Sağlıklı Beslenmenin Kuralları Nelerdir?

0
1942

Son yıllarda insanlar daha kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilmek için sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli davranmaya başladılar. Sizde hayatın devamlılığı için en önemli işlevlerden biri olan beslenme konusunda daha dikkatli olmak istiyorsanız sağlıklı beslenme için en önemli kurallara uymanız gerekmektedir. Başlıca sağlıklı beslenme kuralları ise şunlardır:

-Tüketilen besinlerin içerik ve oranlarının fizyolojik olmasına dikkat edilmelidir.

-Fizyolojik besin piramidine uymak sağlıklı beslenmenin ilk şartlarından biridir. Glikoz, kalp ve beyin gibi organlar için enerji kaynağı olduğundan besinlerin  %50-60 kadarının karbonhidratlardan oluşması gerekmektedir. Tahıllar, baklagiller, meyveler, sebzeler ve şekerli gıdalar tüketerek karbonhidrat ihtiyacı karşılanabilir.

-Fazla kalorili yiyecekler tüketilmesi kilo artışına yol açacağından tüketilen gıdaların enerji miktarları bilinmeli ve buna hassasiyet gösterilerek beslenilmelidir. Vücudun ihtiyacı olandan daha fazla kalori tüketildiğinde bu kaloriler yağa dönüşerek depolanmakta ve çeşitli hastalıkların oluşmasına yol açmaktadırlar. Bu sebeple yapılan günlük aktivitelere ve kişinin vücut kitle indeksine göre kalori alınmalıdır.

-Proteinler günlük enerji ihtiyacının %15 kadarını karşılamak için tüketilmelidir. En önemli protein kaynakları et, balık, yumurta ve baklagiller olup sağlıklı bir kas iskelet yapısının oluşumu için tüketilmeleri büyük önem taşımaktadır.

-Sık sık ve az miktarlarda yemek yenilmelidir. Günde 3 kez ana öğünlerle beslenmek yerine 6 kez ve küçük porsiyonlarla beslenilmelidir. Öğün aralıklarının 2-3 saatten fazla olmaması da önem taşımaktadır. Besinlerin rahat sindirilebilmesi için iyice çiğnenmeleri ve yavaş bir şekilde yenmeleri gerekmektedir.

-Günde birkaç kez makarna ve pirinç gibi hububat ürünleri tüketilmelidir. Bu sayede hem daha uzun süre tok kalmak hem de yüksek kolesterolü düşürmek mümkündür.

-Öğünlerde tüketilen karbonhidrat ve protein oranlarına özen gösterilmelidir.

-Tüketilen yağ miktarına dikkat edilmelidir. Yağlar günlük kalori ihtiyacının %15’ini oluşturmalıdır. Ancak doymuş katı yağlardan uzak durmak gerekmektedir. Hayvansal besinlerin içeriğinde yağ bulunduğundan ilave olarak sadece 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek yeterli olacaktır. Tavuk derileri gibi görünür yağlar tüketilmemelidir. Ayrıca sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş ürünler mümkün olduğunca az yenmelidir.

-Beslenme düzeninde mutlaka taze meyve ve sebzelere yer verilmelidir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan vitamin ve posa alımı da sağlanmış olacaktır.

-Tahıl ürünleri enerji kaynağı olarak kullanılmalıdır.

-Sıvı tüketimi de sağlıklı beslenmede büyük önem taşımaktadır. Yeterli miktarda su ve sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Uzmanlar günde en az 8 bardak su içilmesini önermektedir. Süt ve süt ürünleri tüketilerek vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu da yeterince almak mümkündür.

-Şekerin vücuda olan zararları artık herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle beslenme programında şeker ve tatlıya mümkün olan en az miktarda yer verilmelidir. Şekerli gıdalar tüketildikten sonra dişler hemen fırçalanmalıdır.

-Aşırı miktarda tuz tüketmek ise yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olabileceğinden tuz tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

-Besinlerin uygun bir şekilde saklanması ve pişirilmesi gerekmektedir. Kızartma ve kavurma şeklindeki pişirme yöntemlerinden kaçınılmalıdır.

-Sürekli aynı besinleri yemekten kaçınmak ve beslenme programında çeşitlilik olmasına özen göstermek gerekmektedir.

-Antioksidan besinlerin kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle sofralarda mutlaka antioksidan besinlere yer verilmelidir.

-Günlük kafein miktarının 300 mg seviyesini aşmaması gerekmektedir. Bu nedenle çay ve kahve gibi kafein açısından zengin içecekler fazla miktarda tüketilmemelidir.

-Alkol tüketiminde aşırıya kaçmaktan kaçınılmalıdır.

-Sağlıklı beslenme kadar spor yapmakta sağlıklı bir vücut için vazgeçilmezdir. Harcanılan günlük kalori miktarını çoğaltmak ve vücuttaki kan dolaşımının akışkanlığını sağlamak için her gün en az 30 dakika spor yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here