Karnabaharın Faydaları

0
1459

Turpgillerden olan karnabahar, yaprakları lahana yaprağı gibi görünen, çiçekleri etli ve tanecikli olan ve sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Karnabaharın asıl yetiştiği bölge Doğa Akdeniz bölgesidir. Kış sebzeleri arasında yer alan karnabahar fosfor ve vitamin açısından çok zengin bir bitkidir. Ayrıca içeriğinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, silisyum, sülfür, demir ve klor da bulunmaktadır. Karnabahar özellikle dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek isteyenlerin tercih ettiği bir sebzedir. Suda haşlanarak ya da buharda pişirilerek diyet yapan kişiler ve hastalar tarafından tüketilmektedir.

karnabaharin-faydalari

Karnabaharın Yararları Nelerdir?

Karnabaharın faydaları saymakla bitmez. En çok öne çıkan faydaları ise aşağıda sıralandığı gibidir.

-İçeriğinde A, B1, B2, C ve E vitaminleri bulunan karnabahar bu sayede vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılamaktadır.

-Oldukça düşük kalorisi olan karnabahar, bu özelliğiyle obezite riskini azaltmaktadır.

-Karnabahar kalp için son derece faydalı bir sebze olup, kalp hastalıklarını önleyici etki yaratmaktadır.

-Folik asit açısından zengin olduğundan karnabahar tüketerek günlük folik asit ihtiyacının büyük bölümünü karşılamak mümkündür. Ayrıca folik asit açısından zengin olması sebebiyle gebe kadınlar içinde bulunmaz bir nimettir. Karnabahar sayesinde anne karnında bulunan ceninin gelişmesine katkıda bulunmak mümkündür.

-Karnabaharın faydaları arasında idrar söktürücü olması da bulunmaktadır.

-Cinsel isteği arttırıcı özelliği olan karnabahar aynı zamanda cinsel gücünde artmasını sağlamaktadır.

-Karnabahar mide hastalıklarına karşı da koruyucu bir etki yaratmaktadır. Karnabahar tüketerek mide rahatsızlıklarına tutulma riskini azaltmak mümkündür.

-Şeker hastalığına karşı etkilidir ve şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

-Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılması için birebirdir. Bilhassa karaciğeri toksin maddelerden arındırmaktadır.

-Karnabahar yüksek oranda su ve lif içermektedir. Bu nitelikleri sayesinde sindirimi son derece kolaydır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine ve rahatlamasına katkıda bulunmaktadır.

-Hazımsızlığı engelleyici özelliğe sahip olan karnabahar aynı zamanda kabızlığı da gidermektedir. Bu sayede kolon kanseri riski de azalmış olmaktadır.

-Karnabaharın en yararlı olduğu organların başında beyin gelmektedir. İçeriğinde bulunan B vitamini sayesinde beynin olumlu yönde gelişmesini sağlamaktadır. Karnabahar tüketerek beynin işlevini arttırmak ve zekayı geliştirmek mümkündür. Alzheimer hastalığına karşı korunmak içinde karnabahar tüketmek faydalı olmaktadır.

-Karnabaharın etkili olduğu bir diğer hastalık ise kanserdir. Muhteşem içerikleri sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkisi bulunan karnabahar, kanserli hücrelerin büyümesine engel olarak özellikle mide kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri ve mesane kanserine yakalanma olasılığını azaltmaktadır.

-Romatizmaya karşı etkileri bulunan karnabahar aynı zamanda eklem ağrılarına da çözüm olmaktadır. Karnabahar tüketilerek kemik erimesini engellemek mümkün olmaktadır.

-Lif açısından zengin bir sebze olan karnabahar kolesterol seviyesinin kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır.

-Çeşitli cilt problemleri yaşıyorsanız, sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak istiyorsanız kesinlikle karnabahar tüketmelisiniz. Bu sebzenin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller çok güçlü antioksidanlar olup kandaki oksijen miktarını arttırmaktadırlar. Böylece kanda bulunan toksik maddeler vücuttan dışarı atılmakta ve cilt sağlığı gözle görülür biçimde düzelmektedir.

Karnabaharın Zararları Nelerdir?

Her tür besinde olduğu gibi karnabaharı fazla miktarda tüketmek vücuda zarar verebilmektedir. Bilhassa gut hastalığı olanlar ve böbrek taşı gibi böbrek rahatsızlıkları bulunanlar çok miktarda karnabahar tüketiminden kaçınmalıdır.

Karnabahar Nasıl Tüketilmelidir?

Karnabaharın olumlu etkilerinden en üst düzeyde yararlanabilmek için pişirilme şekli önem taşımaktadır. Pişirirken birkaç yeşil yaprağının da bulundurulmasına dikkat edilmelidir. Eğer karnabaharı buharda haşlayacaksanız önce bir tencerenin içine çiçeklerini parçalayarak yerleştirmelisiniz. Karnabaharın içinde bulunan yeşil yapraklardan birkaç tanesini de ilave ettikten sonra üzerine su doldurmalı ve bu şekilde haşlamalısınız. İsterseniz haşladıktan sonra yeşil yaprakları dışarı çıkartabilirsiniz. Karnabahar yerken suyundan da bir miktar ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here