Karabaş Otu Çayının Faydaları

0
1836

Lavanta olarakta bilinen Karabaş otu, insan sağlığı açısından oldukça faydalı içeriklere sahip. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişen bu bitki artık ülkemizde de son dönemde sık sık tüketilmeye başlandı. Yaprakları yeşil ve dikdörtgen özelliğine sahip olan faydalı bitkinin hayatımızdan eksik edilmemesi gerekiyor. Çünkü her bitkinin vermiş olduğu şifa gibi karabaş otu çayının faydaları da saymakla bitmiyor. Bakıldığında eski tarihten bu yana hala kullanılmaya devam edilen karabaş otu, ruh ve sinir hastalıkları konusunda tedavi gören hastaların mutlaka tercih etmesi gereken bir bitki olarak karşımıza çıkıyor.

Karabaş Otu Neye İyi Geliyor?

Hastaların belki de en çok merak etmiş olduğu konulardan birisi de Karabaş Otu Neye İyi Geliyor? Olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sinir hastalıkları, baş ağrısı, A ve C vitamini eksikliğinin yanı sıra cilt sağlığı açısından da karabaş otunun son derece faydalar içerdiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde ki pek çok bay ve bayanda en sık rastlanılan durumlardan birisi de cilt hastalıklarıdır. Bir türlü geçmeyen ve fiziki görüntülerin kötü görünmesine neden olan cilt hastalıklarından korunmak adına karabaş otunu sık sık tüketmek faydalı bir eylem olacaktır. Fakat her bitki de olduğu gibi Karabaş otu bitkisini de aşırıya kaçacak şekilde kullanmamanız önemli bir konudur. Kimi zaman tüketmek yerine vücudun dış kısmına da hazırlanmış olan çay sürülerek şifa aranıyor. İç Organlar içinde son derece fayda sağlayan bu bitki halk arasında da günden güne daha sık şekilde kullanılmaya başlanmaktadır. Ruh ve sinir hastalığı üzerinde ki başarılı etkisiyle de bilinen bu bitkiyi çay olarak hazırlayıp tükettiğiniz zaman vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Çoğu zaman sınava girecek olan stresli kişilerde vücudunda ki istemsiz gergin halleri yatıştırmak adına bile karabaş otunu kullanmaya başlıyor.

Karabaş Otunun Cilde Olumlu Etkisi Var Mı?

Cilt, günümüzün en önemli sorunudur. Ciltte çıkan lekeler, tahriş, kuruluk ya da benzeri sorunlar insanlarında ister istemez psikolojisini alt üst etmeye neden olan sorunların başında yer alıyor. Karabaş Otunun Cilde Olumlu Etkisi incelendiğinde gözle görülür bir düzeltmelere sebebiyet verdiği biliniyor. Hatta günlük yaşantınızda kullanmış olduğunuz kozmetik ürünlerin içerisine bile karabaş otunun özleri ekleniyor. Bu denli cilt sağlığı için önemli olan karabaş otunun maske yapımında da kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bay ve bayanlarda en sık rastlanılan cilt vakalarından birisi akne sorunlarıdır. Bir türlü bitmek bilmeyen aknelerden kurtulmanın en iyi çözüm yollarından birisi karabaş otudur diyebiliriz. Aynı zamanda cilt üzerinde meydana gelen kızarıklık, şişme ve tahriş olma durumlarına karşı da onarıcı bir olumlu etkiye sahiptir. Egzama hastaları içinde mucizevi bir etkiye sahip olan bu otu kaşıntı durumlarında da gönül rahatlığı ile kullanma şansına sahip olacaksınız.

Yara ve Kaşıntıda Karabaş Otu

Doktorların çoğu tıp alanında da şifa kaynağı olan bitkilere başvuruyor. Bunlardan birisi de tıp alanında da önemini yükseltmiş olan karabaş otu yer alıyor. Yara ve kaşıntıya karşı iyi bir sonuç veren karabaş otunu günlük yaşantınızda herhangi bir endişe duymadan sorunsuzca kullanabilirsiniz. Yara ve Kaşıntıda Karabaş Otu kullanmak doğru ve etkili bir yöntem olacaktır. Otu çay haline getirip yaralara bir pamuk yardımıyla sürdüğünüz takdirde ise yaranın birkaç güne kadar iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Cilt Kırışıklığına Karşı Karabaş Otu

Ciltlerde meydana gelen yaşlanma kırışıkların iyileştirilip daha taze bir cilde sahip olabilmenize yardımcı olur. Üstelik cildin yaşlanma süresini de yavaşlatmaktadır. Cildin üzerine 2-3 damla kadar karabaş yağı damlatılarak cildin yaşlanması da engellenebilir. Cilt Kırışıklığına Karşı Karabaş Otu kullanılmasını önermekteyiz. Hafta da 1 defa bile cilde masaj yapılması cildin daha sağlıklı görünmesine ve erken yaşlanma vakalarının önüne geçilmesine de en iyi şekilde çözüm yolu olacaktır.

Kan Sağlığına İyi Geliyor

Sağlık, oldukça önemli bir konu olduğu için sağlığa olumlu yönde etki edecek bitkilerinde mutlaka kullanılması gerekiyor. Doğamızda belki de bilinenlerin ziyade bilinmeyen bile çok sayıda bitki bulunuyor. Özellikle kan sağlığı konusu oldukça hassas olduğundan dolayı karabaş otunun kullanılması önemli bir husus olacaktır. Bir bardak kaynamış suya koyacağınız karabaş otu tomurcuklarını kaynatıp içmeniz kan sağlığının düzene girip korunması adına önemli olacaktır. Kan hücreleri sağlığı açısından oldukça önemli bir işleve sahip olan karabaş otunun sık sık kullanılmasında fayda vardır. Eğer hastaysanız ve kısa süre içerisinde iyileşmek istiyorsanız yapmanız gereken ise hemen ilk iş olarak bu yola başvurmak olacaktır.

Karabaş Otu Kullanarak Saçlarınızı Güzelleştirin

Yalnızca sağlığa olmamakla birlikte güzelliğe de iyi gelen karabaş otunun saça faydası oldukça çoktur. Özellikle bayanlar için saçların canlı görünmesi ve eski sağlığına kavuşması önemli bir konudur. Cilt sağlığının yanı sıra artık cilt sağlığı da üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisidir. En sık yaşanılan saç rahatsızlıklarından birisi de kepeklenme sorunlarının haricinde yoğun saç dökülmelerine maruz kalınmasıdır. İşte tüm bunlarla başa çıkabilmeniz adına hazırlamış olduğunuz karabaş otunu saçlarınıza döküp yıkamanız saçların yeniden canlanmasına zemin hazırlayacaktır. Saç hastalıklarını en güzel şekilde tedavi edebilmenin de güzel yollarını keşfetmenize yardımcı olan şifalı bitkiyi artık hemen her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilmenizde mümkündür.

Uyku Probleminin Kısa Sürede Giderilmesi

Uyku problemi çekiyorsanız bir bardak karabaş otu çayı içmenizi tavsiye ediyoruz. Vücudu ve beyni dinlendirip rahatlatarak uykunuzun yeniden düzene girmesine yardımcı olur. Yalnızca içmeniz değil akşam yatmadan önce yastığınıza karabaş otunu sürmeniz bile uyku probleminizin kısa süre içerisinde çözülmesine fayda sağlayacaktır.

Stres ve Depresyondakiler İçin Karabaş Otu

Yoğun çalışma temposu, sınavlarla birlikte insanlar yaşamlarını daha çok stres altında geçiriyorlar. Bu durumda ister istemez depresyonel sorunların yaşanmasına zemin hazırlıyor. İşte bu gibi stres ve depresyona karşı da baş edebilmeniz için doğamızda var olan karabaş otunu kullanmanız faydanıza olacaktır. Karabaş otu içerisinde yer alan esansiyel yağlar sakinleşmenize ve stresten kurtulmanıza en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Kas ve Baş Ağrıları İçin Mucizevi İlaçtır

Karabaş otunun saymakla bitmeyen pek çok faydası bulunduğu bir gerçektir. Baktığımızda artık her alanda mucizevi ilaç etkisini gören karabaş otu kullanılmaya başlanıyor. Kas ve baş ağrılarından kurtulmak isteyen, her gün bu tür ağrılar çekerek yaşamlarından tat almayan kişiler için artık bir çare görevi gören şifalı bitkiyle yaşamınız daha güzel hale dönüşecek. Fakat karabaş otunu kullanacak kişilerin seviyeyi aşmadan dikkatli kullanmalarında yarar vardır. Her faydalı şeyin aşırıya kaçıldığı takdirde zarara dönüşebileceği unutulmamalıdır. Kas ve baş ağrısının yanı sıra Karabaş Otu Çayının Yararları arasında ise vücutta ki kesikler içinde bir ilaç görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Fakat çocuklar, gebelik döneminde olanlar ve anestezi tedavileri gören hastalar için karabaş otu kullanımından uzak durmasını önemle vurgulamak isteriz. Tüm saymış olduğumuz bireylerin kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarında son derece fayda olacaktır diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here