Evde Uyulması Gereken Güvenlik Kuralları Nelerdir?

0
2287

Tüm insanların kendilerini en güvende hissettikleri yer hiç şüphe yok ki kendi evleridir. Ancak evlerimizde tamamen güven içinde olabilmek için uymamız gereken bazı güvenlik kuralları bulunmaktadır. Özellikle evde okul öncesi yaşta küçük çocuklar bulunuyorsa bu güvenlik kurallarına daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Zira bu yaştaki çocukları kontrol etmek ve sürekli takip etmek giderek zorlaşmaktadır. Evde meydana gelebilecek herhangi bir tehlike olasılığına karşı uyulması gereken güvenlik kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Hırsızlık olaylarından hırsızlar özellikle de fazla yüksekte bulunmayan dairelere balkonu kullanarak girebilmektedir. Bu nedenle balkon ve pencere gibi yerlerin kapalı olup olmadığını mutlaka kontrol etmek gerekmektedir. Eğer zemin katta oturuyorsanız demir parmaklık taktırarak önlem alabilirsiniz. Ayrıca dış kapının kilitli olduğundan da muhakkak emin olmalısınız. Kapının kilitlenmeden evden çıkılması hırsızların işini kolaylaştırmaktadır.

-Evde yangın çıkmasının sebepleri arasında elektrikli ev aletlerinden kaynaklanan kaçaklar ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle elektrikli ev aletlerini sık sık kontrol etmek ve cep telefonu gibi aletlerin şarj cihazlarını sürekli olarak prizi takılı tutmamak gerekmektedir.

-Evde tüpten gelen yaz ya da kombiden gelen doğal gaz kokusu varsa kesinlikle elektrikli hiçbir aleti çalıştırmamalısınız. Yapmanız gereken ilk şey doğal gaz vanasını kapatmak ve ardından da pencereleri açıp evi havalandırmak olmalı. Ardından ilgili yerleri arayıp haber vermelisiniz.

-Evden çıkarken fırın ve ocak gibi aletlerin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Doğal gazı vanadan da kapatabilirsiniz.

-Her yıl birçok çocuk evde açıkta bırakılan çamaşır suyu gibi maddeleri içtiği için tıbbi tedavi görmektedir. Böyle bir duruma engel olmak için deterjan, çamaşır suyu ve ilaç gibi maddeleri kesinlikle çocukların ulaşabilecekleri yerlerde bırakmamalısınız.

-Özellikle okul öncesi yaştaki çocuklar hayali arkadaşlar yaratabilmekte ve televizyonda izledikleri çizgi filmlere kendilerini kaptırarak süper güçleri olduğuna kendilerini inandırabilmektedirler. Örneğin uçabileceğini sandığı için balkondan atlayan çocuklara dair zaman zaman çıkan haberlere sizde rastlamışsınızdır. Bu nedenle gözünüzü çocuğunuzun üzerinden ayırmamalı ve odasında yeterli derecede güvenlik tedbiri almalısınız. Ortalıkta kırılacak eşyalar bırakmamalı ve tüm prizleri kapalı hale getirmelisiniz.

-Çok kısa bir süreliğine olsa bile küçük çocukları kesinlikle evde kendi başlarına bırakmamalısınız.

-Banyo ve mutfak gibi yerlerde ıslak zeminlerde kayma riski bulunmaktadır. Bu nedenle zemine dikkatli basılmalı ve yerler ıslak ise terlik kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca elektrik çarpması gibi kazalar da meydana gelebilmektedir. Buna önlemek için de ıslak ellerle prizlere dokunmamalısınız.

-Mutfakta yemek ya da çay yaparken çocuğunuzun tencere veya çaydanlığa dokunabileceğini ve yemeklerin üzerine dökülmesine sebep olarak kendisini yaralayabileceğini aklınızdan çıkartmamalısınız.

-Küçük çocuklar küvetten tek başlarına çıkmaya çalışmamalı, büyüklerinden yardım almalıdır.

-Çocukların kibrit ve çakmak gibi aletlerle oynaması sonucu çıkan yangınları haberlerde sık sık görmekteyiz. Bu tür aletleri çocuklardan uzak tutmalı ve onları tek başlarına bırakmamalısınız.

-Eğer evde küçük çocuklar varsa bıçak gibi kesici aletler kapalı çekmecelerde ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

-Çocuklar tanımadıkları kişilere kapıyı açmamalı, yanlarında bir büyük olmadan ocak gibi tehlikeli olabilecek mutfak eşyalarını kullanmamalıdır.

-Birden fazla çocuğunuz varsa ve odaları küçük olduğu için ranza kullanmayı tercih ediyorsanız ranzaların küçük çocuklar için tehlikeli olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ranzaların korkulukları olsa bile çocuğunuz altı yaşından küçükse ranzanın üst katında yatırmamalısınız.

Sizlerle paylaştığımız güvenlik kurallarına harfiyen uyduğunuz takdirde evde tehlikeli bir olay meydana gelme riskini minimuma indirmiş olacaksınız. Hem kendinizin hem de ailenizin rahatı ve huzuru için bu kurallara uymayı ihmal etmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here