Koleksiyon Çeşitleri

0
18428

Koleksiyon – Koleksiyonculuk Nedir

Koleksiyon, toplanabilen veya biriktirilebilen nesnelerin saklanması ve bakımına verilen genel bir isimdir. Bu aktiviteye koleksiyonculuk, yapan kişiye de koleksiyoncu denir. Koleksiyonculuk bir hobi olmasının yanı sıra eşyaları sadece alıp biriktirmek değildir. İlk başlarda bir konuya heves duyulup o konu hakkında araştırmalar yapılır ve bilgi edinilir. Daha sonra konuyla ilgili olarak materyaller toplanmaya başlanır. Başlarda kolay bulunan materyaller alınsa da zamanla, alınan materyaller belli bir hikaye veya kronolojiye göre sıralanabilir ve düzenlenebilir. Aklımıza ilk başta pul ve para koleksiyonu gelse bile, bu koleksiyonculuğun kolay olduğunu göstermez. Toplanılan malzemelerin düzenli ve uzun süre sağlıklı kalabilmesi için güzelce listelenip kataloglanmalı, bununla birlikte bakımı da yapılmalıdır. Aşağıda bazı bilinen, yaygın veya az duyulmuş nadir Koleksiyon Çeşitleri anlatılacaktır. Koleksiyon Çeşitleri Nelerdir sorusuna cevabımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Koleksiyon Çeşitleri Nelerdir

Yukarıda da söylediğimiz gibi akla ilk gelen koleksiyon çeşitleri pul ve para olmakla beraber antika, araba, ayakkabı, atkı, deniz kabuğu, dergi, peçete,  düğme, forma, jeton, kitap ayracı, bilet, rozet, sigara paketi vb. liste uzadıkça uzuyor. Bunların dışında bizlere ilginç geldiği gibi sizlere de ilginç gelebilecek koleksiyon çeşitlerini sıraladık.

1- Karga Hediyesi Koleksiyonu

Karga Hediyeleri Koleksiyonu4 yaşından beri beslediği karga grubundan aldığı hediyeleri biriktiren ve bunların koleksiyonunu yapan Amerikalı Gabi Mann. Kargaların gagalarına sığdırabildikleri her şeyi kendisine getirdiğini anlatan Gabi, üzerinde “En iyi” yazan bir metal aldığını da belirtmiş.

2- Plak KoleksiyonuPlak Koleksiyonu

Zero Freitas çocukluğundan beri milyonlarca plak toplamış ve hala toplamaya devam etmektedir.  62 yaşındaki Zero dünyadaki bütün plakları toplayıp bunları sanal ortama aktarıyor. 10 kişilik bir ekiple günde 500 plağı sanal ortama aktarırken bile bitirmelerinin 30 yılı alacağını söylüyor. Tabiki bu derece bir olay koleksiyonculuktan çok takıntıya dönüşmüş ve ailesini dağıtmış durumda. Fakat o halinden memnun ve toplamaya devam ediyor.

3- Video Oyunu Koleksiyonu

Video Oyunu KoleksiyonuDünyanın en geniş oyun arşivine sahip Michael Thomasson, 11 platform üzerinden oynanabilen 11000 civarı oyunu 30 yılda toplamış. Tabiki büyük bir para ve zaman harcamış olması da cabası. Thomasson arşivini internetten açık arttırmaya satışa sunmuş. 750000 dolara satacakken bir şeyler ters gitmiş ve satış olmamış. Tekrar açık arttırma ile satışta. İlgilisine 🙂

4- Trafik Işıkları KoleksiyonuTrafik Işıkları Koleksiyonu

350 parçalık bu antika trafik ışıkları koleksiyonu, Steve Salcedo ‘nun küçüklüğünde başlayan bir tutkusu. Trafik ışıklarına merak saran ve onları toplamaya başlayan Steve ‘in en büyük hobisi bu.

 

 

 

5- Diş Macunu Koleksiyonu

Diş Macunu Koleksiyonu
Diş Doktoru Val Kolpakov mesleğine garip kaçmayacak bir koleksiyona sahip. 2002 yılından bu yana Val, 1400 parça diş macunu toplayarak bu daldaki en büyük koleksiyona sahip.

 

 

6- Ünlülerin Saç KoleksiyonuÜnlülerin Saç Koleksiyonu

İçinde Elvis Presley, Abraham Linkoln, Edgar Allan Poe, Albert Einstein ve Marilyn Monroe’ nun da saçlarının bulunduğu nadir bir koleksiyona sahip John Reznikoff.

 

7- Su Tabancası Koleksiyonu

Su Tabancası Koleksiyonu
Kimileri sadece oynamayı severken, Chris Reid gibileri işi abartıp bunu tutkuya dönüştürüyor ve bunların koleksiyonunu yapıyor. Chris, 340 parçalık su tabancası koleksiyonuna sahip.

 

 

8- Şişme Kadın KoleksiyonuŞişme Kadın Koleksiyonu

Bu koleksiyona nasıl başladı bilmiyoruz fakat 60 yaşındaki Bob Gibbons, 240 adet şişme kadın bulunan nadir bir koleksiyona sahip. Bob ara sıra alışverişe bu şişme kadınlar ile birlikte gidiyormuş ve asıl ilginç olan kısım ise, eşi ve çocukları bu durumdan gayet memnun.

 

9- Barbie Bebek Koleksiyonu

Johnny Depp ‘Barbie Bebek Koleksiyonuin barbie bebek tutkusu ve koleksiyonu olduğunu biliyoruz ama 33 yaşındaki Jian Yang, bu takıntısıyla 3000 barbie bebeğe ev sahipliği yapıyor. Yeni çıkan modelleride büyük bir hevesle bekliyor.

 

10- Kullanılmış Çorap KoleksiyonuKullanılmış Çorap Koleksiyonu

10 numara herhalde en garip olanı. Dug Gaines ayak ve ayakla ilgili giyilebilen şeylere bayağı bir ilgili bir ağabeyimiz. Ayak fetişisti olduğunu düşündüğümüz Dug, ayakla ilgili 5 milyon fotoğraf bulundurmasının yanı sıra, kirli çorapları koklamak ve kokularının kaybolmasını önlemek amacıyla onları torbalıyor ve saklıyor. Kokulara hassas olan okurlarımızın Dug ve evinden uzak durmasını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here