Okulda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

0
1620

İnsanların toplu olarak bulunduğu her ortamda düzeni sağlamak için uyulması gereken çeşitli kurallar bulunmaktadır. Okullar da insanların toplu olarak bulunduğu alanlar arasında yer almaktadır. Okul hayatının başarılı bir şekilde yürütülebilmesi ve öğrencinin kendini yeterli derecede geliştirmesi için okullarda belli başlı kurallara uyulması gerekmektedir. Öğrencilerin öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilmeleri ve saygı görmeleri bu kurallara uyma konusunda gösterdikleri hassasiyetle doğru orantılı olacaktır. Okulda uyulması gereken kuralları kısaca özetleyecek olursak:

-Okulda başarılı olmanın ilk kurallarından biri devamsızlık yapmamak ve derslere geç kalmamaktır. Bu nedenle uyku düzenine dikkat edilmeli ve sabahları okula geç kalınmamalıdır. Teneffüs aralarından sonra ise derslere geç girilmemelidir.

-Derse gelirken öğrenciler ihtiyaç duyulacak araç gereçleri yanlarında getirmelidir. Ders başladıktan sonra araç gereçleri bulmak için sınıftan dışarı çıkılmamalıdır.

-İstenmeyen kazalara yol açmamak ve kimseye zarar vermemek için kesinlikle okul koridorları ve sınıf gibi alanlarda kayılmamalıdır. Ayrıca öğrenciler koşmamalı ve birbirlerini itme gibi davranışlar içerisine girmemelidirler.

-Ders esnasında öğretmenin anlattıkları büyük bir dikkatle dinlenmeli ve gerekirse not tutulmalıdır. Öğrencinin dikkatini başka şeylere vermesi dersi anlamamasına yol açacak ve bu durum öğrencinin başarısız olmasıyla sonuçlanabilecektir.

-Sınavlarda asla kopya çekilmemelidir. Aksi takdirde öğrencinin bir şeyler öğrenmesi ve başarılı olması imkansızdır.

-Ders sırasında parmak kaldırmadan konuşulmamalıdır. Ayrıca öğrenci arkadaşlarının sözünü kesmemelidir.

-Öğrenciler sınıf arkadaşlarıyla özellikle de sıra arkadaşlarıyla kavga etmemelidir.

-Öğrenci okulda bulunduğu esnada sakız çiğnememelidir.

-Öğrenim hayatında başarılı olmanın sırlarından biri de evde dersleri tekrar etmek ve verilen ödevleri aksatmadan yapmaktır. Bu nedenle öğrencilerin ödevlerini düzenli olarak yapmaları gerekmektedir.

-Okulun temiz kalmasına katkıda bulunmak için yerlere, tuvaletlere ve okulun bahçesi gibi alanlara çöp atılmamalıdır.

-İstiklal Marşı okunduğu esnada etraftaki diğer insanlarla konuşulmamalıdır.

-Okulda ve sınıfta kesinlikle cep telefonu kullanılmamalıdır.

-Nöbetçi öğrenci olarak görevlendirilen öğrencilerin bu görevlerini ciddiye almaları ve dışarı çıkmayarak verilen görevi yerine getirmeleri gerekmektedir.

-Gürültü kirliliğine neden olmamak için okulun koridorlarında ve sınıfta bağırılmamalıdır.

-Öğrenciler izin almaksızın öğretmenin yanına gitmemelidir. Ayrıca ihtiyaçlarını gidermek için teneffüsleri kullanmalı, zorunda kalmadıkça ders esnasında izin almamalıdırlar.

-Okul eşyalarına karşı özen gösterilmeli ve onlara zarar vermekten kaçınılmalıdır. Öğrenciler oturdukları sıralara yazı yazmamalıdır. Aynı hassasiyet diğer öğrencilerin eşyalarına karşı da gösterilmelidir.

-Aktivite yapmak için kullanılan bilgisayar odası ve resim dersliği gibi yerler dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır.

-Öğrencinin temizliğine dikkat etmesi ve kıyafetlerini temiz tutmaya çalışması gerekmektedir.

-Tuvaletleri temiz bir biçimde kullanmaya dikkat gösterilmelidir. Ayrıca suyun israf edilmemesi için boşa kullanmamaya dikkat edilmelidir.

-Sınıf temizliği de rahat bir ortamda öğrenim görülebilmesi için vazgeçilmez bir faktördür. Bu nedenle sınıftaki eşyaların temiz tutulmasına ve çöplerin çöp kutusuna atılmasına özen gösterilmelidir.

-Öğrenciler okulda çalışan görevlilere yardımcı olmalıdır.

-Okul içerisinde öğrencilerin diğer arkadaşlarına karşı takındığı tavırlarda çok önemlidir. Öğrenciler diğer arkadaşlarına kötü sözler söylememeli, onlarla alay etmemeli, bağırmamalı, lakaplar takmamalı, şaka yaparken sınırlarını bilmeli ve eleştirirken dozunu fazla kaçırmamalıdır. Ayrıca tekme ve yumruk atmak gibi fiziksel şiddet içeren tüm hareketlerden kaçınılmalıdır.

-Öğrenciler yemekhaneyi kullanırken öncelikle ellerini yıkamalı ve yemeğini almak için düzgün bir şekilde sıraya girmelidir. Yiyebileceği kadar yemek aldıktan sonra yemeğini görgü kurallarına uygun bir şekilde yemeli ve çevresindekileri rahatsız edici davranışlarda bulunmaktan kaçınmalıdır. Yemek tepsisini gereken yere bıraktıktan sonra ellerini ve ağzını temizleyerek yemekhaneden ayrılmalıdır.

Okul içerisinde tüm bu kurallara uyulduğu takdirde çok daha verimli bir eğitim ve öğretim hayatı geçirileceğine kuşku yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here