Leblebinin Faydaları

0
1661

Nohutların kavrulması ile meydana getirilen bir kuru yemiş türü olan leblebinin en yaygın olarak bilinen çeşitleri ise beyaz ve sarı leblebidir. Ülkemizde leblebinin ilk kez tescil edildiği şehir Çorum olduğundan bu şehir günümüzde de leblebisi ile adından söz ettirmektedir.

limonun-faydalari-nelerdir

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde A, C ve E vitamininin yanı sıra çeşitli mineraller de bulunan leblebi diyet lifleri de içermektedir. Leblebinin sağlığa olan faydaları aşağıda sıralanmıştır.

-Leblebinin en çok bilinen özelliklerinden biri uzun süre tok tutmasıdır. Rejim yapan bireyler leblebi tükettiklerinde daha kolay kilo verebilmektedir. Yeme isteğini bastırdığı için kilo kaybında etkili olmaktadır.

-Cilt sağlığı için bulunmaz bir besin olan leblebi, cilt hücrelerini beslemekte ve bu sayede kırışıklıklar ile yara izlerinin kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Cilt sağlığınıza katkıda bulunmak istiyorsanız leblebiyi lapa haline getirip yüzünüze sürebilir ya da suyunu sürmekle yetinebilirsiniz. Leblebi nohutların kavrulmasıyla elde edildiği için leblebi yerine nohutta kullanmanız mümkün.

-Leblebinin etkili olduğu bir diğer alan ise saç sağlığı. Saç köklerini güçlendirici bir niteliğe sahip olan leblebi sayesinde saç dökülmesinin yanı sıra saçlarda meydana gelen kepeklenmenin ortaya çıkması da engellenebilmektedir.

-Kötü kolesterol seviyesini kontrol altında tutan leblebi, kalp sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu konuda yapılan tüm araştırmalar leblebinin kalp sağlığını koruduğuna işaret etmektedir. İçeriğinde bulunan çözünür lifler sayesinde kalp sağlığına yararlı olduğu ispatlanmış durumdadır.

Damar tıkanıklığını önleyen leblebi, damar sertliğine karşı da etkilidir.

-Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutma konusunda kısmen etkileri olan leblebi, içeriğinde bulunan lifler sayesinde besinlerin kolay bir şekilde parçalanmasını ve sindirilmesini sağlamaktadır.

-Kötü kolesterol seviyesini kontrol altında tutmak için günlük 2-3 fincan leblebi tüketilmesi yeterli olmaktadır. Bu özelliği sayesinde leblebi hem kalp krizi hem de felç gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini azaltmaktadır.

-İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

-İçeriğinde bulunan amino asitler, serotonin ve triptofan gibi maddeler ile leblebi sinir sistemi sağlığı açısından da son derece faydalı bir besindir. Bilhassa stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca hafızayı güçlendirmektedir

-Leblebinin faydaları arasında kadın hastalıklarına karşı olan etkileri de yer almaktadır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde menopoz döneminin kolay geçmesini sağlamanın yanı sıra meme kanserini de engelleyebilmektedir.

-Uyku sorunu olan kişilerin de leblebi tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi leblebinin içinde bulunan amino asitler, serotonin ve triptofan maddelerinin uyku düzenleme üzerindeki olumlu etkileridir. Yatmadan önce tüketilen bir miktar leblebi kaliteli bir uyku için yeterli olmaktadır.

-Leblebinin içeriğinde bol miktarda demir bulunmaktadır. Demir içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır.

-Gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

-Pek çok sağlık uzmanı leblebinin böbrek taşlarının oluşumunu engellediğini ileri sürmektedir. Böbrek taşı olan kişilerin düzenli olarak leblebi tüketmesi önerilmektedir.

-Leblebi yağ asitleri ve lif içermektedir. Bu özellikleri sayesinde özellikle kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sisteminin çalışmasını sağlamaktadır.

-Bilhassa araç tuttuğu için midesi bulanan kişilerde mide bulantısını önlemektedir. Hamilelik döneminde de mide bulantısı ve kusmayı kontrol etmek için kullanılabilir.

Leblebinin Zararları Nelerdir?

Leblebinin sağlık açısından zararı olmamakla beraber bazı kişilerde çeşitli yan etkiler yaratabilir. Örneğin hassas bir bünyeye sahip bireyin leblebi tüketmesi bağırsaklarında gaz oluşmasına ve kramplara yol açabilmektedir. Ayrıca aşırı tüketildiğinde içeriğinde bulunan bol miktarda lif sayesinde hazımsızlık ve şişkinlikte yapabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here