Hobi Çeşitleri – En İlginç Uğraşlar

1
99734

Hobi Nedir

İnsanların boş zamanlarını değerlendirmek hatta sosyalleşmek için yaptıkları ve bunları yaparken zevk aldıkları aktivitelerin genel adına Hobi denir. Hobiler çok çeşitli olmakla beraber tek olarak yapılması da zorunlu değildir. İnsanların birden çok hobileri olabilir. Hobiler insanları rahatlatmakla beraber onları pozitif düşüncelere yönlendirir. Çünkü orada kişi, kendi sevdiği ve uğraşmayı seçtiği işi yapıyordur. Bunlara ek olarak bazı insanlar hobilerini başkaları ile paylaşıp ortak noktada buluşup görüş alış-verişi yapabilir, yardımcı olup yardım alabilir, isteyenler kendi hobilerinde yarışmalar var ise bunlara katılıp ödül kazanabilir hatta ve hatta satılabilen hobilerini satıp gelir elde edebilirler. İnsanoğlunun farklı zevklerinin olması sonucunda da ortaya değişik hobi türleri de çıkmıştır. Hobi Çeşitleri fazla ve bir o kadar da farklılık içerir. Hobi Çeşitleri ana başlıklar altında ev içi, ev dışı, el işi hobileri, spor hobileri, müzik hobileri olarak sıralanabilir. Aşağıda bazı Hobi Çeşitleri açıklamalı ve resimli olarak sıralanmıştır. Sizler de kendinize hobi arayışı içerisindeyseniz veya kendi hobilerinize ek olarak başka hobiler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Hobi dünyası emrinize amade.

Hobi Çeşitleri

1- Spor Hobileri

Profesyonel sporculaSpor Hobilerirın dışında (bu işten para kazanan) kendi halinde tek başına veya topluca yapılan spor aktiviteleri Spor Hobileri arasına girebilir. Örneğin sabah veya akşamları yürüyüş veya koşu yapıyorsanız, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, tenis, fitness, dağcılık, oryantiring, su sporları, kış sporları ve daha bir sürü spor aktivitesi, spor hobisi olarak adlandırılabilir. Spor hobilerinin bir diğer avantajı da uykunuzu düzenlemenize yardımcı olur ve sağlıklı yaşam için artı bir avantaj sağlar.

 Müzik Hobileri

2- Müzik Hobileri

Enstrüman çalmak, müzik dinlemek (artık hobiden çok doğal bir ihtiyaç gibi), müzik kaydı yapmak, beste yapmak, konsere gitmek ve bu tarz aktiviteler Müzik Hobileri arasındadır. Müzik ruhun gıdası olarak bilindiğinden bir açıdan da ruhunuzu doyurmuş olabilirsiniz.

3- El İşi Hobileri

Kendi el beceEl İşi Hobileririnizi kullanarak yaptığınız aktivitelerin genel adıdır. El becerinizle bir şeyler üretebilir, var olana ekleme yapabilir veya tamir edebilirsiniz. El İşi Hobileri en basitinden resim yapmak ile başlayıp, heykel yapmak, ebru sanatı ile uğraşmak, origami, model araba yapmak, takı yapmak, oyuncak arabalar, RC helikopter yapmak, hat sanatı ile uğraşmak, oyuncak araba yapmak, çamur ve seramik şekillendirip bunları boyamak, dikiş nakış ile uğraşmak, vitray çalışmaları, örgü, ahşap çalışmaları olarak çeşitlilik gösterir. Belki sizlerinde bilmediğiniz veya bilip de görmezden geldiğiniz el becerisi yetenekleriniz olabilir. Seçtiğiniz bir dalda hobi malzemeleri alıp denemelere başlayabilirsiniz.

4- Sanat Hobileri

Kendinizi daha çSanat Hobileriok sanatsal aktivitelerin içerisinde bulduğunuz Hobi Çeşitleri arasında yer alır. Sanat Hobileri, tiyatro veya sinemaya gitmek, tiyatroda rol almak, şiir dinletilerine katılmak, şiir yazmak, opera vb. gibi konserlere gitmek, drama etkinliklerine katılmak, kitap okumak, sergilere gitmek  gibi etkinlikler ve aktiviteler sanatsal hobiler arasında yer alır. Hatta bunları sevdiklerinizle beraber yapmak eğlencenizi ve keyfinizi kat kat arttıracaktır. Kim bilir belki içinizde muhteşem bir aktör/aktris veya şair/yazar yatıyordur da haberiniz yoktur.

5- Zihin Hobileri

Bu da ne dZihin Hobileriiyenleriniz olabilir. Zihin Hobileri, vücut veya fiziksel aktivitelerin yanında aklınızı kullanıp onu rahatlattığınız aktivitere verilen isimdir. Mesela satranç oynamak, dama oynamak, sudoku çözmek, bulmaca çözmek, yapboz yapmak, matematik ile ilgili problemlerle uğraşmak zihninizi meşgul edeceği gibi rahatlatabilir de. Bu tarz hobiler çok yaygın olmasa da yine de uğraşanları yeteri kadar fazla. Günümüzde satranç turnuvaları, matematik yarışmaları, dama yarışmaları ve Rubik Küpü yarışmaları düzenlenmektedir. Kafanızı rahatlatmak ve boşaltmak isteyenlere tavsiye ederiz.

6- Ev İçi Hobileri

YukarıdaEv İçi Hobileri yazılan bazı hobiler bu başlık altında da sayılabilir. Biz onların dışında evde yapılabilecek diğer Hobi örneklerini vereceğiz. Ev İçi Hobileri ‘ne örnek verecek olursak, evcil hayvan beslemek ve uğraşmak, duvar boyamak, evi dekore etmek, akvaryumculuk, çiçek yetiştirmek ve daha bir sürü aktivite sayılabilir. Genç arkadaşlar için tavsiyemiz bazı aileler ev içi hobilere sıcak bakmayabilir. Başlamadan önce danışıp izin almak faydalı olabilir.

7- Ev Dışı Hobileri

Ev Dışı Hobileri

Yaşadığımız çevre itibari ile çok imkanı olmasa bile herkese uygun bir (outdoor) ev dışı hobisi bulmak mümkündür. Ev Dışı Hobileri örnek olarak, bahçe işleriyle uğraşmak, balık tutmak, fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak, balık tutmak, piknik yapmak, bisiklete binmek, avlanmak gösterilebilir. Tabiki avcılık sadece izin verilen türlere izin verilen yerlerde ve izin verilen zamanlarda yapılmalıdır uyarımızı da yapalım. Aynı uyarılarımız piknik kuralları içerisinde geçerlidir.

 8- Koleksiyonculuk

KoleksiyonculKoleksiyonculukuk kendi içerisinde çok çeşitli olduğundan dolayı ayrı bir başlık altında açmanın daha iyi olacağını düşündük. Koleksiyon ve koleksiyonculuk ile ilgili daha fazla bilgiyi Koleksiyon Çeşitleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yukarıda Hobi Çeşitleri sizler için resimli ve açıklamalı olarak sıralanmıştır. Kendine hobi arayanlara, ödevi olan kardeşlerimize veya canı sıkılan okurlarımıza hobi dünyası kapılarını aralayarak yardımcı olduysak ne mutlu bize. Umarım yazımız sizler için faydalı olmuştur. Yanlış veya eksik gördüğünüz yerleri yorum atarak belirtmeyi unutmayınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here