En İyi Karın Hareketleri Nelerdir

0
3382

Yaz aylarının gelmesiyle beraber fitnessta definasyon dönemide başlıyor ve herkesin en çok arzuladığı karın kasları için, en iyi karın hareketleri bir konuda toplandı.Sadece fitness sporuyla uğraşanlar için değil hedefi kondisyon artırmak olanlar içinde çok sıkı 10 karın hareketini yazdık.

Karın Hareketleri

Heel Touch

heel touch hareketi

Sırtüstü yatarak sağ elin sağ ayak bileğine , sol elin sol ayak bileğine değmeye çalışılmasıyla yapılır.Başta oblikler olmak üzere genel olarak karın bölgesini etkileyen bir harekettir.

Cable Rotation

cable rotation hareketi

Öncelikle kablo aletini ayakta omuz hizasının biraz aşağısına çekilmesiyle başlar.Bu sırada karın gergin bir şekilde tutulur.Kollarımız güçlü ve düz bir şekilde kabloyu vücudumuzun soluna sonra merkeze daha sonra sağa çekilmesiyle hareket tamamlanır.Hareket direk oblikleri hedef alır.

Plank

plank hareketi

Yere yüzükoyun duracak biçimde ayak parmak uçları ve önkol üzerinde durulur.Kollar dirseklerden bükük olarak omuzların hemen altında bulunur ve vücut düz tutularak mümkün olduğunca duruşu korumaya çalışılır.Hareketi zorlaştırmak için tek el yada bacak kaldırılabilir.Hareket karnın tümünü hedef alır.

Hanging Knee Up

hanging knee up hareketi

Eller omuz hizasında olucak şekilde barfiks barından tutulur.Nefes ayarlanarak dizler vücuda yakın olucak biçimde yukarı kaldırılıp indirilir.Özellikle alt karın hareketleri  olmak üzere etkili karın hareketlerindendir.

Cable Crunch

cable crunch hareketi cable crunch hareketi

Kablo aletine üstten halat takılarak önüne diz çökecek biçimde durulur.Halat boynumuzun yanlarından geçirilerek baş aşağı doğru bakar.Karın sıkılarak aşağı doğru eğilerek karın sıkıştırılır ve bu hareket esnasında nefes verilir.Yavaş bir şekilde eski pozsiyona nefes alarak geri dönülür.En iyi karın hareketleri arasında gösterilebilecek bir harekettir.

Swiss Ball Crunch

swiss ball crunch hareketi swiss ball crunch hareketi

Bacaklar topun dışında ve yere sabit olarak topun üzerine bel yaslanır.Başlangıç pozisyonunda göğüs gergin ve boyun hareketsiz bir biçimde tutulur.Bel toptan ayrılmıcak biçimde nefes alarak karın sıkıştırılır ve nefes alınarak başlangıç pozisyonuna geri dönülür.Hareketin yavaş ve dikkatli bir biçimde yapılması gerekir.

Ab Roller

ab roller hareketi ab roller hareketi

Dizlere yere çökülerek Ab Roller aleti çift elle tutulur.Başlangıç pozisyonunda Ab Roller aletini önümüzde dimdirek vücudumuz düz kalıcak biçimde sürükleyerek karşıya uzanılır.Burada püf nokta vücudun neredeyse yere değecek kadar açılmasıdır.Tekrar karın gergin tutularak yavaş bir biçimde başlangıç pozisyonuna geri dönülür.

Swiss Ball Pull In

swiss ball pull in hareketi

Ayak uçları egzersiz topunun üzerine konularak şınav pozisyonu gibi ellerin üzerinde durulur.Nefes verilerek ayak uçlarıyla top vücuda doğru çekilir ve çekilirken dizler bükülüp kalça biraz yukarı kaldırılır.Karın ve belin hareketin yapımında kasılması çok önemlidir.

Leg Raise

leg raise hareketi

Sırt üstü biçimde yere uzanılarak ayaklar dizlerden kırılmadan düz bir şekilde yerden 5 cm kadar yüksekte bekletilir.Bunun amacı karnın hep sıkı kalmasıdır.Nefes vererek bacakların açısı vücutla 90 derece olucak biçimde yukarı kaldırılır ve tekrar yere değmeden indirilir.Buradaki püf nokta bacakların mümküm olduğunca dizlerden kırılmadan sürekli havada hareketi tamamlamasıdır.

Decline Crunch

decline crunch hareketi decline crunch hareketi

Yere doğru eğik bir bench sehpasında bacaklar sabitlenir.Nefes verilerek karın sıkıştırılmak üzere hareket tamamlanır.Hareketi daha zor hale getirmek için her bir sıkıştırmayı sağ , sol ve düz olmak üzere farklı şekillerde yapılabilir.

 

En İyi Biceps Hareketleri Nelerdir Öğrenmek için Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here