En İyi Amerikan Futbolu Filmleri

0
15728

En İyi Amerikan Futbolu Filmleri

Amerikan futbolunun Amerika’nın gözde sporlarından olduğu su götürmez bir gerçek. Hollywood ise durur mu bastırmış bir sürü Amerikan futbolu temalı film yaptırmış. Tabi ki bazıları aradan sivrilerek çıkmayı başarmış. Biz de sizlere en çok beğenilen, izlenilen, ağlanılan, gülünen kısacası sizlere duygu patlamaları yaşatan en güzel filmleri derledik. İzlediğim filmlerde kendi yorumlarımı da bulabileceğiniz En İyi Amerikan Futbolu Filmleri sizleri bekliyor. Bazılarının çevirisi garip olabilir.

1- Brian’s Song (1971) – Brian’ın Şarkısı

Brian's Song

Listemizin en eski yapımı Brian’ın Şarkısı, aynı takımdan Brian Piccolo ve Gale Sayers’ın, Gale ‘in öleceğini öğrendikleri zamanki ikili ilişkilerini anlatıyor. Gözyaşlarına boğulabilirsiniz.

2- The Longest Yard (1974) – En Uzun Mesafe

The Longest Yard

En Uzun Mesafe filmi, hapse düşmüş bir oyun kurucunun hapishane takımı kurarak gardiyanlarla maç yapmasını konu alıyor.

3- Necessary Roughness – Gerekli Sertlik

Necessary Roughness

Lise takımı yıldızı Paul, çiftçilik yaparken 16 yıl sonra üniversite takımının koçu oluyor. Sonrasında olaylar olaylar.

4- Rudy (1993)

Rudy

Üniversite takımında oynamak için kalıp olarak çok küçük olan Rudy’nin amacına ulaştığı başarılı hayat hikayesini konu alan Rudy, herkese ilham olacak.

5- Little Giants (1994) – Küçük Devler

Little Giants

Little Giants, aynı bölgedeki iki takımın mücadelesini konu alan komedi filmi.

6- The Waterboy (1998) – Sucu Çocuk

The Waterboy

The Waterboy filmi, sucu çocuk olarak başlayan Adam Sandler’in adam düşürme yeteneğinin keşfedildikten sonra takıma katılmasını konu alıyor.

7- Varsity Blues (1999) – Varsity Mavileri

Varsity Blues

Teksas’da küçük bir kasabada insanlar futbola neredeyse dinleri kadar bağlanmış durumda. Öyle ki takımları her cuma kazandıkça halkta umutlarını kazanıyor. Baş koçlarının 35. yılında takım 23. şampiyonlukları için sahaya çıkacakları zamanda yıldız oyun kurucuları sakatlanıyor ve yerine yedek olan ve oyun yapısı farklı olan başka bir oyun kurucu geliyor. Takım bu yeni ve o kadar da tanınmayan yeni oyun kurucuyla şampiyon olabilecek mi dersiniz.

8- Any Given Sunday (1999) – Kazanma Hırsı

Any Given Sunday

Başrolünde Al Pacino’nun onadığı Any Given Sunday filminin ara sahnelerine mutlaka videolarda denk gelmişsinizdir. Any Given Sunday’in listemizde olması bu duygu yüklü güzel filmin tamamını izlemeniz için iyi bir sebep.

9- The Replacements (2000)

The Replacements

Profesyonel futbol liginde takım sahipleri yıldız oyuncuların yerlerine yeni oyuncular kiralıyorlar. Keanu Reeves ‘in baş rolünde oynadığı The Replacements kendisini tekrar tekrar izlettirecek bir film.

10- Remember The Titans (2000) – Unutulmaz Titanlar

Remember The Titans

Irkçılığın bitirilmeye çalıştığı dönemde siyahi ve beyaz okulları birleştiriliyor. Denzel Washington’un bu dönemde koçluk yaptığı ilk sezonu konu alan unutulmaması gereken bir film.

11- Friday Night Lights (2004)

Friday Night Lights

Ekonomik olarak zor dönemden geçen Teksas’ın Odessa şehri ve efsane futbol Takım’ı Permian high panterlerini konu alan film H.G. Bissinger’in romanından uyarlanmıştır.

12- The Longest Yard (2005) – En Uzun Mesafe

The Longest Yard

1973 yapımındaki filmin konu olarak aynısı olsa da Adam Sandler’in eli değince bir başka olmuş film. Komedi ve futbol dolu bu filmi kesinlikle öneriyorum.

13- Gridiron Gang (2006)

Gridiron Gang

Dwayne Johnson imzalı Gridiron Gang, bir bölgedeki gençlerin futbol ile kişisel gelişimlerini tamamlamalarını göz önüne alıyor.

14- Invincible (2006) – Yenilmez

Invincible

Garsonluktan, Philadephia Eagles futbolculuğuna uzanan bu yolda Mark Wahlberg bizlere eşlik ediyor. Vaktinize değer bir film.

 

15- We are Marshall (2006)

We Are Marshall

Marshall Üniversitesi takımın oyuncularının çoğu, maç için bindikleri uçakta kazaya kurban gidiyor. Kalanlar ile beraber yeni oyuncu ve yeni koçlar, takımı tekrar kuruyorlar. Muhteşem bir drama sizleri bekliyor.

 

16- The Express (2008)

The Express

Hala siyah-beyaz ayrımının olduğu dönemlerde lise futbolunun kahramanlarından Ernie Davis’in hayatını konu alan ve ilk kez, bir siyahi bir oyuncunun Heisman Ödülünü aldığı yola tanık olacaksınız. Benim görüşüme göre efsane bir film.

 

17- The Blind Side (2009) – Kör Nokta

The Blind Side

Baş rolünde Sandra Bullock ‘un oynadığı Kör Nokta filmi gerçek bir hikayeden alınmasıyla beraber, muhteşem ve sizleri ekrana kilitleyecek bir film.

18- Touchback (2011)

Touchback

15 yıl önceki lisedeki futbol kariyerine, geri dönüp bakan adamın hikayesini anlatan Touchback, futbolun dramayla buluşmuş hali.

Bonus 1 – Blue Mountain State

Blue Mountain State

Bunları izledim, başka önerin diyenler için Blue Mountain State dizisi çok fazla bilinmemesine karşın muhteşem bir komedi dizisi. Ted Castle ve Alex Moran yeni kankalarınız olacak.

Blue Mountain State Tıklayarak dizi izleme sayfasına gidebilirsiniz.

Bonus 2 – Friday Night Lights

Friday Night Lights

Ben komedi istemiyorum! diyenler için ise Friday Night Lights sizlerin drama ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu iki muhteşem diziyi de izlemenizi şiddetle öneririm.

Friday Night Lights Tıklayarak dizi izleme sayfasına gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here