Hindistan Tatilinin Artıları

0
3887

Kendiziniz Hindistan’a atmanızı sağlayacak sebepler ve Hindistan Tatilinin Artıları sizin için aşağıda sıralanmıştır. Bu yerleri dolaşmak ve görmek için sabırsızlanacaksınız. Hatta çantasını kaptığı gibi yollara koyulmak isteyen okurlarımız da olacaktır. İyi yolculuklar, pardon iyi okumalar.

Hindistan Tatilinin Artıları

1- Fil Yolculukları

Fil Gezileri

Hep filmlerde gördüğünüz o filin üzerindeki engebeli arazi yolculukları, Hindistan tatilinizde o kadar da uzak değil. Fili seve seve gezersiniz artık.

2- Andaman Adaları

Andaman Adaları Su Altı Keşfi

Andaman Adaları yakınlarında su altı keşifleri yapıp, su canlılarıyla dostça vakit geçirebilirsiniz. Hatta bu arkadaşlar gibi anı ölümsüzleştirebilir arkadaşlarınızı kıskandırabilirsiniz. Bir Selfie de benim yerime çekinin. 🙂

3- Bengal Kaplanları

Bengal Kaplanı

Bengal kaplanlarını doğal ortamlarında görüp fazla yaklaşmamak şartıyla inceleyebilirsiniz. Bengal Kaplanlarının popülasyonlarının büyük bir bölümü Bengal körfezi, Ganj ve Brahtmaputra Meghna nehirlerinin arazisinde bulunan ‘Sundurban’larda bulunmaktadır.

4- Dharamshala, Himachal Pradesh

Dharamshala Himachal Pradesh

Dharamshala’da gökyüzünü hissedip, havada geçirdiğiniz süre zarfında yalnızlığınızla baş başa kalıp, bir sonraki durağınızı düşünmeye fırsat bulabilirsiniz.

5- Thar Desert, Gujarat

Tuz Çölü Thar Çölü Gujarat

Tuz göllerini hepiniz duymuşsunuzdur. Peki ya tuz çölünü?  Gujarat’ta Thar Çölü’nün içerisinde tuz çölü var. Buraya Çölseption desek yanılmayız herhalde :). Anı niyetine annenize veya eşinize bir kavanoz götürmek isteyebilirsiniz. Ama yemekte kullanmadan önce bir bilene sormakta fayda var.

6- Sarı Hardal Tarlaları, Ladakh

Sarı Hardal Tarlaları Ladakh

Bir Gladyatör filmi veya bir 300 Spartalı filmindeki kadar bol sarılı ortamlarda dolaşmak isteyen bir savaşçı ruhunuz var ise, sarı hardal tarlalarında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

7- Pangong Gölü, Ladakh

Donmuş Pangong Gölü Ladakh

Ladakh bol mevsimli bir bölge olsa gerek ki donmuş Pangong Gölü bu bölgede yer alıyor. Karı, kışı sevenlerin buraya uğramasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bir de Hindistan’ın soğunu yemek isteyebilirsiniz. Berenizi de çantanıza atmanızda fayda var.

8- Thar Çölü, Jaisalmer

Thar Çölü Jaisalmer

Ay ben soğuğa gelemem diyenler için elimizde Thar Çölü var. Güneşin kavuru sıcağında Mumya filmi tadında dolaşabileceğiniz bir yer Thar Çölü. Mataranız dolu olsun sevgili okurlar.

9- Holi Festivali

Holi Festivali

Yeter bu kadar arazi gezisi diyenleri duyar gibiyim. O zaman sizlere bol renkli bol aksiyonlu Holi festivalini öneririm. Renklerin dansına sizlerin de birer katılımcı olmanız dileğimle.

10- Hornbill Festivali, Nagaland

Hornbill Festivali Nagaland

Hiç hız kesmiyoruz ve Hornbill festivali için Nagaland’a geçiyoruz. İçinizin bolca Hint ezgileriyle dolacağına eminiz.

11- Taj Mahal

Taj Mahal

Hindistan’ın 1 numarası Taj Mahal ‘de ufak bir molaya ne dersiniz?

12- Haji Ali

Haji Ali

Gün batımını da Haji Ali ‘de geçirelim diyoruz. Haydi gelin bize katılın.

13- Mumbai

Mumbai

Şehri özleyenler için Mumbai bu ihtiyacı karşılayacaktır. Deniz kenarında hafif bir egzoz kokusu sizlerin bu özlemini giderecektir.

14- İpek Yolu

İpek Yolu

Mumbai arasından sonra tarihi ipek yolunu görüp, zamanında buralar için dökülen kanları, yapılan savaşları düşünüp tarihe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

15- Aranmula Kano Yarışı, Kerala

Aranmula Kano Yarışları Kerala

Tempomuzu hızlandırıyoruz ve Aranmula kano yarışlarına gidiyoruz.

16- Ganges Nehri, Varanasi

Ganges Nehri Varanasi

Ganges Nehri yatağında Ganga aarti ile dindar hissedin.

17- Aziz Francis Kilisesi, Goa

Aziz Francis Kilisesi Goa

Dini duygular kabarmışken bir de bu kiliseye göz atalım.

18- Kye Gompa

Kye Gompa

Kye Gomba budist tapınağı da bir sonraki durağınız olabilir. Buraları sadece din evleri olduğunu düşünmekten ziyade, mimari ve tarihi özelliklerini de incelemek gerek diye düşüyorum.

19- Man Sagar Lake in Jaipur, Rajasthan

Man Sagar Lake Jaipur Rajasthan

Man Sagar Gölü’nün ortasına konuçlanmış bu yeri de ziyaret etmezseniz, bir içine bakmazsanız olmaz.

21- Gwalior Fort, Madhya Pradesh

Gwalior Fort

Çizgi filmlerden çıkma bu güzel mekan da eminim ki hoşunuza gidecektir. Gwalior Fort ile 8. yüzyıla gideceksiniz.

22- Munnar, Kerela

Munnar Çay Bahçeleri Kerala

Hindistan çay tiryakilerini de unutmamış anlaşılan. Karadeniz çaylarımız kadar güzel olur mu bilemeyiz ama Munnar’daki çay bahçelerini ziyaret edip kendi çayımızla kıyaslayabilirsiniz. Belki Hint usulü çay demleme teknikleri vardır.

23- Jammu-Katra

Jammu Katra

Hazır yeniden doğanın içerisindeyken Jammu-Katra güzergahında, trene binip hoş ve bol fotoğraflı bir yolculuk sizleri bekliyor.

24- Dudhsagar Şelalesi, Goa

Dudhsagar Şelalesi Goa

Güzergahımıza bu şelaleyi de ekleyelim ki daha çok fotoğraf çekebilelim. Belki tren turistler için orada durup yüzme imkanı bile sağlıyor olabilir.

25- Yedi Kardeş Şelaleleri, Cherrapunji, Meghalaya

7 Kardeş Şelaleleri

Dünyanın en batısında yer alan bu şelaleleri ziyaret etmez iseniz, hayatınızda bir şeyler eksik kalabilir uyarmadı demeyin. İşte size Hindistan Tatilinin Artıları, Hindistan’a gitmek için 25 sebep bizden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here