Golf Kuralları Nelerdir?

0
1472

Golf, çimen kaplı geniş ve açık bir sahada bu spor için özel olarak üretilen küçük bir topun golf sopaları kullanılarak belirlenen deliklere sokulması amacıyla oynanan oyuna verilen addır. Golf sopaları birbirinden farklı özelliklere sahipken golf topları ise belirli standartlara uygun olarak yapılmaktadır. Oyunun temel amacı topun en az sayıda vuruş yapılarak oyun sahası içinde bulunan deliğe sokulmasıdır. Golf sahalarının uzunluğu 100 metre ila 600 metre arasında değişmektedir. Bu sahalarda 9 ila 18 arasında delik bulunmaktadır. Golf oynarken rakip oyuncular birbirinin oyununa hiçbir şekilde karışamamaktadır. Oyunu kazanmak tamamen oyuncunun kendi becerisine bağlıdır. Her oyun gibi golf de belirli kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Golf oyununda “başlama yeri” (tee ground) olarak adlandırılan yerden “yeşil” (green) olarak adlandırılan alan içerisinde bulunan deliğe topun en az sayıda vuruş yapılarak sokulması hedeflenmektedir.

-Golf, iki farklı şekilde oynanabilmektedir. Bunlardan biri “maç oyunu” (match play) olarak adlandırılan, kazanılan ve kaybedilen deliklere göre oynanan oyundur. Diğeri ise “vuruş sayısı oyunu” (stroke play) olarak tanımlanan ve en az vuruşla oyunu tamamlamayı amaç edinen oyundur.

-Oyunu kazanmak için maç oyununda oyunculardan hangisi en az sayıda vuruşla topu deliğe sokarsa ve en çok deliği kim kazanırsa o galip olmuş sayılmaktadır. Vuruş sayısı oyununda ise en az vuruş sayısını yaparak sahada bulunan 18 deliği tamamlayan oyuncu oyunu kazanmış olmaktadır.

-Topa başlama yeri işaretleri arasından vurulması gerekmektedir. Başlama vuruşu yapılırken bu işaretlerden iki sopa boyu kadar geriye gidilebilir. Bu sınırlar dışından yapılan vuruşların oyun içinde herhangi bir cezası olmamakla birlikte rakip oyuncu vuruşun tekrar yapılmasını isteyebilir.

-Stroke play oyunlarında atış doğru yerden yapılmadığı takdirde oyuncu iki ceza vuruşu almakta ve vuruşu sırası gelince tekrar edebilmektedir.

-Topa durduğu şekilde vurulmalı, duruş şeklini değiştirmek amacıyla bulunduğu yerdeki bitkilere ya da diğer maddeler müdahale edilmeye çalışılmamalıdır. Oyuncular kendilerine vuruş yeri hazırlamamalıdır.

-Eğer top kum ya da su içerisinde ise iniş swing’inden önce bulunduğu yerdeki zemine ya da suya temas edilmemelidir.

-Topa itme ya da kepçeleme yapılmadan düzgün bir şekilde vurulmalıdır.

-Maç oyunlarında yanlış topla oynamanın cezası delik kaybı iken, stroke play oyunlarında ise iki ceza vuruşu ve uygun bir topla vuruşun tekrar edilmesi olmaktadır.

-Pata hattında bulunan top izleri ile çukur tapalarını onarmakta bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat ayakkabı çivisi izleri gibi başka yerlere ellemek ve düzeltmeye çalışmak yasaktır.

-Kurallarda belirtilen durumlar haricinde duran top oyuncunun ortağı tarafından oynatılırsa ya da vuruş için pozisyon alındıktan sonra top kendiliğinden oynarsa, oyuncu bir ceza vuruşu almakta ve topu eski yerine yerleştirmektedir. Top başka kişiler tarafından ya da başka bir topun değmesi sonucu oynarsa oyuncuya ceza verilmeksizin top eski yerine konulmaktadır.

-Golf oyununda tüm oyuncuların birbirlerine karşı saygılı olmaları beklenmektedir.

-Oyuncular vuruş veya swing çalışması yaparken, golf sopalarının başkalarına zarar vermeyeceğinden emin olmalıdır.

-Bir oyuncu vuruşunu yaparken diğer oyuncunun konuşmaması ve atışa engel olacak kadar rakip oyuncunun yanına yaklaşmaması gerekmektedir.

-Oyunu ara vermeden oynamaya ve gruptaki oyuncular deliği tamamladığında green adı verilen alandan ayrılmaya özen gösterilmelidir.

-Kaldırılan çim kapakları yerlerine konulmalı ve kum engelindeki ayak izleri düzlenmelidir.

-Daha hızlı oynayan gruplara yol vermek ve öncelik tanımak en önemli görgü kuralları arasında yer almaktadır.

-Sopalar ve çantalar yere atılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here