini azaltmasına kadar çok sayıda yararı olan sarımsağı sizde değerlendirmelisiniz. Sağlıklı bir yaşam sürmenin sırları arasında bulunan sarımsak zengin içeriği ile insan vücuduna sayısız katkılarda bulunmaktadır. Vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlamak ve hastalıklara karşı kendinizi en iyi şekilde korumak için sarımsağın faydalarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Paylaş
Önceki İçerikLimonun Faydaları
Sonraki İçerikElmanın Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here