İlginç Yerler – Girilmesi Yasak Olan Mekanlar

0
4268

Dünyada gerek gizlilik gerekse koruma amaçlı bir çok gizli ve ziyarete kapanmış mekan bulunmakta. Aşağıda fotoğrafları ile beraber ilginç yerler sizler için sıralanmıştır. Bu ilginç mekanlar, dünyanın en güzel tatil yerleri veya gezilebilecek yerler değil.

 

Girilmesi Yasak İlginç Yerler

1- Shi Huang Türbesi (Çin Halk Cumhuriyeti)

1 Çinli bir çiftçinin 1974 yılında Shaanxi eyaletinde Xi’an yakınlarında bulduğu toprak heykellerin yer aldığı bir mekan. Bu toprak heykellerin her birinin yüz ifadesi farklı olduğu bilinmekle beraber bu gizemli heykellerin, “İlklerin İmparatoru” olarak bilinen Çin Şı Huang ‘ın mezarını koruduğu düşünülmektedir. 183 cm ile 195 cm arasında boyları değişen toprak askerlerin bulunduğu mekanda, çoğu hala toprak altında bulunan 8000 asker, 150 süvari atı ve 520 atıyla beraber 130 savaş arabası bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu toprak askerlerin bulunduğu alana girişler ve araştırmalar Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kısıtlanmıştır.

 

 

2- Mezhgorye Bölgesi (Rusya)

4 Burası Rusya’nın Mezhgorye bölgesinde bulunan bir kasaba. Bu kasabanın ilginç yanı ise kasabada ne yapıldığı hakkında kimsenin resmi bir bilgisi yok. Kasabaya dışarıdan giriş kesinlikle yasak. Çok eski bir geçişi olmayan kasaba 1979 yılında kurulmuş ve Yamantaw dağının yanında. Yamantaw dağı uralların en yüksek dağı. İnsanlar Yamantaw dağında gizli işler yapıldığına inanıyor ve bölgedeki dev kraterler de, orada nükleer bomba testlerinin yapıldığını kanıtlar nitelikte. Hatta bazı kişiler, buranın Amerika destekli  bir Nükleer Tesis barındırdığını bile düşünüyor. İddianın muhattabı Amerikalılara sorulduğunda ise yetkililer, bölgenin çok değişik amaçlarla kullanıldığını söylemişler. Rusların hazinelerinin saklandığı bir depo, yemek deposu ve nükleer bir tehlike durumunda liderlerin saklanabileceği bir sığınak, Amerikan yetkililerin bilgilendirmeleri arasında. Sonuç olarak bu bölge dünya için hala büyük bir sır ve ilginç yerler yazımızda kendine yer buluyor.

 

3- 39. Oda (Kuzey Kore)

5 Başlıkta da yazdığı üzere şaşırmadığımız ama yine de merak ettiğimiz gizli ilginç bir mekan. 39. Oda Kuzey Kore’nin kurucusu Kim II-Sung ‘un ölümünden sonra başa geçen oğlu ve ailesinin paralarını kontrol etmek amacıyla kurulmuş bir birimdir. Bilindiği üzere diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore ‘de televizyonlar, radyolar ve bütün iletişim araçları devlet tarafından yönetilmekte ve internet tamamen yasaklanmış durumdadır. Bu sayede kara para aklama, yolsuzluk ve benzeri işlerin hükümet eliyle devam ettirildiği Birim 39 ‘a girmenin cezası tabi ki ölümdür. Tabi ki dememizin sebebi Kuzey Kore’de çoğu ceza ölümle sonuçlanıyor ve giren kişinin sadece kendisi değil ailesi de ölüme mahkum ediliyor. Bazı iddialara göre, burada İsviçre’den para transferleri ve sahtecilik yapılmakla beraber, uyuşturucu kaçakçılığı da iddiaların bir diğeri. Bu iddiaların hepsi Kuzey Kore tarafından reddedilmiş olsa da bilinen bir gerçek var ki, 39. Oda’ya giriş YASAK.

 

4- Mormon Kiliselerinin Gizli Deposu (Amerika)

Amerikanın Utah eyaletininde bulunan Mormon Kiliselerinin Merkezi, yerin 600 metre aşağısında bulunan depolarında tarihi bilgileri ve dünyanın en büyük soy ağacı kayıtlarını saklamaktadır.

6

 

5- Cheyenne Dağı (Amerika)

Amerikan Uzay Komutanlığı ve Kuzey Amerika Ordusuna hizmet eden kompleks saf granit ve çelikle korunuyor.

7

 

6- The Greenbrier (Amerika)

Greenbrier Hotel’in altına inşaa edilmiş bu yer, nükleer bir saldırı sırasında Amerikan başkanının ve kongre üyelerinin 30 yıl boyunca yaşamasına yetecek kadar imkan sunan bir sığınak.

the-greenbrier

 

 

7- New York Federal Rezerv Bankası (Amerika)

federal-rezerv-banka En üst düzey koruması olan bu banka, dünya altın rezervlerinin yüzde 25’ini saklıyor. Deniz seviyesinin 60 metre altına inşa edilen bu yapıyı ayrıca keskin nişancılar gözetliyor.

 

 

 

 

 

8- Bold Lane Otoparkı (İngiltere)

bold-lane-otopark Öncelikle buraya arabanızı park etmediyseniz girmeniz mümkün değil. Elinizde park fişi olmadan giremiyorsunuz. İçerisinde bir çok kamera ve hareket sensörünün bulunduğu bu otoparkta herhangi bir araca zorlanma yapılırsa alarm çalıyor ve bütün bina kitleniyor. Araç hırsızları için kesin çözüm.

 

 

 

 

 

9- Roughs Tower (Havenco)

sealand 2008 yılında kapatılan denizin ortasında bir kale  burası. 2. Dünya Savaşı sırasında uçak saldırılarına karşı yapılmış. sonrasında bir grup genç, ülke kanunlarından sıkılıp buraya yerleşmiş ve adını SEALAND koymuş.

 

 

 

 

 

10- Fort Knox (Amerika)

fort-knox Amerika altın rezervlerinin ve tarihi eserlerinin korunduğu bu binada 22 ton çelik kapı bile var. Tabi ki  belli başlı kişilerin dışında girilmesi yasak bir mekan.

 

 

 

11- The Ise Grand Shine (Büyük İsa Mabedi) (Japonya)

Burası Japonyanın en kutsal yeridir ve güneş tanrıçası Amaterasu ‘ya adanmıştır. Bu türbe MÖ 4. yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir. Buraya sadece Japon imparatorluk ailesinden rahip veya rahibelerin girilmesine izin veriliyor. Bununla birlikte içeriye bakmak isteyen ziyaretçiler 4 metre yüksekliğindeki ahşap duvarların üzerinden içeriyi görebilmektedirler.

The-ise-Grand-Shine1 The-ise-Grand-Shine

 

12- Pine Geçidi (Avustralya)

Konumu bakımından oldukça önemli bir yere sahip bu tesis Avustralya ve Amerika ortaklığında bir uydu izleme merkezi. Avustralya da tek yasaklı bölge olan Pine Gap, Alice Springs şehrinin 18 km güneybatısında, Avustralya’nın merkezinde yer alıyor. Bu tesiste ana anteni koruyan 14 radoma sahip oldukça geniş bir bilgisayar ağı var ve çalışan sayısı 800 ‘ü geçik. Konumunun özelliğine gelecek olursak, Avustralya ‘nın merkezinde olmasının sebebi casus gemilerin, uluslar arası suları geçmeden sinyal yakalayamayacak kadar uzak olması. Bu tarz ilginç yerler üst düzey güvenlik önlemleriyle korunmasıyla meşhur.

Pine-Gecidi3 Pine-Gecidi2 Pine-Gecidi

 

13- Niihau (Hawaii)

Bu alan, o bölgeye özgü vahşi yaşamı korumak için kapatılmış büyüklük bakımından en büyük 7. Hawaii adası. Bu adada asfalt veya beton namına en ufak bir parça yok. Elektrik, su tesisatı, mağaza veya restoran da yok. Adaya yerlileri, ada sahipleri, davetliler ve Amerikan donanma personeli haricinde giriş çıkış yasak. Ayrıca adanın üzerinden helikopterle gözetlenebilmesinin yanında helikopterlerin alçalmasının kesinlikle yasak belirtiliyor.

Niihau2 Niihau

 

14- Jiangsu Ulusal Güvenlik Eğitim Müzesi (Çin)

Bu müze, içerisinde Çin casusluk tarihiyle ilgili belgeleri ve casusluk malzemelerini barındırıyor. 1926 ile 1980 yılları arasındaki bütün dökümanlara sahip. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının dahi fotoğraf çekmesi yasak olan müzede, mini tabancalardan ruj şeklindeki silahlara, minyatür kameralardan, iskambil desteleri içerisine gizlenmiş haritalara kadar her şey mevcut.

Jiangsu-Ulusal-Guvenlik-Egitim-Muzesi2 Jiangsu-Ulusal-Guvenlik-Egitim-Muzesi

 

15- Zion’lu Lady Mary Kilisesi (Etiyopya)

İçeriye sadece deneyimli bir rahibin girmesine izin verilen kilise de, Kitab-ı Mukaddes’e ait çok kutsal bir nesne muhafaza ediliyor. Bu kutsallıktan ötürü rahip dışında kimse ne yaklaşabiliyor ne de girebiliyor.

Lady-Mary-Kilisesi2 Lady-Mary-Kilisesi

16- Lascaux Mağaraları (Fransa)

Fransa’nın güneybatısında yer alan bu mağaralar, paleolitik dönemden kalma mağara resimleriyle ünlü. 17300 yaşında olduğu tahmin edilen bu resimlerin olduğu mağaralar, 1963 yılından beri Lascaux UNESCO koruması altında. Gezecek kişiler haftada 1 kez özel güvenlik eşliğinde gezebiliyor. İzinsiz giren herkese potalsiyel yıkıcı gözüyle bakıldığından durum oldukça sıkıntılı.Lascaux-Magaları Lascaux-Magaları2

17- Kuzey Sentinel Adası (Andaman Adaları)

50-200 kişilik nüfusa sahip adada yaşayan Sentinelese Kabilesi’nin, dış dünyadan kaçabilmek için zaman zaman şiddete başvurduğu bilinen bir gerçektir. Öyle ki 2004 yılındaki tsunami felaketinden sonra, Hindistan hükümetinin adaya kontrol amaçlı gönderdiği yardım helikopterine, yanan oklarla saldırılmıştır.

Kuzey-Sentinel-Adası3 Kuzey-Sentinel-Adası2 Kuzey-Sentinel-Adası

 

18- 51. Bölge (Nevada-Amerika)

51-bolge Komplo Teorisyenlerinin favori mekanı olan 51. Bölge, kale gibi korunuyor ve dünya ile bağlantısı kesik durumda. İçerisinde UFO’ların ve dünya dışı varlıkların saklandığı iddia edilen 51. Bölge bugün de hala bizler için sır olarak kalmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here