Kumsal Çeşitleri – Dünyanın En Büyüleyici Kumsalları

0
6486

Şöyle bir gerçek var ki, kumsal denilince herkesin aklına kahverengi düz kumsallar ve en güzel plajlar gelir. Birazdan göreceğiniz Kumsal Çeşitleri tamamıyla ezberinizi bozacak ve oralara kaçma isteği uyandıracak. Bu dünya harikası Kumsal Çeşitleri doğal yolla oluşmuş harika mekanlardır. Sizleri  daha fazla tutmayalım ve bu görsel şölenden geri kalmayın. Dünyanın en güzel plajları ve kumsallarına hazır olun.

Kumsal Çeşitleri

1- Beyaz Kumsallar

Beyaz Kumsalların büyük çoğunluğu, bulundukları bölgedeki deniz canlılarının yediği fakat sindiremediği deniz mercanları, deniz bitkileri ve başka besinlerden oluşmaktadır. Dalgaların ve akıntıların da yardımıyla sahile doluşan bu artıklar, güzel beyaz kumsalların oluşmasına yardımcı olur. Genellikle Maldivler ve Fiji gibi yerlerde bulunan beyaz kumsallar, tatilcilerin rahat bir ortamda hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı oluyor.

beyazkumsal1

beyazkumsal2

beyazkumsal3

beyazkumsal4

 

2- Pembe Kumsallar

Pembe Kumsallar, minik kırmızı ve pembemsi rengi olan kabuklu canlıların kabuğunu terk etmesi sonucu oluşmakta. Bu minik yaratıklar öldüklerinde bu minik kabuklar kalıyor ve diğer deniz kabuğu ve deniz kayalarıyla birleşip pembe kumsalları oluşturuyor. Pembe kumsallar genelde turizm amaçlı kullanılmayan daha tenha yerlerde karşımıza çıkıyor.

pembekumsal1

pembekumsal2

pembekumsal3

 

3- Deniz Kabuğu Kumsalları

Deniz kabuğu severlerin ve koleksiyoncularının nirvanaya ulaştığı bu cennet mekanlarda, adından da anlaşıldığı üzere ana malzemesi deniz kabukları olan kumsallar bulunmaktadır. Peki neden sadece buralarda yoğunlukta diye sorarsanız, bu bölgelerdeki bazı yırtıcıların azalması kabuklu canlıların artışına sebep olmuş ve bunun sonucunda da Avustralya Shell Beach, Güney Afrika Jeffreys Bay ve Florida Sanibel Adası gibi mekanların bu tarz kumsallara dönüşmesine yol açmıştır.

denizkumsal1

denizkumsal2

denizkumsal3

 

4- Kırmızı Kumsallar

Volkanik taşların ve yüksek miktardaki demir birikimlerinin okyanusların aşındırıcı kuvvetiyle birleşmesi sonucu ortaya renk cümbüşü kırmızı kumsallar çıkıyor. En çok bilinen kırmızı kumsallar  Yunanistan’daki Kokkini Beach, Hawaii Kaihalulu Beach ve Galapagos Kumsalı’dır. Türkiye ‘de de minik bir versiyonu var; Selimiye Kız Kumu.

kirmizikumsal1

kirmizikumsal2

kirmizikumsal3

kirmizikumsal4

 

5- Cam Kumsallar

California ‘da bulunan bu kumsal eskiden çöplük olarak kullanılıyordu. 60 lı yıllarda alan kapatılarak temizlenmeye başladı ve temizlik sonrası geriye deniz camlarından oluşan bu kumsal kaldı.

 

camkumsal1

camkumsal2

camkumsal3

 

6- Siyah Kumsallar

Erimiş lavların ve volkanik taşların yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan siyah kumsallar meraklısına muhteşem bir atmosfer ve araştırma imkanı sunuyor.

siyahkumsal1

siyahkumsal2

siyahkumsal3

siyahkumsal4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here