Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

0
2108

Çok sık insanın başına gelebilen tehlikeli vakalardan birisi de gıda zehirlenmesidir. Kişinin tükettiği besinlerden kaynaklanan zehirlenmelerin bir an önce ihmal edilmeden doktora görünerek giderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde büyük sağlık çanlarının başlaması kaçınılmaz bir durum olmaya başlayabilir. Besinlerde var olan bakteri, virüs ve toksin gibi kötü içeriklerin vücuda giriş yapmasıyla birlikte gıda zehirlenmesi meydana gelmektedir. Fakat genel hatları ile incelendiğinde ise gıda zehirlenmelerine daha çok bakterilerin yol açmış olduğunu söylemek isteriz. Bozulmuş bir gıdayı tükettiğiniz zaman mide zehirlenmeleriyle karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz bir durum olacağı için kişilerin mutlaka yeme ve içmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Tek kişi de ya da aynı gıdayı tüketen grubun tamamında zehirlenme hali çok rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Zehirlenme sonrası belirtiler hemen çıkıyor mu doğal olarak insanların kafasında soru yaratan önemli bir konu olduğunu belirtebiliriz. Zehirlenme durumlarının değişikliğine bağlı olarak belirtiler anında ya da biraz daha sonra şekilde ortaya çıkabiliyor. Kısaca belirtmek gerekirse gıda zehirlenmesinin göstereceği belirtiler zehirlenmenin nedenine bağlı olarak farklılık göstermektedir. En sık görülen belirtilere göz attığımızda ise kusma hali, mideye kramp girmesi diyebiliriz. Ayrıca zehirlenmeye maruz kalmış olan kişide halsizlik hali oldukça fazla görülecektir. Tüm bu hastalıklara ek olarak yüksek ateş, titreme ve ürperti durumları da eklenebilir. Kimi zamanlarda gıda zehirlenmelerinin belirti süreleri 1-3 günü bulduğu anlarda olabiliyor.

Gıda Zehirlenmesinde Gözle Görülür Belirtiler

Kusma Halinin Yaşanması

Tüketmiş olduğu bir gıdadan dolayı zehirlenmeye sebep olan kişilerde en sık görülen rahatsızlıkların başında kusma hali diyebiliriz. Kombinlerle toksine olmuş bakteriler vücutta yer ederek zehirlenmelere yol açmakta ve kişi toksinleri dışarı bir an önce atabilmek için kusma reaksiyonu göstermektedir. Genelde nem ve sıcaklığın çok fazla olduğu ortamlarda bakteri ve virüs oluşumlarında ister istemez daha fazla artış yaşanmaya başlanacaktır. Yaşam alanlarının hijyenik olmaması ve kişinin bünyesinin dayanıklı olmaması da gıda zehirlenmelerine maruz kalabilecek bir diğer önemli etkenlerin başında yer alıyor. Elde edilen besinlerin temin edilerek temizlenmesi mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur diyebiliriz. Bakterinin hemen hemen her ortamında enfeksiyon oluşumu görülmeye başlanacaktır.

Yüksek Ateş Görülmesi

Yüksek ateş gıda zehirlenmelerinden en sık görülen belirtilerin başında yer alıyor. Eğer böyle bir durumu fark ettiyseniz bekleme yapmak yerine hemen doktora başvurup nedenlerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Çünkü gıda zehirlenmesinin hafife alınacak bir hastalık olmadığını söylemek istiyoruz. Vücutta yer açan bakteriler hastalarda yüksek ateş meydana getirmektedir.

İshal Sık Sık Yaşanır

Karın ağrısı ve krampın yaşanması ile birlikte tuvalete çıkma durumu çok fazla görülmektedir. Hatta hastalar tuvalete çıktıkları anlarda İshal olduklarını bile anlarlar. Bu aşamadan sonra sürekli tuvalete gitmeye başlayacaklardır. Fakat çoğu zaman hastalığın kendinden gitme durumlarının da olduğunu rahatlıkla görebilmek mümkündür diyebiliriz.

Şiddetli Karın Ağrılarının Yaşanması

Her hastalık anlayabileceğiniz belirtilerle vücuda çeşitli uyarılar göndermektedir. Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Diye merak içerisinde olan vatandaşlarımızın da kolay bir şekilde anlayabileceği en önemli belirtilerinden birisi de sık sık yaşanan şiddetli karın ağrılarının olduğunu söyleyebiliriz. Hasta, artık dayanamayacak bir karın ağrısına maruz kalarak kendisini son derece kötü hissetmeye başlayacaktır. Böyle durumlarda ise kendi kendinizi iyileştirmek yerine hemen doktora yönelmeniz kısa süre içerisinde sorunsuz iyileşme gösterebilmeniz adına oldukça önemli olacaktır. Bundan böyle sizlerde kısa süre içerisinde tedavi görerek gıda zehirlenmelerinden kurtulabilmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman bu hastalığa yakalanan kişiler doğal olarak hastalığın nasıl giderileceğini merak eder hale gelmeye başlamıştır. Hastalıktan kurtulabilmeniz adına genelde en sık tedavi edici ilaçlar veriliyor. Hasta doktor tarafından verilen ilaçları düzenli şekilde içtikten sonra ise kısa süre de toparlanarak tekrardan eski sağlığına geri dönebilmektedir.

Her ne kadar hafif geçirilen bir hastalık olsa bile çoğu zaman gıda zehirlenmelerinin ölümcül olduğu anlara da çok sık rastlanıldığını belirtmek isteriz. Bakterilerle bulaşmış yiyeceklerde çok sık rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Ediliyor?

Antibiyotik Tedavisi Yapılması

Gıda zehirlenmesine maruz kalan hastalara en çok müdahale antibiyotik ilaçlar aracılığı ile yapılmaya çalışılmaktadır. Eğer gıda zehirlenmesine neden bulunursa o halde antibiyotikler reçete olarak hastaya verilmektedir. Bu sayede hasta doktor tarafından verilen ilaçları düzenli şekilde kullandıktan sonra zehirlenmeleri yok etme başarısını göstermiş olacaktır.

Probiyotik Desteği

Yararlı bakteri bulmak adına kimi zaman bu yola başvurulabiliyor. Nerede kirlenme ve virüs oluşumu var test edilerek temizlenmeye çalışılmaktadır.

Antialerjik İlaçların Kullanılmaya Başlanması

Vücutta meydana gelen mantar oluşumlarına bağlı olarak alerjik reaksiyonlarda çok sık görülmeye başlanıyor. Bu yüzden doktorlar zehirlenmelerinin vücutta yaratacağı mantar oluşumlarını ve kirlenmeleri sorunsuz şekilde giderebilmek adına alerjikliği yok etmeye en iyi şekilde yardımcı olacak ilaçları da vermektedir.

Önlemlerinizi Almalısınız

Gıda zehirlenmelerinden nasıl kurtulabiliriz diye düşünenleriniz varsa bunun artık en kolay yollarından birisi de zehirlenmeye yol açabilecek bakteri ve virüs oluşumunun bir an önce önüne geçebilmek adına mutlaka ellerinizin sık sık yıkanmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Daha çok taze ürünler tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü taze değil de bayat ürünler tüketirseniz toksinlerin üretilmesi, bakteri oluşumları gibi pek çok istenmeyen reaksiyonların vücutta belirmesine ne yazık ki imkân sağlamış olursunuz.

Yalnızca tüm bunlarla sınırlı kalınmadan gün içerisinde sürekli içmiş olduğunuz suları filtrelemeniz de sağlığınızın koruma altına alınması adına büyük katkı sağlayacaktır diyebiliriz. Genelde yiyecek ve içeriklerin saklandığı, tüketmiş olduğunuz besinlere uygun saklanma yerlerinin bulunmamasına bağlı olarak gıda zehirlenmeleri ne yazık ki ülkemizde ki çok kişi de artık yoğun bir şekilde görülmeye başlanmaktadır. Tüm bunların bir an önce üstesinden gelebilmeniz adına önlemlerinizi almanız gerekiyor. Çünkü her ne kadar basit gibi görülmüş olsa da çoğu zaman hastayı ölüme bile sevk edebilecek istenmeyen tehlikeli durumlarda yaşanabilmektedir.

Besin zehirlenmeleri daha çok az gelişmiş ülkelerde daha sık görülmeye başlanan bir durum olsa da , ülkemizde ki vatandaşlarımızın kendi yaşam alanlarını hijyenik tutmaması, bayat yiyecekleri tüketmesi, bozulmuş gıdaları fark etmeden yemesi gıda zehirlenmeleriyle karşı karşıya kalabilmelerine artık neden olmaya başlamıştır. Bu yüzden hastalığa karşı ben nasıl kısa süre de iyileşebilirim, ya da gıda zehirlenmesi rahatsızlığı ile nasıl mücadele edebilirim sorularının artık bir an önce cevabını aramaya başlıyor.

Özellikle besinlerin çiğ olduğu dönemlere dikkat edip yiyecek ve içeriklerinizi sağlığa uygunluk kurallarına en uygun şekilde tüketmeniz oluşabilecek gıda zehirlenmelerine karşı en iyi şekilde önlemlerinizi alabilmeniz adına oldukça önemli olacaktır. Eğer ki hastalığa karşı gerekli önlemler dikkate alınmayıp ihmal edilirse daha büyük oluşabilecek ölümcül risklerde yanı başınızda olabilecektir. Çünkü hayatınızda meydana gelen hastalık her ne olursa olsun kesinlikle ihmale gelmemektedir. Bu yüzden ilk iş olarak yeme ve içme alışkanlıklarınızı düzene koyup, hijyen kurallarına uymanız oluşabilecek ciddi zehirlenme vakalarının da önüne geçerek, istediğiniz sağlıklı yaşama adım atabilmenize en iyi şekilde fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here