Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0
1332

Teknolojide yaşanan gelişmeler her alanda etkisini fazlasıyla göstermektedir. Özellikle reklam sektörü teknolojiden en fazla yararlanan sektörler arasındadır. Çok geniş kitlelere ulaşabilme adına pek çok marka aralıksız reklam çalışmaları yapmakta ve satış rakamlarını arttırabilmek için reklam sektöründe büyük harcamalar yapmaktan kaçınmamaktadır. Televizyon reklamları sayesinde bir anda ünlenip popüler olan çok sayıda ürün olduğu düşünüldüğünde, reklamların firmalar için ne denli önem taşıdığını çok daha kolay net görülmektedir. Cirosunu arttırmak isteyen firmalar bazen topluma karşı yerine getirmeleri gereken sorumluluklardan uzaklaşabilmektedir. Hazırlanan reklamlar gelişim çağındaki çocukları kötü etkileyebilecek olmasına rağmen gösterime girmektedir.

Televizyon Reklamları ve Çocuklar

Satışların arttırılması için reklamlar firmalar için hayati önem taşımaktadır. Özellikle de çocuklar hedef kitle olarak seçilmektedir. Bunun en büyük nedeni çocukların televizyonda gördüğü bir ürünü alması için anne ve babasına baskı yapmasıdır. Çocuklar beğendikleri ürünlere sahip olmak için oldukça talepkar davranabilmektedir. Bunun farkında olan firmalar reklamların yönünü yetişkinlerden çocuklara doğru çevirmeye başlamıştır. Sırf çocuklara yönelik olarak çekilen birçok reklam filmi bulunmaktadır. Televizyon için hazırlanan reklamların müziğinden görsel efektlerine kadar her detay çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmaktadır. Bu reklamlar bazen çocuklar için çok tehlikeli olabilmektedir. Çünkü çocukların gerçeklik algısı yetişkinler gibi değildir.

Onlar izledikleri televizyon reklamlarının etkisinde kalabilmekte ve bazen bu durum nedeni ile ortaya korkunç tablolar çıkabilmektedir. Çocukların televizyona olan ilgisi had safhadadır. Televizyon izleme oranları mercek altına alındığında durumun ciddiyeti çok daha net olarak anlaşılmaktadır. Reklamlarda gördüğü her şeyi benimseyen çocuklar kendi karakterlerine aykırı hareket edip hiç yapmayacakları şeyleri bile yapabilmektedirler. Televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki etkileri asla aileler tarafından göz ardı edilmemelidir. Çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim göstermesini istiyorsanız bu konuya gereken hassasiyeti muhakkak göstermelisiniz.

Reklamların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Televizyon reklamları çocukların düşünce yapısına direk etki edebilmektedir. Televizyon reklamı izleyen çocuklar herhangi bir ürünü beğendiklerinde anne ve babalarının ne düşündüğünü önemsememeye başlamaktadırlar. Hoşlandığı bir ürüne sahip olmak için söz dinlemeyi bırakmakta ve reklamda gördüğü ürünün kendisine alınmaması durumunda adeta kıyameti koparmaktadırlar. Hal ve hareketleri değişmekte ve çocuk ailesine karşı düşmanca bir tutum sergileyebilmektedir. Böyle davranmasının en büyük nedeni ise reklamlarda izlediği karakterlerin sorumluluk duygusu taşımadan muhteşem bir hayat sürüyor olmasıdır. Şekerler, çikolatalar ve oyuncaklar içerisinde sürdürülen bu yapmacık hayat çocuklar tarafından gerçek zannedilmektedir. Aynı hayata sahip olamadığı içinde içten içe ailesine karşı bir kırgınlık besleyip büyütmeye başlaması kaçınılmazdır.

Çocukları etkilemek adına reklamlarda öne çıkarılan o renkli ve heyecanlı dünya çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Televizyon reklamları izleyen çocukların ruhsal dengelerinde sapmalar olmakta ve bu durum çocuğun günlük hayatına yansımaktadır. Özellikle çizgi film kahramanlarının kullanıldığı reklamlar çocukların zihninde farklı algılar oluşturur. Reklam filminde gördüğü ve sahip olmak istediği tüm ürünler onun sosyal hayatında düzensizliğe ve psikolojik dengesinin yıpranmasına sebebiyet verecektir. Bunun önüne geçmek için tüm ailelerin dikkatli davranması gerekmektedir.

Pek çok ürün sırf çocuklar ailelerinden istesin diye reklamlarda fazla abartılmaktadır. Bu durum çocukların beklentilerinin çok yüksel olmasına neden olur. Mesela reklamı yapılan ürünü yiyen çocukların bir anda büyüdüğü gösterildiğinde, çocuklar o ürünü yediklerinde büyüyeceklerini sanmaktadır. Ürünü alıp yediklerinde hiçbir şeyin değişmediğini görünce büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Bu hayal kırıklığı çocuğun ruh sağlığını bozar ve onun mutsuzlaşmasına neden olur. Mutlu olmayan bir çocuğun çevresi ile olan iletişimi zamanla zayıflar ve bir anda çocuk dış dünyayla olan bağlantılarını kesebilir. İçine kapanık kimseyle konuşmayan biri haline dönüşür.

Televizyonlarda çocukların güvenliğini tehlikeye sokacak birçok durum söz konusudur. Sırf televizyonda görüp özendiği için balkondan atlayan bir çocuk, şans eseri hayatını kaybetmemiştir. Çocukların televizyonda izledikleri reklamları ve filmleri bizim gözümüzle görmediklerini aklınızdan asla çıkarmamalısınız. Aksi halde çok kötü durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Televizyon doğru bir şekilde kullanılmadığında çocuklar topluma uyum sağlamak bir yana topluma düşman bile olabilmektedir. Bu yüzden sırf sessiz sakin duruyor diye çocuğunuzu tv başında bırakmamalısınız. İzlediği reklamların onun hayal dünyasında ses getirdiğini bilmeli ve zarar görmesini engellemek için gerekli adımları bir an önce atmaya başlamalısınız.

Renkli ekranda reklam izleyen çocukların dikkat sürelerinde çok ciddi düşüşler olduğu saptanmıştır. Günde 1-2 saatten fazla televizyon izleyen çocuklar dikkat dağınıklığı problemi yaşamaktadır. Bunun önüne geçmek için anne ve babaların çocuklarını ekran başından ayırması ve belirlenen süre dışında tv izlemesini engellemesi gerekmektedir.

Çocuk Reklamları

Çocuk ve televizyon adeta ayrılmaz arkadaşlar haline gelmiştir Günümüzde pek çok çocuğun en yakın arkadaşı televizyon olmuştur dersek pekte abartmış olmayız. Bunun farkında olan firmalar ürünlerinin satışını arttırmak adına çocuklar için reklamlar hazırlatmaktadır. Çocuklar hedef alınarak hazırlanan bu reklamlar çocukların ilgi odağı olmaktadır. Reklamdaki çizgi film kahramanları ve çikolatalar çocukların vazgeçilmezidir. Bu reklamlar gösterilirken çocuklar televizyon ekranından gözlerini bir an için olsun ayıramamaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi reklamlarda ki ürünleri istemekte ve bu ürüne sahip olmak için her yolu denemekten kaçınmamaktadırlar.

Çocuklar için hazırlanan reklamların çoğunda tanıtılan ürünün fiyatı makul seviyededir. Bunun asıl nedeni çocukların kendi ceplerinde olan para ile bu ürünü satın almalarını sağlamaktır. Anne ve babaya danışmadan kendi parası ile bu ürünleri satın alan çocukların beslenme alışkanlıkları ve sağlıkları zamanla bozulabilmektedir. Sürekli çikolata ya da fast-food tarzı besinler tüketen çocuklar sağlıklı bir gelişim gösterememektedirler.

Televizyonun ve özellikle çocuk reklamlarının çocuklarınız üzerindeki etkilerini bilerek hareket etmek her anne ve babanın önceliği olmalıdır. Aksi halde çocuğunuz hem ruhsal hem de sağlık açısından olumsuz etkilenebilir. Sürekli televizyon izlediği için dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşayan çocukların derslerinde başarılı olamadığı yadsınamaz bir gerçektir. Çocuğunuzun başarılı bir birey olarak yetişmesini arzu ediyorsanız reklamların çocuklar üzerindeki etkilerini mutlaka sizde dikkate almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here