Narın Faydaları

0
1759

Kış aylarına ayrı bir renk ve lezzet katan nar, yüzlerce taneciği ile pek çok insanın en sevdiği meyveler arasına girmeyi başarmış bulunuyor. Dünya genelinde ülkemizin nar üretiminde üçüncü sırada yer alması bu leziz meyvenin çok fazla tüketilmesine de katkı sağlıyor. Zengin bir içeriğe sahip olması narın hastalıklara karşı çok etkili olmasının da önünü açıyor. Besin değeri yüksek olan nar sayesinde birçok hastalıkla mücadele etmek çok daha kolay bir hale gelmiş durumda. Kış aylarında mutfaklarımızdan eksik olmayan nar, sağlıklı bir hayatında kapısını aralıyor. İçeriğinde 3,4 gram yağ ve 4,7 gram protein bulunan narda 11 gram lif vardır.

Narda ulunan lifin büyük kısmı suda çözünmemektedir. Bu sebeple nar lifleri kabızlığın giderilmesinde çok daha başarılı olmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir günlük C ve K vitamininin yarısını nar sayesinde karşılamak mümkündür. Folik asit ihtiyacının da dörtte birlik kısmını nardan temin edebilmekteyiz. Narda B1, B2, B5, B6 ile birlikte az oranda da olsa b3 vitamini de bulunur. Narın çekirdek kısmındaki mineraller ise insan sağlığına muhteşem katkılar yapmaktadır. Nar çekirdekleri fosfor, bakır, manganez ve potasyum gibi önemli minerallerin kaynağıdır. Günlük gereksinimin yüzde 10 ila 20’lik kısmı ar çekirdekleri ile karşılanabilmektedir. Narda kalsiyum ve çinkonun yanı sıra organik bileşenlerde vardır. Şimdi kısaca nar hakkında merak edilen soruları yanıtlayalım ve narın insan sağlığına yaptığı katkılara göz atalım.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar Gribe İyi Gelir

Narda bulunan antioksidanlar gribe sebebiyet veren virüslerle savaşmaktadır. Nar gribe yakalanma olasılığını bir hayli düşürmektedir. Nar suyunun bakteriler yüzünden meydana gelen enfeksiyonlara karşı ne denli etkili olduğu bilinmektedir. Gribe karşı önlem almak istiyorsanız sizde narın faydalarını göz ardı etmemeli ve bu sağlık dolu meyveyi tüketmeye başlamalısınız. Bu sayede gribe karşı vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz.

Nar İshali Keser

Narın içinde bulunan beyaz tabaka midenin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu tabaka ishale de çok iyi gelmektedir. İshal sorununu ortadan kaldırmak için nar kabuğunu kaynatmalı ve ardından soğumaya bırakmalısınız. Dilerseniz iraz bal katıp tatlanmasını sağlayabilirsiniz. Narın karışımından elde edilen bu karışım ishal problemine iyi gelecektir.

Nar Gençleştirir

Kozmetik ürünlerin bir bölümünde narın içeriğinde bulunan maddelerde kullanılmaktadır. Çin ve Amerika gibi ülkelerde gerçekleştirilen araştırmalar dikkatleri narın üzerinde toplamayı başarmış durumda. Antioksidan açısından çok zengin olan nar kozmetin ürünlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir diyebiliriz. Kaynatılmış nar kabukları ve narın suyu yüz maskelerinde çok fazla tercih edilmektedir. Çünkü nar zengin içeriği ile yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmakta ve cildin sağlıklı kalmasına destek olmaktadır.

Yara ve İltihaplara Nar İyi Gelir

Doğal antibiyotik etkisi bulunan nar yara ve iltihaplara karşıda çok büyük faydalar sağlaması ile de ünlenmiş bir meyvedir. Vücut içerisinde oluşan yaralar içinde kullanılan nar cilt yüzeyindeki iltihapları da önlemektedir. Nar kabuğu sürerek cildinizde oluşan yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Mide Sağlığına Narın Katkısı Var

Bal ve ekşi nar pekmezi karıştırılıp aç karnına tüketildiğinde mide iltihabına iyi gelmektedir. Yemek yedikten hemen sonra nar tüketmekse hazmı kolaylaştırmaktadır. Narın mide sağlığına katkılar yadsınamaz düzeydedir. Sizde mide sağlığınız için narın faydalarından yararlanan insanlar arasına katılabilirsiniz.

Nar Kansere İyi Gelir

Nar çok güçlü ve zengin bir içeriğe sahiptir. İçinde barındırdığı bileşenler kanser hücrelerine karşıda çok etkilidir. Kanser hücrelerinin yayılma hızını ciddi oranda azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Narın Besin Değeri

 • 100 g narın besin değeri;
 • Kalori (kcal): 82
 • Toplam yağ miktarı: 1,2 g
 • Şeker oranı: 14 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Magnezyum: 12 mg
 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 236 mg
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • Protein: 1,7 g
 • A vitamini: 0 IU
 • C vitamini: 10,2 mg
 • Kalsiyum: 10 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Diyet lifi: 4 g

Nar içerdiği bileşenlerle sağlıklı kalınmasına yardım eden bir meyvedir. Nar tüketerek sizde bağışıklık sisteminize destek olabilir ve mikroplara karşı daha dirençli kalmayı başarabilirsiniz. Sizler için narın faydalarına kısaca göz attık. Sağlıklı bir yaşam sürmenin yollarını arayanlar narın muhteşem etkilerinden yararlanmayı ihmal etmemelidir. Bizden söylemesi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here