En ilginç Hayvanlar Nelerdir – Süper Güçlere Sahip 9 Hayvan

0
6196

Birleşmiş Milletler Çevre Koruma Programı’nın 2011 yılında yaptığı bir araştırmasına göre Dünya 8 milyon 700 bin canlı  türüne ev sahipliği yapıyor. Tabiki hepsinin tanımlanması çok uzun zamanlar alacağı bilinsede keşvedilmiş olanlar arasından en ilginç hayvanları sizler için sıraladık. Okurken filmlerde gördüğünüz süper kahramanların güçlerine taş çıkartıcak cinsten hayvanlar olduğunu görünce çok şaşırıcaksınız.

En ilginç hayvanlar

1- Phrynosoma (Boynuzlu Kertenkele)

Korkunç görünümlü bu hayvan, yapısı gereği diğer hayvanların uzak durduğu bir hayvan olmasına karşın zor durumda kaldığında rakibini on ikiden vuracak şekilde 1.5 metreye kadar gözlerinden kan fışkırtıyor. Bu kanın yapısında bulunan zehirli bir kimyasallar yırtıcıların uzaklaşmasını sağılıyor. Bu saldırı sonrası aşırı kan kaybından haliyle yorgun düşüyor:  (:

gözünden kan fışkırtan kertenkele (horned lizard)         

2- Trichobatrachus robustus (Tüylü Kurbağa)

Kurbağa deyip geçmemek lazım çünkü bu tuylu arkadaşımız tehdit altındayken kemiklerini kırıp korunmak için onları birer pençe olarak kullanıyor. Orta Afrika’da yaşayan bu tür çizgi roman kahramanı Wolverine’yi anımsatıyor.

tuylu kurbaga Trichobatrachus robustus                            tuylu kurbaga wolverine

3- Capra ibex (Alp Dağ Keçisi)

Kuzey İtalya’nın kuzeyindeki Cingino Barajı’nın duvarına tırmanmış bu keçilerin tek amacı mineral tuzlarını yalamak. Mesele tırmanmak oldumu rakiplerine taş çıkartan bu keçiler

normalde 4 bin 600 metre yüksekliklerde yaşıyorlar.

6. Alp dağ keçileri duvarlarda yürüyebiliyor.   Alp Dağ Keçisi (Capra ibex)

4- Thaumoctopus mimicus (Taklitçi Ahtapot)

Bu arkadaşımız esnek vucudu yardımıyla istediği şekle girebiliyor ve ‘kromatofor’ adı verilen pigment hücreleri sayesinde vucut rengini değiştirebiliyor. Bu özellikleri kullanarak; denizanası, denizşakayığı ve yassı balık gibi onlarca hayvanı taklit ederek avlarına sinsice yaklaşıyorlar. Kamuflaj dendiği zaman bu arkadaşımızdan daha ötesi yok. (:

Taklitçi Ahtapot    

5- Odontodactylus scyllarus (Mantis Karidesi)

Bu karidesin size vurmasını kesinlikle istemezsiniz çünkü  3 ile 18 cm arasında boya sahip bu karidesler dünyanın en güçlü yumruğunu atıyor. Bu karideslerin saldırısı 22 kalibrelik bir tabancaya eşdeğer güçtedir, tek bir vuruşta 1500 Newton yani 91 kg güç uyguluyor. Yapılan ölçümler sonucu su altında vuruşlarının 80 km/saatlik hıza sahip olduğu ölçülmüştür.
Mantis Karidesi Mantis-Karidesi-Odontodactylus-scyllaru

6- Scarabeaus Sacer (Bok Böceği)

Scarabeaus Sacer yani namı değer bok böceği, sakın ismine aldanıp bu böceği küçümsemeye kalkmayın kendisi vucut ağırlığının 1000 katından fazla ağırlığı sürükleyebilen tek canlı türü ve gücüyle de bitmiyor. Eski Mısır ’ da  yeniden doğuş ‘reenkarnasyon’ un simgesiydi. İnsanlar , bu hayvanın toprakta ve kumda dolaşarak ölülerin ruhuyla temasa geçtiklerine inanırlardı. Ayrıca kutsal bok böceği , firavunların da güç sembollerinden de bir tanesiydi..

Scarabeaus Sacer-bok böceği    Bok boceği-Scarabeaus Sacer

 

7- Aksolotl (Kaplan Semenderi)

Herhangi bir yaralanma veya diğer sebeplerden dolayı zarar gören vücut uzuvları ile beyin ve kalp de dahil olmak üzere organlarını çok kısa bir sürede iyileştirebilir. Kolay üretildiğinden ve embriyolarının büyük olmasından ötürü bilimsel araştırmalarda çok yaygın kullanılırlar.

kaplan semenderi-Ambystoma Mexicanum     Ambystoma Mexicanum-kaplan semenderi

 

8-Turritopsis Nutricula (Ölümsüz Denizanası)

Adından da anlaşıldığı üzere bu deniz anası kısmen ölümsüz sayılır. Kısaca anlatmamız gerekirse bu denizanası hastalanmadığı veya avlanma sonucu ölmediği sürece yaşlılıktan ötürü ölmüyor. Belli bir zaman sonra kendini polip (yavru) hale döndürerek yaşamına tekrar başlıyor ve döngü bu şekilde devam ediyor.

Turritopsis nutricula-Ölümsüz Denizanası   Ölümsüz Denizanası-Turritopsis nutricula

9- Tardigrada (Su Ayısı)

Tabiki assolist misali en ilginç hayvanlar listesinde en iyisini sona sakladık. Bu canlıyı öldürmek imkansız gibi duruyor. Atmosferin 300 katı atmosfer basıncında banamısın demeyen bu ayılar  -272 dereceden +151 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor. Current biology dergisinde yayınlanan bir haberine göre uzay aracı foton-m3’teki tardigradlar 270 km irtifada uzay boşluğuna bırakılmışlar ve sadece uzay boşluğuda değil, dünyada nerdeyse bütün canlılar için öldürücü ultraviyole ışınlarına tabi tutulan bu dostlarımız tek bir çizik bile almadan testi tamamlamışlar. Son olarak bilim adamları bu küçük arkadaşlarımızın suyla teması halinde, biyolojik değişiklik göstermeden uykularından uyandıklarını ve çoğalmaya başladıklarını fark etmişler.

Tardigrada-Su Ayısı   Su Ayısı-Tardigrada

 

En İlginç Bitkiler Nelerdir Öğrenmek için Tıklayınız

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here