En İyi RTS Oyunları

0
3608

RTS Nedir?

RTS (Real-Time Strategy), gerçek zamanlı strateji oyunlarının genel adı ve kısaltmasıdır. RTS oyunlarında oyuncular, birbirlerini beklemeden  devamlı olarak karşılıklı oynamaya devam ederler. Bunun aksi olarak Sıra Tabanlı Strateji oyun türünde oyuncular, hamle yapabilmek için karşı tarafın hamle yapmasını beklemektedirler. Bilinen ilk RTS oyunu, 1992 yapımı Westwood Studios imzalı Dune II ‘dir. Gerçek zamanlı strateji oyunları genel olarak, oyuncuların askeri üs kurmak, kaynak toplamak ve ordu yönetmek gibi şeyleri içeren savaş ve strateji oyunlarıdır. Kendi birimlerini en hızlı ve doğru şekilde geliştiren oyuncular rakiplerine üstünlük sağlar ve onları yenmeye çalışırlar. RTS türüne giren en çok beğenilen ve oynanılan oyunları sizler için sıraladık. Aşağıda En İyi RTS Oyunları sizler için açıklamalı olarak bulunmaktadır. (Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz)

En İyi RTS Oyunları

10- Rise Of Nations

Rise of Nations Rise of Nations, Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games’in yapımcılığını, Microsoft Game Studios’un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003’te yayınlanmış RTS türünde bir oyundur.Savaşması fazla yeteneğe dayanmasa bile ekonomiyi kurmak, ağırlık verilen madeni ayarlamak ve topraklarınızı geliştirmeniz üzerine kurulmuş, rakibiniz barutu bile bulamamışken sizin uçak veya tankla saldırmanıza imkan veren güzel bir strateji oyunu Rise of Nations. Oyunun genel olarak olumlu eleştiriler almasının yanında GameSpy oyuna 90, GameSpot 93, PC Gamer Amerika 95, LEVEL Türkiye ise 92 puan vermiştir.

9- Stronghold CrusaderStronghold Crusader

Firefly Stüdyoları tarafından geliştirilmekte olan ‘Kale Simülasyonu’ modelli 2001 yılında çıkan Stronghold Crusader  RTS türü bir oyundur. İlk 3 oyun kadar efsaneleşememiş olsa bile, kaynak toplama ve savaşların gerçekçiliği olsun, sur yapımında dikkat edilen ayrıntılar olsun muhteşem bir oyundur. Bu zamanda bile oynayanlara zevk verdiğine şüphemiz yok.

8- HomeWHomeWorld 2orld 2

Yapımını Relic Entertainment, yayınlanmasını Sierra Entertainment ‘in üstlendiği 2003 yapımı RTS oyunu HomeWorld 2,  grafikleri diğer oyunların yanında sönük kalmasına karşın, serisini strateji olarak uzaya taşıması ve taş kağıt makas taktiğini güzel bir biçimde uygulaması, bunlara ilaveten campaigninin müthişliği, oyunun listemizde yer bulmasına  yardımcı oluyor.

7- Age of Empires 2Age of Empires 2

Zamanının efsane oyunu  Age of Empires II, Ensemble Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Microsoft tarafından da yayımlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir video oyunudur. Oyuncu farklı özelliklere sahip olan ırklardan birini kontrol ederek güçlü bir medeniyet kurmaya ve karşısındaki oyuncuyu yenmeye ya da verilen bir görevi başarmaya çalışır. Oyuncu medeniyetini geliştirdikçe bir üst devire geçme şansı sağlar. Her devirde yeni birimler üretme, yeni binalar inşa etme ve yeni teknolojiler geliştirme hakkı kazanıldığı için devir atlamak oyunda önemli bir yere sahiptir. Oyuncuların saatlerini, haftalarını, aylarını çalan mükemmel bir strateji oyunu. E-Spor dallarından bir tanesi ve hala insanlar AoE 2 ‘yi severek oynamaktadırlar.

 

C and C Tiberian Sun

6- CnC Tiberian Sun

Grafikleri çok sağlam olmayan eski bir oyun CnC Tiberian Sun. Oynanışı Red Alert serisine benzemekle beraber yapımcı firmaları da aynıdır. Listemizdeki diğer oyunları denediyseniz, bir de bu oyuna göz atmanızda fayda var.

 

 

5- Warcraft 3WarCraft 3

Warcraft III: Reign of Chaos, Blizzard Entermaint tarafından yayınlanan ve Warcraft evreninde geçen serisinin üçüncü oyunudur. 3 Haziran 2002 tarihinde Kuzey Amerika’da satışa çıkan Warcraft 3 daha sonra üzerine ek paket olarak Warcraft III: The Frozen Throne yayınlandı. Warcraft III ile Orklar ve İnsanlar savaşına Yaşayan Ölüler ve Night Elf’ler eklendi. Warcraft III: Reign of Chaos dünyada 4.5 milyon kopya satarak en çok satan oyunlar listesine girmesinin yanı sıra birçok kez yılın oyunu ödülünü aldı. Oyuncuların her sene bir kez daha kurayım demesine sebep olan hafızalardan kazınmayacak ve Blizzard ‘ın piyasayı ele geçirişine yardımcı olan oyundur kendisi. Daha fazla övmeye gerek yok, kendiniz deneyerek görebilirsiniz.

 

 

4- Dawn of War 2Dawn of War 2

Bu serinin konusu olan WarHammer 40000 evreni tam anlamıyla bir efsanedir. 2004 yapımı bu oyunda kaynak toplama derdi yok. Bayrağı ele geçirmeniz yeterli olacaktır. En iyisi biz daha fazla anlatmayalım siz kendiniz keşfedip tadına varın.

 

 

3- Rome Total WarRome Total War 2

Creative Assembly ve Sega yapımı Total War serisinin yeni oyunu olan Rome Total War: Rome II, serinin kullandığı mevcut warscape oyun motorunun geliştirilmiş haliyle karşımıza çıkacağı belirtilmişti. Bununla birlikte oyun Türkçe dil desteği içermektedir. Rome Total War 2 ilk Türkçe dil desteği bulunan Total War oyunu olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Rome Total War 2 savaş sahneleri gerçek zamanlıya dönüştürülmüş ilk oyundur. İlk çıktığı zamana göre görüntü kalitesini gözle görülür bir farkla geliştirmiştir. Roma tarihine meraklı arkadaşların bu oyunu kaçırmamasını önerirken, campaigni Rome Total War ‘ı 3.sıraya taşımaya yetiyor. RTS dışına çıksa da  savaş ekranı RTS olduğundan listemizin 3. sırasında kendine yer buluyor.

 

 

2- StarCraft 1-2StarCraft 2

StarCraft campaign, denge ve multiplayer konusunda çok başarılı olan nadir oyunlardan bir tanesidir. StarCraft 2 de denge tavan yapmıştır. Biraz Warhammer 40000 ‘i andırsa da hikaye ve oynanış bakımından kusursuz olduğu aşikardır.

 

 

1- Company of Heroes – Tales of ValorCompany of Heroes

Bütün serisinin güzelliğinden farklı olarak CoH, bu oyununda grafik motoru, gerçekçiliği, eğlencesi, oyundaki dengesi, kaynak kullanımı ve oyun başından başlayan aksiyonları gereğince 1 numaraya oturuyor. Yeni oyunlardan yakınanlara tavsiyemiz kesinlikle Company of Heroes – Tales of Valor olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here