Romatizma Belirtileri Nelerdir?

0
2215

Hastalıkların tümüne artık romatizma diyebilmek mümkün hale geldiği şu günlerde romatizma sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması da gerekmektedir. Genelde romatizma eklem, doku ve kaslarda meydana gelen sorunlarla ilgili bir durumdur. Üstelik 100’den fazla romatizmalı hastalık bulunduğunu da belirtebiliriz. En çok sorun teşkil edeceklerinden birisi de romatizmanın iltihaplı olması diyebiliriz. Bu ciddi bir tehlike arz ettiğinden dolayı kişiye çok büyük zararlar da verebiliyor. Romatizma belirtileri nelerdir diye düşünen kişiler için en önemli belirgin özellikleri arasında ise kas, eklem ve kemik ağrılarının geldiğini belirtmek isteriz. Aynı zamanda romatizmanın vücudun hangi bölümlerini etki altına aldığı da önemli bir konudur diyebiliriz. Çünkü iltihaplı ve iltihapsız romatizmaların vücutta ki belirti ve etkileri de doğal olarak farklı olabiliyor.

İltihaplı Romatizmanın Görülmesi

Ülkemiz de daha sık görülen hastalık türlerinden birisinin de iltihaplı romatizma olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığında romatoid artrit olarak karşımıza çıkan bu hastalığın gut, lupus ve diğer bazı hastalıklar da bile görülen etkileri bulunuyor. Kısaca tanımlamak gerekirse de eklem, kas, kemik ve yumuşak dokularda görülen ağrılar olarak da romatizmayı ele almak mümkündür. Kısaca romatizmanın vücutta etki ettiği belirtilere göz attığımız da şu tür uyarılarda bulunduğu bir gerçektir.

Hafif Ağrıların Görülmesi

Romatizma hastalığıyla karşı karşıya kalan kişilerin şüphesiz en sık rastlamış olduğu durumlardan birisi de vücutta dayanılmaz bir ağrının görülmesi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ağrı kimi zaman dayanılmaz bir noktaya gelirken kimi zamanda daha hafif ağrılar şeklinde görülebiliyor. Fakat her gün sık sık kendisini tekrarlayan hafif ağrılar görülmeye başlanır. Eğer ki böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız bekleme yapmadan hemen bir sağlık kuruluşu yoluna başvurmakla işe koyulabilirsiniz. Çünkü çoğu zaman günlerce süren ağrılar, hayatın kötü geçmesine ve yaşam akışının negatifliğe kaymasına neden olacaktır.

Eklemlerde Sertleşme Meydana Gelir

Hastalarda görülen romatizma sorunları, belirtileri ile birlikte gün yüzüne çıkar. Genelde en büyük etkilerden biri olarak eklemlerde sertleşmenin meydana gelmesi diyebiliriz. En küçük eklemlerden başlanarak büyük kalça eklemlerine kadar sertleşme görülmeye başlanır. Üstelik yalnızca bununla sınırlı kalmayarak vücudun herhangi bir bölgesinde ki eklemlerinde sertleşmesine neden olabilir. Her ne kadar eklemlerde sertleşme gibi durumlar söz konusu olsa bile en büyük yaşanan vakalardan birisi ise parmakların sabah kalktığınızda kitlenmesi diyebiliriz.

En Sık Yaşanan Romatizma Hastalıkları Neler?

Günümüzde ne yazık ki hastalık yakamızı bırakmamaktadır. Hastalığı atlatmak, ya da hastalıkla ilgili belirtileri bilmek son derece önemli bir durumdur. 100’den fazla romatizmalı hastalık bulunduğundan dolayı kişinin hangi tür bir hastalığa yakalanmış olduğu yapılan tespitler sonucu varılabilmektedir.

Osteoartrit Rahatsızlığı

Yüzlerce romatizmalı hastalık arasında en sık görülenlerden biri olarak karşımıza osteoartrit geliyor. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat eklem aşırı kullanıldığı durumlar da bu rahatsızlığın daha erken yaşlarda görülebildiğini belirtmek isteriz. Bel, diz ve boyun kısımlarında daha çok görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Romatizma Neden Olur?

Vücutta ters giden durumlara bağlı olarak romatizma rahatsızlıkları sık görülür hale gelebiliyor. Mide bulantısı, sakatlık, şişlik, ağrı, kalpte oluşan sorunlar, gözde meydana gelen bir takım sorunlar, sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler, eklem yapısının bozulması ve hareket kısıklığı da romatizmal hastalıkların ne yazık ki yaşanmasına çoğu zaman zemin hazırlayabiliyor. Genelde deri ve iç organlarda da romatizma sorunları ortaya çok defa çıktığı olabiliyor. Topuk bel kısımlarında ve karın ağrısı, güneşten rahatsızlık duymaya başlama tüm bu yaşanacak belli başlı sorunların başında yer alıyor. Ağrının şiddeti ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat hastaların mutlaka bilmesi gereken en önemli konulardan birisi de romatizma hastalığı ilerlerse ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz olacak. Eğer ki ne tür bir kalıcı etkilere maruz kalınabilir şeklinde bir düşünce söz konusu olursa en belirgin özelliklerinden birisinin ileriki safhalarda sakatlık gibi durumların yaşanmaya başlaması diyebiliriz. Bu sebeple vücudun herhangi bir bölgesinde yan etkiler meydana gelmeye başlayacaktır.

Romatizma da Rahatlama Süreci Önemli

Her ne kadar romatizma süreci içerisinde bir takım ağrılar söz konusu olmuş olsa da belirli periyot aralığı içerisinde rahatlamaya gidilebilmektedir. Bu rahatlamalara ise oldukça sık rastlanmaya başlanacaktır. Şişlik ve acının yok olmaya başladığı bile bu dönem zarfı içerisinde kolaylıkla görülebilir. Rahatlamalar kimi zaman tedavi sırasında yapılırken kimi zamanda tedavi olmadan bile rahatlandığı görülebiliyor.

Eklem Romatizmasının Belirtileri Nelerdir?

Romatizma dendiği vakit şüphesiz hastalıkların en sık karşılaşmış olduğu durumların başında ise eklem romatizma rahatsızlıkları yer alıyor diyebiliriz. En sık görülen hastalık vakalardan birisi de eklemlerde görülür. Bu durum ister istemez eklemlerin daha fazla hassaslaşmasına zemin hazırlamaktadır. Fakat romatizma hastalığınız elinizde gerçekleşirse el kızararak şişkin görülmeye başlar. Çok ciddi durumlarda ise romatizma eklemleri deforme edilebilmektedir. Parmakların şeklinin bozulmasına doğal olarak yol açacaktır.

Romatizma Başlangıçta Ne Tür Belirtiler Verir?

İnsanları farklı şekilde etki altına alan romatizma, ellerde, parmaklarda ayakta ya da vücudun diğer bölgelerindeki küçük eklemlerde ilk olarak yavaşça hissedilmeye başlanacaktır. Zaman geçtikçe ise hafif ağrılar daha fazla şiddetlenmeye dönüşebilir. Hastalığın daha uzun ya da daha kısa olması diğer insanlarda ise farklılık gösterebilir. Kimi insanlarda bakıldığında sıçrama çok daha hızlı yaşanır ve kalçalarda, omuzlarda romatizmal iltihaplara dönüşmeye başlar. Hal böyle olunca böyle bir hastalık vakasıyla karşı karşıya kalan kişilerinde tedbirlerini elden bırakmayıp ilk iş olarak doktor yoluna başvurulması gerekir. En azından yapılan tedaviler sonucu ağrının daha fazla hafifletilmeye çalışılması gerekir. Hastanın rahatlaması açısından önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here