Langırt Kuralları Nelerdir?

0
3511

Dünya çapında sevilen ve en çok oynanan oyunlardan olan langırt, son derece aksiyon dolu ve eğlenceli bir oyundur. Langırt oyunu için birçok ülkede kurulmuş federasyonlar bulunmakta ve hem ulusal hem de uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir. Oyunu oynarken çıkabilecek olası sorunlara ve haksızlıklara engel olmak amacıyla diğer tüm oyunlarda olduğu gibi langırt oyunu da belirli kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar aşağıda sıralandığı şekildedir.

-Langırt maçına orta saha beşlisinin ortasındaki bebek ile yani santra noktasında başlanır.

-Maça santra noktasında başlayan oyuncu ya da oyuncular en az 1 pas yaptıktan sonra gol atabilirler.

-Maçın kazanılması için 5 gol atılması zorunludur.

-Eğer grup maçı yapılıyorsa 5 gol atan ve 3 setten 2’sini alan grup kazanmış sayılır. Çeyrek final, yarı final ve final maçlarında da bu kural geçerlidir.

-Her sette iki tarafında 1 mola hakkı bulunmaktadır. Mola süresi 60 saniyedir.

-Langırt maçı yapılırken masanın sallanmasına neden olacak hareketler yapmak ve yüksek sesler çıkartmak yasaktır.

-Eğer turnuva maçı yapılıyorsa konuşmak ve ıslık çalmak kesinlikle yasaktır.

-Turnuva maçlarında topu kullanan oyuncu masanın üzerine aşırı derecede sarkamaz, eğilemez, rakip oyuncunun kalesinde ne kadar boşluk olduğunu anlamak için kafasını ileri kadar sokamaz. Bu tür hareketler kurallara aykırıdır.

-Hakem kurallara aykırı hareket eden oyuncuları sesli olarak uyarır. Eğer bir oyuncu ya da takım hakemin 2 defa ihtar etmesine rağmen yine de kurallara aykırı hareketler yaparsa hakem oyuncuyu ya da takımı diskalifiye etme ve hükmen yenik sayma yoluna gidebilir.

-Defans bebeklerinde top durduktan sonra 12 saniye içerisinde topun kullanılması gerekmektedir. Forvet bebeklerinde ise bu süre 15 saniyedir. Hakem bu süreleri tutmakla sorumludur.

-Kolu 360 derece döndürmek yani fırfır yapmak yasaklı hareketler arasında yer almaktadır. Eğer bu şekilde sayı yapılırsa sayı rakip oyuncu ya da takıma yazılır.

-Maçlarda gözlemci bulunması gerekmektedir.

-Topu oyuna hangi tarafın dahil edeceği tek setlerde kura ile belirlenirken diğer setlerde ise sıra ile tespit edilmektedir.

-Oyun esnasında top ölü nokta olarak tanımlanan ve oyuncu bebekleri ya da futbolcu maketleriyle temas edilemeyen bir noktada kaldığında oyunun kilitlenmemesi için topa en son dokunmuş olan takımın orta sahasından başlanmak üzere top verilmektedir. Eğer amatör bir şekilde langırt oynanıyorsa top hangi takım oyuncusuna daha yakınsa o kişi eliyle dokunarak topu kendi oyuncusunun önüne getirmekte ve oyun bu şekilde devam etmektedir. Bazı langırt masalarında bu tür durumlara engel olabilmek için 20 derecelik eğimler verilebilmekte ve oyunun akıcılığı bu şekilde sağlanmaktadır.

-Top masadan çıktığı takdirde topun çıkmasına neden olan takım topu kaybeder. Rakip takip orta sahadan başlayarak oyunu devam ettirmelidir.

-Oyunculardan ya da takımlardan biri maçın başlangıç saatinin üzerinden 10 dakika geçtiği halde gelmediyse elenir ve hiçbir hak iddiasında bulunamaz.

-Takımlar 2 oyuncudan oluşmalı ve her ikisi de oyunu oynamalıdır.

-Turnuva maçları yapılıyorsa takımlar oyuncu değişikliğine gidemezler. Başlangıçtaki kadro ile devam etmek zorundadırlar.

-Bir set oynanırken oyuncular yer değiştiremezler.

Langırt Oyununda Başarılı Olmanın Yolları

-Langırt oyununda pasları yakalamak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle forvet bebeklerinizi ayak kısımları öne baş kısımları geriye doğru olacak şekilde açılı bir biçimde konuşlandırmalısınız. Bu sayede hızlı pasları daha rahat yakalayabilirsiniz.

-Oyunda defansta kalmak yerine hücuma geçmeyi tercih etmelisiniz. Birden fazla şuta sahip olmak ve şutu gerektiği gibi çekmek oyunu kazanmanız için size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here