Limonun Faydaları

0
1840

Kalp damar sağlığı ve bağışıklık sistemi için C vitamini büyük önem taşımaktadır. Hastalıklara karşı kendinizi daha dirençli hale getirmek istiyorsanız C vitamini ihtiyacınızı mutlaka karşılamalısınız. Bu sayede sizde çok daha sağlıklı bir yaşam sürme şansını elde edebilirsiniz. C vitamini açısından çok zengin olan ve insan sağlığına faydaları bulunan limonu mercek altında alalım. Her ne kadar ekşi bir tada sahip olsa da limon mutlaka tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Salatalara ya da çayınıza ekleyerek kullanabileceğiniz limon sayesinde siz de ihtiyaç duyduğunuz C vitaminini alabilirsiniz.

Limonun pek çok faydası bulunmaktadır. Ağız sağlığından cilt bakımına, saç sağlığından karaciğeri temizlemesine kadar birçok yararı olan limon muhakkak dikkate alınmalıdır. Sizde hastalıklara yakalanma olasılığınızı düşürmek ve vücudunuzu serbest radikallere karşı korumak için limon tüketimine ayrı bir özen gösterebilirsiniz. Şimdi kısaca limonun faydaları nelerdir hep birlikte göz atalım.

limonun-faydalari

Limonun Faydaları Nelerdir?

Zengin içeriği sayesinde limon karaciğeri temizlemektedir. Böbrek ve safra taşlarının çözülmesine destek olmaktadır. C vitamini açısından çok zengindir. Anti bakteriyeldir ve antioksidan açısından güçlüdür. Beyin sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Serbest radikallere karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Bağırsakları temizlemekte ve gözlerin çok daha sağlıklı kalmasına destek olmaktadır. Limon içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kansere karşı koruyucudur. Cilde parlaklık vermesi limonun faydaları arasındadır. Grip hastalığına karşı vücudun çok güçlü olmasın da önemli bir rol sahibidir. İnsan sağlığına yaptığı katkılar yadsınamaz derecededir.

Bakteri birikimine engelleyerek ağız sağlığının maksimum seviyede olmasını sağlamaktadır. Çok daha parlak ve sağlıklı bir cilt için limonun faydalarından yararlanmanız yeterlidir. Saç sağlığına da önemli katkıları vardır. Birçok insan kepeği azaltmak için limondan istifade etmektedir. Cilt üzerinde enfeksiyon oluşmasını engellemekte ve Işıl ışıl bir cilde sahip olunmasının önünü açmaktadır. Limon sindirime de yardımcı olan harika bir gıda olarak dikkatleri üzerinde toplamayı başarmaktadır.

Limon ve Kalp Damar Sağlığı

Limonun kalp damar sağlığı üzerindeki etkileri muhteşemdir. İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ile dokulara esneklik kazandırılmasına yardımcı olmakta ve bu yönüyle damar sertliğinin engellenmesinde rol oynamaktadır. Limon antioksidan etkisiyle de damarların dostudur. Tıkanıklığa ve birikintiye izin vermeyen limon, kalp krizi ile felç olma riskini ciddi oranda azaltmaktadır. Düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişilerde kardiyovasküler hastalıklara da iyi gelmektedir.

Limonun Yaraları İyileştirici Özelliği

Ciltte meydana gelen yaraların geç iyileşmesinin en büyük nedeni C vitamini eksikliğidir. C vitamini eksikliği yaşandığında cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşme süreci uzamaktadır. Limon ise zengin içeriği ile çeşitli cilt hastalıklarında, yanıklarda ve kesiklerde yaraların iyileşme hızını artırmaktadır. Limonun bu eşsiz faydaları ve iyileşme sürecinin kısalmasındaki katkısı nedeni ile uzmanlarda limonu tavsiye etmektedirler.

Limon ve Cilt Bakımı

Sivilce ve güneş nedeniyle oluşan cilt lekelerinin hafiflemesi için limon kullanan pek çok insan bulunmaktadır. Limon ölü cilt hücrelerini temizleme konusunda çok başarılıdır. Cildin parlamasını sağlamakta ve cilde esnekliğini koruması için yardım etmektedir. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak isteyenler limonun zengin içeriğinden yararlanmayı asla ihmal etmemelidirler. Ancak limonun güneş ışınlarına karşı olan hassasiyetin çok daha fazla olmasına sebep olduğunu unutulmamalıdır. Limon suyu kullandığınızda kesinlikle güneşe çıkmamalı ve gölgede kalmaya dikkat etmelisiniz.

Limonun Ağız ve Diş Sağlığına Katkıları

Dişler üzerinde birikmiş olan ve diş rengini değiştiren bakteriler limonla kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Limonun içeriğinde bulunan asit, bakterileri yok etmekte ve dişlerin beyaz olmasını sağlayıp diş çürüklerini engellemektedir. Diş yaralarına ve diş eti enfeksiyonlarına karşı da fazlasıyla etkilidir. Limonun içindeki yüksek asit çok aşırı kullanılması halinde diş minesine zarar verebilmektedir. Bu yüzden diş sağlığı için kullandığınızda aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Saç rengini açmak isteyen insanlar limonun mucizevi etkilerinden faydalanmaya devam ediyorlar. Özellikle yaz ayları geldiğinde saç rengini açmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Limon antibakteriyel etkisi ile hem cilt hastalıklarına iyi gelmektedir hem de kepek oluşumunu azaltmaktadır. Doğru şekilde kullanıldığında saç rengini açar ve saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Limon kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Saç derisini kurutması sebebi ile Limon’u çok fazla kullanmamanız gerekmektedir. Ayrıca saç renginizin açılması için saçınızı limonlu suyla duruladıktan sonra asla güneşe çıkmamalısınız

Limon ve Kemik Sağlığı

Kemik sağlığının çok daha güçlü hale gelmesini sağlayan limon, içerdiği bileşenler sayesinde egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarını hafife etmektedir.

Limonun Besin Değeri

Kabuğu soyulmuş 1 adet limonun besin değeri şu şekildedir.

  • İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu Folat’ın %1’ini,
  • Günlük gereksinim duyulan C vitamini ihtiyacının %51’ini (30.7 mg),
  • B6 vitamini ihtiyacının %2’sini,
  • Potasyumun %2’sini (80 mg) karşılar.
  • Kalsiyum gereksiniminin %2’sini (15.1 mg),
  • İhtiyaç duyduğumuz Demir’in %2’sini (0.3 mg),
  • Fosforun %1’ini (9.3 mg),
  • Magnezyum ihtiyacının %1’ini (4.6 mg),
  • 17 kaloridir

Limonun Yan Etkileri

Limon Mide Ekşimesine Yol Açar Mı?

Limon suyu sindirim için kullanılmakta olan sıvıların üretiminde artışa sebep olmaktadır. Bu durum mide ekşimesi yaşanmasına neden olabilmektedir. Mide ülseri ve reflüsü olanların limondan uzak durması yerinde bir davranış şekli olacaktır.

Limon Dişlere Zarar Verir Mi?

Fazla oranda limon suyu içmek veya limon yemek diş minelerinin zarar görmesi ile sonuçlanabilmektedir. Dişlerinizi korumak için asitli gıdaları pipetle içebilirsiniz. Ayrıca asitli bir gıda tükettiğinizde muhakkak dişlerinizi fırçalamalısınız.

Limon Halsizliğe Yol Açar Mı?

Limonun idrar söktürücü özelliği bulunur. Bunun sebebi içeriğinde yer alan askorbik asittir. İdrar yolu ile vücuttan atılan su yerine konulmalıdır. Aksi halde halsizlik ve yorgunluk meydana gelebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here