Hardal Tohumunun Faydaları

0
1160

Turpgiller familyasından olan hardal, sarı çiçekli otsu bir bitki olup tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. Hardalın aslında on kadar değişik çeşidi bulunmakla birlikte genel olarak baharat olarak bilinmekte ve bu şekilde değerlendirilmektedir. En yaygın olarak kullanılan hardal çeşitleri beyaz, siyah ve kırmızı hardaldır. Hardalın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar hardal bitkisinin anavatanının Batı Asya ve Avrupa olduğunu göstermektedir. Özellikle Hindistan ve Bangladeş’te yoğun biçimde kullanılan hardal, dünya çapında tanınan bir bitkidir.

hardal-tohumunun-faydalari

Hardal Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hardal tohumu birçok rahatsızlığın tedavisine katkıda bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve demir sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesinde hardal tohumuna başvurulabilmektedir. Hardal tohumunun faydalı olduğu sağlık sorunları aşağıda sıralanmıştır.

-Hardal içeriğinde bulunan glukosinolat sayesinde pek çok kanser çeşidine karşı koruyucu bir niteliğe sahiptir. Bilhassa kolon kanseri, mesane kanseri, mide kanseri ve rahim ağzı kanserlerinde kanserli hücreleri yok edici etkileri bulunmaktadır. Hardal kanserli hücrelerin hem çoğalmasını hem de yayılmasını önlemektedir.

-Hardalın içerisinde bol miktarda selenyum ve magnezyum bulunmaktadır. Hardal düzenli olarak tüketildiğinde bu mineraller astım hastalığını hafifletmektedir.

-Zehirlenen kişileri kusturmak için siyah hardal otundan faydalanılmaktadır.

-Kan basıncını düşürücü etkisi bilinmektedir.

-Bağırsaklarınız tembelse ve hazımsızlık çekiyorsanız hardal tohumuna başvurabilirsiniz.

-İçeriğinde magnezyum ve potasyum bulunması nedeniyle kas ağrıları için birebirdir.

-Adet düzensizliği çeken kadınlar için önerilmektedir. Aynı zamanda adet dönemindeki sancıları da hafifletmektedir.

-Özellikle siyah hardal tohumunun iştah açıcı bir etkisi bulunmaktadır.

-Kötü kolesterol seviyesini azaltmakta ve tromboz riskini düşürmektedir.

-Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel arzuyu uyandırmakta ve cinsel gücü arttırmaktadır.

-Kalp krizi riskini azaltmak ve ani felçleri önlemek için hardal tohumundan faydalanılmaktadır. Bilhassa hardal yağı kalp sağlığını korumakta ve göğüs ağrılarını dindirmektedir.

-Ayak kokusundan şikayetçi iseniz hardal tohumu kullanarak bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

-Hardal tohumunun faydaları arasında vücudu toksinlerden arındırması da yer almaktadır.

-Kış aylarında hardal tohumu kullanılması öksürüğü azaltmakta, grip ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

-Kadınlar menopoz döneminde uykusuzluk çekmektedir. Bu durumu düzeltmek için hardal tohumundan yararlanılabilmektedir.

-Hardal tohumunun etkilerinden biri de göğsü yumuşatmasıdır. Aynı zamanda balgam söktürücüdür.

-Bronşit ve romatizma rahatsızlıklarına karşı faydaları bulunmaktadır.

-Enerji vericidir.

-Kas sertleşmelerini gevşetme konusunda etkileri vardır.

-Tümörlerin oluşmasını engelleyici etkileri bilinmektedir.

-Halsizlik ve uyuşukluğu ortadan kaldırır.

-Sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Hardal tohumlarının anti-iltihap özelliği bulunduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu etkisi ile sedef hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan cilt sorunlarını en aza indirgemektedir.

-Doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle lapa haline getirilerek kullanıldığında ağrıların tedavisinde daha etkili olmaktadır.

-Kilo kontrolü için faydalıdır.

-Ciltte, saçta ya da ayaklarda meydana gelen mantar hastalığına karşı yatıştırıcı etkileri bulunmaktadır.

Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır?

Hardal ülkemizde pek fazla kullanılan bir baharat çeşidi değildir. Siyah ve beyaz hardal bitkilerinin tohumları ile bu tohumların öğütülmesi ile elde edilen hallerinden baharat olarak faydalanılmaktadır. Yakıcı ve keskin bir tadı olan hardal, zerdeçal ile karıştırılarak sos olarak da kullanılmaktadır. Turşu salamura yapımında, et ve deniz ürünleri pişirmede bütün haldeki hardal tohumları kullanılabilmektedir.

Ateşi düşürmek, grip, soğuk algınlığı ve bronşiti atlatabilmek için 1 tatlı kaşığı siyah hardal tozunu bardağın içine koyup üzerine kaynar su dökmeniz ve 5 dakika demlendikten sonra içmeniz gerekmektedir. Bu hastalıkların tedavisi için günde 3 defa 1 bardak bu çaydan içmeniz gerekmektedir. Hardalı taze olarak saklamak istiyorsanız yeşil iken iyice yıkamalı ve plastik paketlerin içinde dondurucuya koymalısınız. Hardalı bu şekilde ancak 3-4 gün saklamanız mümkündür. Hardal yağını ve baharatı ise 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here