Misvak Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
1425

Mucizevi Dal olarak da bilinen misvak Müslüman toplumların vazgeçilmezleri arasındadır. Birçok insan diş temizliğini yapmak için misvak kullanmayı tercih etmektedir. Batı dünyası için çok yabancı olan Misvak, Müslüman kültüründe kendisine çok önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. Yapılan araştırmaların sonuçları ise Misvak kullanan insanların diş eti hastalıklarına karşı çok daha dirençli olduğunu gözler önüne sermiştir. Misvak kullanımının diş macunu kullanımına kıyasla diş hastalıklarına karşı çok daha etkin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Peygamber Efendimiz tarafından da kullanılan Misvak diş temizliği konusunda harika sonuçlar elde edilmesinin sağlamaktadır. Peygamberimizin tavsiyesi ile tüm Müslümanlar misvak kullanımına ayrı bir özen göstermişlerdir.

Diş etlerinin güçlenmesini ve dişlerin çok daha beyaz görünmesini sağlayan Misvak sayesinde çok sağlıklı bir diş yapısına kavuşmak hiç de zor değildir. Dişleri besleyen Misvak, temizleme işlemi sırasında diş minesine kadar ulaşabilmektedir. Bunun nedeni misvak dalının içerisinde yer alan özlerdir. Diş macunları her ne kadar dişleri temizlese de bunu yaparken diş sağlığı için gereken faydaları mikropları da yok etmektedir. Bu durum zaman içerisinde dişlere çok ciddi zararlar verebilmektedir. Ancak bu durum Misvak için geçerli değildir. Misvak sadece dişlerde bulunan zararlı mikropları temizlediği için diş sağlığına çok daha fazla katkıda bulunmaktadır. Şimdi kısaca başlıklar halinde Misvakın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını verelim.

Misvakın Faydaları

Ağzınızın güzel kokmasını istiyorsanız siz de muhakkak misvakın faydalarından yararlanmalısınız. Misvak kullananların ağızlarından çok güzel bir koku yayılmaktadır. Kullananların ağzında güzel koku bırakması Misvakın önemli özelliklerinden sadece bir tanesidir.

Dişlerin düşmanı olan diş taşlarına karşı da etkilidir. Diş taşı oluşumunu önleme konusunda bir numaradır diyebiliriz. Önemli ölçüde diş taşı oluşumunu azaltmakta ve ağız sağlığına ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Ağız sağlığını en fazla tehdit eden sorunlardan bir tanesi de diş çürükleridir. Güçlü ve zengin içeriği sayesinde Misvak dişleri çürüklere karşı koruma ya almaktadır. Diş çürüklerinin oluşumunu engelleyen Misvak’ın çok sağlıklı bir diş yapısı meydana gelmesindeki rolü muazzamdır.

Bakteriler diş eti hastalıklarına sebep olmaktadır. Misvak bu bakterileri yok etme konusunda en etkili çözümler arasındadır. Diş eti hastalıklarına sebep olan tüm bakterileri kolaylıkla yok etmeyi başarır.

Pek çok insan diş lekelerinden şikayet etmektedir. Her ne kadar düzenli olarak dişlerini fırçalıyor olsalar da çıkmayan diş lekeleri rahatsızlık verici boyutlara oluşabilmektedir. Sizde diş lekesi sorunu yaşıyorsanız misvak kullanmayı seçeneklerinize mutlaka dahil etmelisiniz. Çünkü misvak diş lekelerini temizlemekte ve ağızdan yayılan kötü kokuyu sona erdirmektedir.

Misvakın birbirine paralel saçakları bulunmaktadır. Bu paralar saçaklar diş aralarının en güzel şekilde temizlenmesini sağlar. Siz de diş aralarınızın sorunsuz bir şekilde temizlenmesini arzu ediyorsanız misvaktan faydalanabilirsiniz.

Ağız kuruluğu çeken insanlar misvak kullandıktan sonra bu problemin ortadan kalktığını söylemektedirler. Çünkü misvak ağız kuruluğunu önleyici bir yapıya sahiptir. Salgılanmakta olan tükürük miktarının arttırılması ağız kuruluğunun sona erdirilmesinde ki başlıca etkendir

Balgam sorunundan kurtarması da misvakın faydalarındandır. Balgam şikayetiniz varsa sizde misvak kullanarak bu problemi aşmayı başarabilirsiniz

Misvak Hakkındaki Bilimsel Araştırmalar

Misvak’ın 70 farklı yararı olduğu dile getirilmektedir. En çokta ağız sağlığına olan faydaları konuşulmaktadır. Misvak hakkında pek çok kuruluş önemli bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir. Wrigley Şirketi de Misvak ile alakalı bilimsel araştırma yapan kuruluşlar arasındadır. Yapmış oldukları bu çalışma Journal of Agricultural and Food Chemistry (Tarımsal Kimya ve Yiyecek Kimyası) isimli dergide de yayınlanmış ve çöok büyük ilgi görmüştür. Yapılan bu çalışma Misvak’ın faydalarını gözler önüne sermiştir. Misvakın özünde yer alan nanenin normal naneye göre bakterileri 20 kat daha fazla yok ettiği tespit edilmiştir. Misvak’ın özündeki yer alan nane ağızda bulunan bakterilerin % 60’lık kısmını yok etmektedir. Normal bir nane ise bakterilerin yalnızca %3.6 kadarını yok edebilmektedir.

U.S. National Library for Medicine Service – A.B.D. Ulusal İlaç Kütüphanesi Servisi tarafından yapılan araştırmada diş fırçası ve Misvak kullananların elde ettikleri faydalar karşılaştırılmıştır. Gerçekleşen bu çalışmanın sonuçlarına Pubmed’den ulaşmanız mümkündür. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarına bakıldığında Misvak’ın, doğru şekilde kullanıldığında diş taşı ve dişeti iltihaplarını, diş macunlarına kıyasla çok daha fazla azalttığı belirlenmiştir.

İsveç’li araştırmacılarda Miskakın faylarını mercek altına almışlardır. Gerçekleştirdikleri bu araştırma 2008 yılının Ağustos ayında Journal of Periodontology (Periodontoloji Dergisi) dergisindeki yerini almıştır. Yapılan araştırmada bir petri kabında (bakteri yetiştirme aracı) asılı halde durmakta olan Misvak parçalarının temas dahi etmediği halde periodontal hastalıklara sebebiyet veren bakterileri ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Misvak’ın ağız içerisine gaz şeklinde antibiyotik verdiği yönünde araştırmacıların bir tezi bulunmaktadır.

King Saud Üniversitesi’nde görev yapan diş doktorlarıda Misvak ile ilgili araştırma yapmıştı. Yapılan bu araştırma Misvak kullanımının ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Misvak kullananların en az diş fırçası kullananlar kadar etkili sonuçlar elde ettiği kanıtlanmıştır.

Misvak ve Mide Sağlığı

Tanen, mineraller, oksalat, kükürt, silisyum, sapanin ve kalsiyum gibi pek çok değerli içeriği barındıran misvak faydaları ile tüm dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Misvakın faydaları o kadar çoktur ki neredeyse saymakla bitmemektedir. Misvakın ağız ve diş sağlığına olduğu kadar mideye de yararları bulunmaktadır. Mideyi güçlendirici özelliği sayesinde pek çok mide sorununa çare olmaktadır.

Misvak ve Cilt Güzelliği

Cildi güzelleştirici özelliği bulunan misvak, düzenli olarak kullanıldığında harika sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Cildi olduğu kadar sesi de güzelleştirmektedir. Sizde misvakın faydalarından yararlanabilir ve sağlığınız kadar cildinizi de dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz.

Misvak ve Göz Sağlığı

İçeriğinde bulunan kimyasal maddeler misvakın göz sağlığını da olumlu şekilde etkilemesine neden olmaktadır. Gözler için çok yararlı olan misvak, düzenli kullanıldığında bu etkisini kısa süre içerisinde göstermektedir.

Misvakın ağız sağlığına ve insan vücuduna olan faydaları ile alakalı kitap bile basılmıştır. Misvakın faydalarını bilen herkes diş fırçası ve diş macunu yerine misvak kullanmayı tercih etmektedir. Sizde diş sağlığınızı en etkin şekilde korumak için misvakın muhteşem içeriğinden yararlanmaya derhal başlamalısınız. Misvak kullanarak kısa süre içerisinde muhteşem sonuçlar elde edebilir ve sağlıklı dişlere sahip olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Ağız konusunu gideren ve diş lekelerini yok eden misvak, pek çok hastalığında önüne geçmektedir. Ağız sağlığının hastalıkları bertaraf ettiği asla unutulmamalıdır. Sağlık dişlerden başlamaktadır. Sizde ağız sağlığınızı korumak için dişlerinize gereken önemi ve hassasiyeti muhakkak göstermelisiniz.

Bunu yaptığınız taktirde hastalıklara karşı da kendinizi korumuş olursunuz. Misvak nedir ve yararları nelerdir sorularının yanıtlarını bilenler misvak kullanmaya başlamaktadır. Çünkü misvak güçlü özü ile dişleri en iyi şekilde koruyabilmektedir. Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği misvak günümüzde yapılan araştırmalarla ne kadar değerli olduğunu ispatlamıştır. Diş sağlığının korunmasındaki etkin rolü misvakın neden Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edildiğini de açıkça gözler önüne sermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here