Kahvenin Faydaları

0
1379

Yapılan araştırmalar kahvenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini gözler önüne sermiştir. Kahve içmenin yüksek tansiyondan diyabete kadar birçok hastalığa iyi geldiği anlaşılmıştır. Sizler için kahvenin faydalarını mercek altına aldık. Yazımızı okuduğunuzda kahvenin yararları ile alakalı sizde geniş bilgiler edinmiş olacaksınız.

Mutlu olmak İçin Kahve İçin

Kahve üzerinde yapılan araştırmalar kahve içmenin insanı mutlu ettiğini göstermektedir. Bunun sebebi ise vücudumuzun üretmekte olduğu dopamin, noradrenalin ve serotonin’i kahvenin harekete geçiriyor olmasıdır. Kahve içen insanların içini kaplayan mutluluk hissinin sebebi kahve içmenin az önce sözünü ettiğimiz üretimleri tetiklemesidir. Kahve içmeyen insanların kahve içenlere kıyasla 10 kat daha fazla depresyona girme riski altında bulunduğu düşünüldüğünde kahvenin faydaları gün yüzüne çıkmaktadır. Sizde mutlu olmak ve depresyonu hayatınızdan uzak tutmak için kahve içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kahve İle Gelen Güzellik

Kafeinin metabolizmayı hızlandıran özelliği bulunmaktadır. Metabolizmanın hızlanması demekse yağ yakımı seviyesinin artması anlamına gelmektedir. Özellikle yemeğin hemen ardından içilen kahvenin diyeti destekleyici özelliği bulunur. Kavrulmuş kahve çekirdeği ise cildin nem oranını dengeler. İçeriğinde bulunan Niasin vitamini sayesinde cildin yenilenmesini ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Kavrulmuş kahve çekirdeğinden faydalanıp sizde cildinizin nemlenmesine ve yenilenmesine yardım edebilirsiniz.

Kahve Karaciğer Yağlanmasını Önler Mi?

Karaciğer yağlanması insan sağlığının bozulmasına neden olmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Yapılan araştırmalar kahve içmenin karaciğer yağlanmasını engellediğini göstermiştir. Kahve içenlerin siroz olma riski 1/5 oranında azalmaktadır. Sizde her gün düzenli şekilde bir fincan kahve içerek siroza ve karaciğer yağlanmasına karşı önlem alabilirsiniz.

Konsantrasyonu Arttırmanın Yolları!

Kahvenin faydaları arasında konsantrasyonu arttırması da yer almaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırma kahvenin konsantrasyonu arttırmada ne denli etkili olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bir fincan kahve içen kadınların içmeyenlere kıyasla verimlilikleri tam 6 kat daha fazla olmuştur.

Ayrılmaz İkili Spor ve Kahve!

Bisiklet kullananla, maratonda koşanlar, boksörler ve atletler kahvenin spora faydalarını gayet iyi bilmektedirler. Kahve sayesinde çalışma sürelerini uzatabilmekte ve performanslarını en üst seviyeye çıkarabilmektedirler. Kafeinin kandaki yağ asidi oranını yükselterek enerjiye çevirdiğini biliyor muydunuz? Daha etkili spor yapmak için kahvenin faydalarından yararlanan insanlar arasına dahil olmak sizin elinizde.

Alzheimer Hastalığı Nasıl Önlenir?

İnsan beyni üzerinde University of South Florida bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma kahve içmenin Alzheimer hastalığını engellediğini ortaya çıkarmıştır. Alzhemire ne iyi gelir sorusunun yanıtını arayanlar kahve içmeyi seçenekleri arasına ilave etmelidirler. Fakat 65 yaş sonrası bu rahatsızlığın engellenmesinin çok zor olduğu da bilinmelidir.

Diyabeti Önleme Yolları

Diyabet riskini yarı yarıya azaltmak mı istiyorsunuz? Düzenli olarak kahve içmeniz halinde bu amacınıza ulaşmanız hiçte zor değil. American Chemical Society konferansında kahve çekirdeğinde bulunan asitlerin kan basıncını dengelemeye yardım ettiği açıklanmıştır. Sizde diyabeti önlemek için kahveden yararlanabilirsiniz.

Parkinson’a Ne İyi Gelir?

Parkinson hastalığına yakalanma ihtimalini azaltması kahvenin faydalarından sadece bir tanesidir. Parkinson olmak istemiyorsanız kas sertleşmelerinde ve titremede azalma meydana gelmesini sağlayan kahveden istifade etmelisiniz.

Stresten Kurtulmak İçin Kahve!

Seoul National University tarafından yapılan bir araştırmada kahve tüketmenin çok rahatlatıcı etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Fareler üzerinde gerçekleşen araştırmada kahve aromasının farelerde beyin proteinlerini değiştirdiği görülmüştür. Bu proteinler ise strese karşı koruma sağlamaktadır.

Kahve İçerek Kanser Riskini Azaltmak

Antioksidanlar sayesinde serbest radikaller etkisiz hale gelmektedir. Kahve içimi bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Sizde düzenli olarak kahve içerseniz kanser riskini azaltmayı başarabilirsiniz.

Kahve İçmek Karaciğer Kanserine İyi Gelir Mi?

Dünya Kanser Araştırma Fnu yaptığı açıklama ile her gün düzenli olarak içilen bir fincan kahvenin karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini %14 oranında düşürdüğünü duyurmuştur. 24 bin 500 karaciğer kanseri hastasının tükettikleri gıda ve içecekler dikkate alınarak hazırlanan araştırma raporunda kahve içmenin kan hücrelerindeki bozulmaları engellediği görülmüştür.

Kahve Rahim Kanserini Önler Mi?

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu 2012 yılında yayınladığı araştırma raporunda, düzenli kahve içmenin rahim kanseri olma olasılığını büyük ölçüde azalttığının altını çizmiştir.

Meme Kanseri Ve Kahve

Kahvenin meme kanserini geciktirici etkisi olduğu saptanmıştır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein, kafeik asit ve fito-östrojenler kansere karşı önemli önleyici maddelerdir. Yüksek oranda kahve tüketenlerin kolorektal kansere yakalanma riski ise %30 azalmaktadır. Kahve içmeyenlere kıyasla günde bir fincan kahve içenlerinse farenks, ağız ve özofagus kanserlerine yakalanma olasılığı %40 azalmaktadır.

Prostat Kanseri Riskini Azaltmak İçin Kahve!

Journal of the National Cancer Insitutade’de 200 senesinde yayımlanan araştırmanın sonucu çok dikkat çekicidir. Her gün 6 bardak kahve içen erkeklerin prostat kanseri olma ihtimali içmeyenlere kıyasla % 18 oranında azalmaktadır.

Kahve Karaciğer Kanseri Riskini Azaltıyor

Kahveyi düzenli olarak tüketenlerin karaciğer kanserine yakalanma ihtimali daha azdır. Her gün içilen bir bardak kahve bile karaciğer kanseri riskini ciddi oranda düşürmektedir. %42 karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini azaltan kahve ile sizde sağlığınızı daha iyi koruyabilirsiniz.

Kalp Ve Damar Sağlığı İçin Kahve

41 kadın üzerinde yapılan ve tam 15 sene süren araştırma sonucunda, her gün içilen 1 ila 3 bardak arası kahvenin kalp ve damar hastalığı nedeni ile oluşan ölüm riskini % 24 azalttığı görülmüştür.

Kahve ve Yeşil Çay

Japon bilim adamlarının yaptıkları araştırma dikkat çekici gerçekleri gözler önüne sermiştir. Amerikan Journal of the American Heart Association dergisinde yayımlanan araştırmanın sonucuna göre kahve ve yeşil çay tüketenlerin felç olma riski ciddi boyutlarda azalıyor. 13 yıl boyunca 83 bin 269 Japon üzerinde gerçekleşen araştırma, kahve ve yeşil çayın ne denli önemli olduğunu göstermiştir.

Kahvenin Faydalarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Sabah içilen kahve stresi yok etmektedir
 • Sinir hücresindeki reseptörleri uyaran adenozin maddesi yorgunluk hissinin oluşmasına neden olur. Kahve ise içeriği sayesinde adenozin maddesiyle mücadele eder ve uyanık kalmanıza yardımcı olur.
 • Kahve içmek morallerin yerine gelmesini sağlar. İnsanın daha keyifli bir ruh haline bürünmesinde çok etkilidir.
 • Dikkat arttırıcı özelliği bulunur. Kahve içenlerin dikkatlerinde yaşanan artış dikkat çekici seviyelerdedir.
 • Düşünce akışını tetiklemektedir. Kahve tüketenlerin düşünce hızında ciddi anlamda yükseliş olur.
 • Spor yapanların en büyük destekçilerindendir. Spora başlamadan önce içilen bir fincan kahve vücudun daha güçlü ve istekli olmasında etkin bir rol üstleniyor.
 • Kahve içmek kan basıncının yükselmesine ve vücut ısısının artmasına sebep olmaktadır. Bu yönüyle kişinin daha dinç olmasına katkı yapmaktadır.
 • Kahve saç köklerini güçlendirmektedir. Saçınızı kahve ile durulamanız halinde saçlarınız gür bir görüntüye kavuşur. Bu işlem saçların çok daha hızlı oynamasına da etki eder.
 • Kahve kötü kokuların giderilmesi içinde kullanılmaktadır. En pratik ev malzemelerinden birisidir.
 • Kahve içmek şeker hastalığı riskini de azaltmaktadır.
 • Kahveyi kafein kullanmadan içmekse belleğin güçlenmesine neden oluyor. Bazı hastalıklar yüzünden ortaya çıkan bellek sorunlarını kahve içerek aşma şansını yakalayabilirsiniz.
 • Kahve içmek baş ağrısına çok iyi gelmektedir. Ancak migreni kötü etkilediği unutulmamalıdır.
 • Her gün 4 fincan kahve içen kadınların kahve içemeyenlere oranla safra taşından yüzde 25 daha az şikayetçi oldukları tespit edilmiştir.
 • Kahve içmenin katarakt oluşumuna karşı koruma sağladığı açıklanmıştır. Yapılan araştırmaya göre kafein göz merceğini olası sorunlara karşı koruyabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here