Karanfilin Faydaları

0
1593

Çay olarak tüketilen ve tıp alanında antiseptik olarak yararlanılan karanfilin çok sayıda yararı bulunuyor. Pek çok hastalığa karşı koruma sağlayan ve iyileşme sürecini hızlandıran karanfil için, doğru kullanılması halinde insan sağlığı için vazgeçilmez olmaktadır diyebiliriz. Hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan karanfilin çok güçlü bir içeriği bulunmaktadır. Sodyum, potasyum, manganez ve potasyum bakımından zengindir. Bünyesinde Omega 3 ve Omega 6 barındırıyor olması karanfili çok daha özel yapmaktadır.

Karanfilin Faydaları

Diş Ağrıları:

İçeriği nedeni ile diş macunu üretiminde de kullanılan karanfil, güçlü etkileriyle diş ağrısını kesmektedir. Karanfili ağrıyan bölgeye koymanız ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Dilerseniz temiz bir pamuğa bir miktar karanfil yağı dökebilir ve ağrıyan yere bırakabilirsiniz. Bu sayede diş ağrısını kısa bir süre içinde sona erdirebilirsiniz.

Öksürük:

Öksürük problemi yaşıyorsanız karanfil kullanarak bu sıkıntıyı aşmanız mümkün. Karanfil öksürüğü geçirme konusunda bir hayli başarılıdır.

Ağız Kokusu:

Nefesinizin kötü koktuğundan şikayet ediyorsanız karanfilin etkilerinden yararlanabilirsiniz. Ağız kokusunu gideren karanfil sizin de vazgeçilmeziniz olabilir.

Bulantı ve Kusma:

Bal veya hurma ile karıştırılarak tüketildiğinde karanfilin özellikle sabah bulantılarına iyi geldiği dile getirilmektedir. Bulantı ve kusmaya karşı etkili olduğu yönünde görüşler bulunmaktadır.

Sinüzit:

Karanfilin sinüzit açıcı etkileri olduğu söylenmektedir. Bu konu birçok uzman tarafından dillendirilmektedir. Karanfil tozu buruna çekildiğinde sinüzit sorununun azaldığı belirtilmektedir. Ancak karanfil tozunu çekerken çok dikkatli olunmalıdır. Karanfil tozunun en az karanfil kadar etkili olduğu asla unutulmamalıdır.

Soğuk Algınlığı:

Bal ile inceltilmiş karanfil yağı karıştırılıp içildiğinde soğuk algınlığına çok iyi geldiği yönünde söylemler bulunmaktadır. Ilık bir suya biraz karanfil yağı ve bal eklendikten sonra güzelce karıştırılması gerekmektedir. Günde 2 ya da 3 kere tüketildiğinde öksürüğün şiddeti hafiflemekte veya tamamen geçmektedir.

Şişkinlik Giderici:

Çay olarak hazırlanıp içilen karanfilin şişkinlik giderici özelliği bulunmaktadır. Karın bölgesinde ve bağırsaklarda meydana gelen şişkinliklere karşı çok etkilidir.

Stres:

Çayın içerisine karanfil ve nane katar ve bu şekilde tüketirseniz stres ile mücadelede bir adım öne geçme fırsatını da yakalamış olursunuz. Karanfilin gevşeten ve rahatlatan özelliği sizi de memnun edebilir.

Yorgunluğa Karşı Karanfil:

Zengin bir içeriğe sahip olan karanfil aynı zamanda yorgunluk giderici bir güce de sahiptir. Kokusu sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sebep olmaktadır. Olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve ruh sağlığınızı koruyup yorgunluğunuzu arkanızda bırakmak için sizde karanfili seçenekleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Cilt Hastalıkları:

Karanfilin faydaları neredeyse saymakla bitmemektedir. Karanfil tozu sayesinde pek çok deri hastalığı ile mücadele etmek mümkündür. Deri rahatsızlıkları için karanfil yağıda kullanılmaktadır. Fakat aşırıya kaçılırsa bunun olumsuz sonuçları olabilmektedir.

Leke Tedavisi ve Yara İzleri:

Cilt lekelerinin ve yara kaynaklı izlerin yok edilmesinde karanfil çok etkilidir. Ancak doğru oranın kullanılması önem taşımaktadır.

Saç Sağlığı:

Saç dökülmesinden kurtulmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için karanfilden yararlanabilirsiniz. Saç köklerini besleme konusunda başarılı olan karanfil ile sizde muhteşem saçlara sahip olabilirsiniz.

Karanfilin faydalarına kısaca sizler için ele aldık. Karanfil tozu ve yağının da çok sayıda yararı olduğunu unutmamalısınız. Tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takip etmeniz yeterli. En sağlıklı ve en güncel bilgilerin adresi olan sitemiz aracılığıyla merak ettiğiniz tüm konuları öğrenebilirsiniz. Karanfilin faydalarından yararlanarak daha sağlıklı bir hayat süren insanların arasına katılabilir, vücudunuzun güçlü kalması için gereken desteği doğru gıdaları tüketerek yardımcı olabilirsiniz. Yaşam standardınızı arttırıp mikropları ve hastalıkları kendinizden uzak tutmak için gerekli adımları atmak için daha fazla zaman kaybetmeyin. Karanfil gibi yararlı ve zengin içeriğe sahip nimetlerden sizde faydalanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here