Kompozisyon Kuralları Nelerdir?

0
1857

İstenen kompozisyonu yapabilmek için kişilerin ilk önce uyulması gereken kuralları bilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem güzel hem de etkili kompozisyon rahatlıkla yazabilirsiniz. Fakat kompozisyon kuralları bilinmez ise ortaya pekte etkili olmayan yazılar çıkacaktır. Kompozisyon genel hatları ile değerlendirme altına alındığında ise iki türden değerlendirilmektedir. Bunlardan biri kompozisyonu biçim yönünden tamamlamanız gerekirken diğer yandan da içerik yönünden tamamlamaya çalışmalısınız. Edebiyat, müzik, sanat alanında kullanılan kompozisyon, hayatımızda yer etmiş önemli bir görsel biçim olmuştur. Saymış olduğumuz tüm bu alanların belirli bir düzen dâhilinde olabilmesi için kompozisyonu oluşturmak için mutlaka bilinmesi gereken kurallar üzerinde durulmalıdır. İyi ve etkili bir kompozisyon için mutlaka kompozisyon ögeleri içerisinde yer alan plan, konu ve amacın belirlenmesi de gerekmektedir.

Kompozisyon Yazarken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor

Giriş Bölümü Yapılmalı

• Kompozisyona başlanırken ilk olarak giriş bölümüyle başlanması gerekmektedir. Giriş bölümü gayet açıklayıcı şekilde yazılırsa gelişme bölümünde okuyucu nelerin olacağını da az çok tahmin edebilme şansına sahip olacaktır.

• Giriş bölümde ayrıntıya girmekten mutlaka kaçınmanız gerekmektedir.

Gelişme Bölümü Yapılmalı

• Giriş bölümünden sonra diğer bir önemli husus ise gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Gelişme de artık ayrıntı vermeye başlayabilirsiniz. Konu açıklanırken istenirse örneklerde verilebilmektedir. Hatta gelişme bölümünde atasözleri ve deyimlerden de yararlanılmalıdır. Hatta bu bölümde birden fazla yardımcı fikirlerde alınabilir.

• Paragrafların ise mutlaka birbirleri ile bağlantılı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Sonuç Bölümüne Geçiş Yapılmalı

• Kompozisyon kuralları nelerdir diyen kişiler için bir diğer dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı en az giriş ve gelişme kadar sonuç bölümünde bağlantılı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sonuç bölümüne gelindiği andan itibaren ise konu mutlaka artık bir yargıya bağlanmalıdır. Çünkü gelişme bölümünde yeterince ayrıntılı bilgiler verildiği için sonuç bölümü daha çok sonuçlandırılacak detayları içermesi yazının bütünlüğünü en güzel şekilde korumak adına önemli olacaktır.

• Genelde kompozisyon hataları içinde en sık yapılanlardan birisi de sonuç bölümünde örnek verme yoluna gidilmesidir. Yapacağınız böyle bir hata ister istemez kompozisyonun anlamsızlaşmasına sebep olacaktır.

• Sonuç bölümü mutlaka tek paragraftan oluşturulurken tek cümleden oluşturulmayacaktır. Eğer ki etkili bir kompozisyon olsun istiyorsanız tüm bu detaylara dikkat etmeniz gerekecektir.

• Mümkün olduğunca çok uzun cümleler kurmaya dikkat etmeniz gerekir.

• Anlatım bozukluğu yapmamaya gayret etmelisiniz.

Aynı Kelimenin Sıkça Tekrar Edilmesi

Kompozisyonun güzel olmasını istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken altın kurallardan birisi de sürekli aynı kelimenin tekrarlanmaması gerektiğidir. Bu durum ister istemez boğucu ve karmaşık bir hal alan kompozisyon ortamın yaratılmasına neden olacaktır. Kompozisyon yazacak kişiler çok geçirmeyecek şekilde aynı kelimeleri kullansa da kompozisyonun zenginliği açısından daha farklı kelimeleri de kullanması gerekiyor. Bu sayede kompozisyonunuz içerik yönünden daha zengin olacaktır.

İmla ve Noktalama Kurallarına Dikkat Edilmeli

İyi ve etkili bir kompozisyon için ne yapmam gerekiyor diyen kişiler için üzerine önemle basacağımız imla ve noktalama işaretleri geliyor diyebiliriz. Devrik cümleler, yanlış kullanılan noktalama işaretleri ve hatalı imla yapımı kompozisyonunuzu berbat edecek istenmeyen durumları önünüze serecektir. Bu yüzden kompozisyon yazmadan önce eğer ki imla ve noktalama kuralları ile ilgili olarak bilginiz yoksa başlamadan bir araştırıp bilgi sahibi olmanızda yarar olacak.

Etkili Kompozisyon İçin Kâğıt Düzeni

En az içerik kadar önemli olan bir başka önemli konu ise Etkili Kompozisyon İçin Kâğıt Düzeni olduğunu belirtmek isteriz. Kâğıt düzenine uyulduğu takdirde ise en az kompozisyon biçimi kadar görseli de göze hitap etmiş olacaktır. Çünkü kompozisyon tek bir yere bağlı olmamakla birlikte birden çok farklı kuralları da beraberinde içermektedir.
Planlı programlı şekilde kompozisyon çalışmalarının yapılması yazının daha akıcı ve özgün olmasına da doğal olarak zemin sağlamış olacaktır.

Kompozisyonu Planlı Yazmak

Bu aşamada konunun ana maddesi mutlaka belirlenmelidir. Konu sınırlandırılmaktadır. Konu ile ilgili olarak mutlaka duygu, düşünce ve gözlemlerin yapılması gerekiyor. Fakat bunu yaparken de mutlaka belirli bir sıralamaya konulması akıcılığı ve içerik düzeninin bozulmaması adına son derece önem taşıyor.

Kompozisyona Başlık Koyulmalı

Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer önemli konu güzel bir kompozisyonun en temel kurallarından birisi mutlaka başlık olmasıdır. Fakat başlık kompozisyona içeriğine uyacak şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde bağlantılı olmayan bir durum ortaya çıkmış olacaktır. İster yazı sonrasında istenirse de yazı öncesinde başlık koyulabilmektedir. Fakat daha doğru hangisi olur diye merak edenleriniz olursa yazıdan sonra başlığın koyulması içerikle bütünleşip daha düzgün bir başlığın çıkması adına önemli olacaktır. Başlığınız ana konuyu çağrıştıracak şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple konunuz neyden bahsediyorsa konunuzu çağrıştıracak başlığı seçmeniz sizin için önemli olacaktır. Başlığın kısa ve uzun olması konusunda da kompozisyon yazacak olan kişilerin akıllarında yer edinen bir konu olmuştur. Kompozisyonda ki başlığınızın mutlaka bir, iki ya da en fazla üç sözcükten oluşmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Daha uzun başlık konması yapılacak Kompozisyon hatalarından birisi olarak karşımıza çıkacaktır.

Başlığın ilgi çekici ve öne çıkartıcı şekilde belirlenmesi doğal olarak kompozisyonunuzun da daha özel olup merak konusu olmasına neden olacaktır. Tüm bu bilgilere dikkat edilirse istemiş olduğunuz etkili kompozisyonunu yaratabilmeniz sizin için hiçte zor bir durum olmayacaktır. Bu yüzden kompozisyon yazmaya başlamadan önce ilk yapılması gereken önemli kuralların başında ise kompozisyon yazarken nelere dikkat edilmeli konusudur. Yukarı da belirmiş olduğumuz önemli kurallara dikkat ettiğiniz takdirde çok istediğiniz etkili ve bir o kadar da anlatım bozukluğu olmayan özgün kompozisyonunuzu en güzel şekilde tamamlayarak okuyuculara sunmuş olacaksınız diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here