Gribe İyi Gelen Yiyecekler

0
1603

Virüs sebebiyle üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaya grip denilmektedir. Yüksek ateş, vücudun genelinde oluşan ağrılar, öksürük, halsizlik, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi sorunlara yol açan grip hayatı bir anda çekilmez bir hale getirebilmektedir. Bu nedenle gripten kurtulmak ve günlük hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek için gerekli adımları hepimizin atması gerekmektedir. Sizde gribin çok daha kısa bir sürede geçmesini istiyorsanız özellikle gribe karşı çok etkili olan bazı gıdalardan faydalanabilirsiniz. Örneğin mineral ve vitamin açısından zengin olan sebzelerle yapacağınız çorbalar grip hastalığını daha kısa süre içerisinde atmanızı sağlayacaktır. Grip olunduğunda vücut çok daha fazla suya gereksinim duymaktadır. Bu nedenle çorba gibi gıdalar grip hastalarına ilk tavsiye edilen gıdalar içindedir. Taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları da gribin kolayca atlatılmasına fazlasıyla destek olmaktadır. Gribe yakalanıldığında bol bol su içmekte çok önemlidir. Şimdi sizlere kısaca gribe iyi gelen yiyecekler ile alakalı bilgiler vereceğiz. Bu gıdaları tüketip sizde gripten kurtulmayı başarabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

İnsan vücudunu kuvvetlendirmesi nedeniyle grip hastalarına C vitamini açısından zengin gıdalar ve içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede gribin vücuttan çok daha çabuk bir şekilde atılması amaçlanmaktadır. Siz de C vitamini bakımından güçlü olan yiyecekleri tüketerek gribe karşı olan savaşımızda bir adım öne geçebilirsiniz. Tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama balık, haşlama tavuk, portakal, sebze çorbaları, mandalina, limonlu çay, greyfurt, zencefil çayı, kuşburnu çayı, ekinezya çayı, papatya çayı, ada çayı ve okaliptüs çayı gibi gıdalar sizin de gripten kurtulmanızı sağlayabilir. Grip olduğunuzda susuz kalmamaya ayrı bir özen göstermelisiniz. Bitki çayları içerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu temin edebilir ve öksürüğünüzün hafiflemesine sağlayabilirsiniz. Sindirimi zor olan ağır yemeklerden ise mutlaka kaçınmalısınız. Doğru şekilde beslenmeye özen gösterirseniz siz de grip hastalığını hızlıca atlatma şansını elde edebilirsiniz. Aksi halde hastalık giderek ağırlaşır ve her geçen gün kendinizi daha da kötü hissetmenize neden olur. Gripken patates cipsi, çikolata, şeker, kola, kahve, alkol, aşırı baharatlı gıdalar ve kızartma gibi gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durulmalıdır.

Tavuk Çorbası

Sulu gıdalar tüketilmesi iltihaplanma ve gribi en aza indirmektedir. Yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların çorba tüketimi ile çok daha çabuk atlatıldığı tespit edilmiştir. Tavuk çorbası içilmesi burun tıkanıklığını azaltmakta ve vücut ağrılarının geçmesine destek olmaktadır. Bol sebzeli beyaz et veya tavuk çorbası tercih ederseniz iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Hazır çorbalarda pek çok katkı maddesinin bulunduğunu unutmamalıdır. Bu katkı maddeleri kalp hastalığı gibi sorunlara yakalanma olasılığını fazlasıyla arttırmaktadır.

Mantar

Mantarın zengin bir içeriği olduğu bilinmektedir. Kış ve ilkbahar aylarında kendisini sıkça gösteren gripten kurtulmak için sizde mantar gibi faydalı gıdaları tüketebilirsiniz. Mantarın gribe iyi geldiği ve sağlık açısından çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Mantarın içerisinde yer alan selenyum beyaz kan hücrelerinin hastalıklara karşı daha etkili olmasını sağlayan sikotinler üretmektedirler. Mantarın bu zengin içeriğinden yararlanarak sizde gripten kurtulma suresini bir hayli azaltabilirsiniz

Soğuk Algınlığına Karşı Sarımsak

İngiltere’de yapılan bir araştırmada sarımsağın içeriğinde bulunan alisin sayesinde insanların %46’sının çok daha az soğuk algınlığına yakalandığı belirlenmiştir. Gribi adeta söküp atan sarımsak gripten korunmanın en iyi yolları arasındadır. Siz de bol miktarda sarımsak tüketerek kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuzu destekleyebilirsiniz.

D Vitamini Deposu Somon

İçeriğinde yüksek oranda D vitamini bulunan somon gribe karşı oldukça etkilidir. Somonun solunum yolu enfeksiyonu enfeksiyonlarına karşı daha güçlü olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Sizde solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmamak için D vitamini deposu olan somondan faydalanabilirsiniz.

Çayla Bağışıklık Sisteminizi 4 Kat Güçlendirin

Çay gribe karşı yararlı olmasının yanı sıra serbest radikallerin temizlenmesine yardım eden kateşinler içermektedir. Çay bağışıklık sistemini 4 kat güçlendirmektedir. Günde beş bardak siyah çay içenlerin 2 hafta içinde bağışıklık sistemlerinin 4 kat daha güçlendiği Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Grip tedavisinde yeşil çay ya da üç bardak siyah çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Sizde gripten kurtulmak için siyah çayın faydalarından istifade edebilirsiniz.

Virüslere Karşı Yoğurt

Yoğurt sindirim sisteminin dostudur. İçeriğinde yer alan probiyotikler sayesinde hastalığa sebep olan virüsleri vücudun dışında tutar. Gripten korunmanın en kolay yollarından bir tanesi de hiç şüphesiz yoğurt tüketmektir.

Bitter Çikolata

Beslenme uzmanlarının bir bölümü dolaylı yoldan da olsa bitter çikolatanın çok faydalı olduğundan bahsetmektedir. Bitter çikolatanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı vücudu koruduğu belirtilmiştir. Tatlı ihtiyacını da gideren bitter çikolata ile sizde gripten kurtulma şansını elde edebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İstiridye

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çinko elementi gerekmektedir. Çinko soğuk algınlığına karşı etkilidir ve grip hastalığına karşı insanları korur. Orta boy bir istiridyenin günlük çinko gereksinimini karşıladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Sizde her gün orta boy İstiridye tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan çinkoyu temin edebilir ve gribe karşı çok daha güçlü olabilirsiniz.

Badem ve Grip Tedavisi

Bademin kalp hastalıklarına karşı etkili olduğu ve kas sağlığını koruduğu bilinmektedir. Kalp sağlığının korunmasındaki rolü ve antioksidan açısından zengin olması bademin öne çıkan özellikleri arasındadır. İçeriğinde yer alan E vitamini ise bademi vazgeçilmez yapmaktadır. Sizde grip tedavisi için bademden yararlanabilir ve gribin vücudunuzdan çok daha çabuk atılmasını sağlayabilirsiniz.

Tatlı Patatesle Gribe Son

Beta karoten içeren patates vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Tatlı patates aynı zamanda vücuttaki zararlı toksinleri de etkisiz hale getirir. Gribe karşı etkili olan tatlı patatesten faydalanılabilir ve soğuk algınlığına yakalanma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Çilek

Çilek C vitamini açısından çok zengindir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Hastalıklara sebep olan bakterilere karşı ise harika bir antioksidandır. Soğuk algınlığına yakalanmamak ve gribi çok daha çabuk atlatmak İstiyorsanız siz de çilek tüketmelisiniz. Bir fincan kadar çilek tüketmek hastalıklara karşı vücudunuzu güçlendirecektir.

Gribe Karşı Ballı Limon Çayı

İçeceğiniz ballı limon çayı enfeksiyonlara karşı dirençli olmamızı sağlar. Doğal bir antibiyotik yerine geçer ve kendi başına bize insan sağlığına sayısız katkıda bulunur. Bal ve limon kullanıp yapacağınız çay, gribin vücudunuzdan sökülüp atılmasında önemli rol oynayacaktır. Boğaz enfeksiyonlarının hafiflemesini sağlayan ve vücudun gereksinim duyduğu sıvı ihtiyacını karşılayan ballı limon çayı sizin de vazgeçilmeziniz olabilir.

Gribe iyi gelen yiyecekler ve içeceklerden yararlanıp kısa süre içinde gripten kurtulmanız mümkün. Sağlığınıza katkıda bulunan gıdalar hakkında bilgi sahibi olmalı ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizin çok daha güçlü olmasına yardım etmelisiniz. Bazı durumlarda grip tıbbi müdahale istemektedir. Grip olduğunuzda öncelikle doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Gribe iyi gelen yiyeceklerle girip ve soğuk algınlığına karşı direncinizi kuvvetlendirmek ise sizin elinizde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here