En ilginç Bitkiler Nelerdir – Değişik Özelliklerde 10 Bitki Türü

0
11482

En ilginç Bitkiler Top 10

beyzbol topu cicegi

 

 

 

 

10- Euphorbia Obese (Beyzbol Topu Bitkisi):  Euphorbia Obese olarak bilinen beyzbol topu bitkisi kendi anavatanında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olsa da yetiştiriciliği yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Ne işe yarar biz de bilmiyoruz.

 

 

 

ejder kani agaci

9- Dracaena Cinnabari (Ejder Kanı Ağacı): Eski zamanlarda insanlar bu ağacın kırmızı öz suyunu boya ya da ilaç olarak kullanmıştır.

 

 

 

 

sise agaci

 

8- Baobab (Şişe Ağaç): Baobab ana vatanı Madagaskar, Afrika ve Avustralya olan 8 ağaç türünü içeren bitki familyasının genel adıdır.  Şişe ağacı da olarak bilinen bitki türü hem şekil itibariyle şişeye benzemektedir, hem de içinde 300 litre su barındırmaktadır.

 

 

kustum cicegi

 

7- Mimosa Pudica (Küstüm Çiçeği): Utangaç anlamına gelen Mimosa Pudica yani Küstüm çiçeği, diğer bitkilerden çok farklı bir özelliğe sahiptir. Dokunulduğunda ya da sallandığında yapraklar birbirine birleşerek kapanır. Böylece çiçek küsmüş olur. Bir iki dakika sonra tekrar açılır. Güney Amerika ve Orta Amerika’ya ait olan bu çiçek günümüzde pantropik bir bitkidir.

 

les cicegi

 

 

 

6- Amorphophallus Titanum (Leş Çiçeği): İnsandan uzun boylu olan Amorphophallus Titanum, Endonezyalılar tarafından Leş Çiçeği olarak adlandırılmıştır. Dünyanın en büyük açmış çiçeğine sahip bitki çok zarif gözükse de, yaydığı koku hayvan leşine benzemektedir.

 

dans eden bitki

 

 

5- Desmodium Gyrans (Dans Eden Bitki): Yapraklarının hareketleri semafor işaretlerini andırmaktadır. Bu dans eden bitki türünün yetiştirilmesi çok kolaydır. Sulanan ve iyi bakılan bir Desmodium Gyrans  güneşli bir günde dans edecektir.

 

 

welwitschia mirabilis bitkisi

 

4- Welwitschia Mirabilis (Dünyanın En Dayanıklı Bitkisi): Bu bitki güzel görünmese de eşsiz özellikte olduğu söylenmektedir. Bitki yalnızca iki yaprak güçlü bir sap ve kökten oluşmaktadır. Sapı uzamak yerine kalınlaşır ve 2 metre yüksekliğe, 8 metre genişliğe ulaşır. Ortalama ömrü 400 ila 1500 yıldır. Yağmur suyu almadan 5 yıl yaşayabilir.

 

 

 

selaginella lepidophylla

 

3-  Selaginella Lepidophylla (Yeniden Dirilme Bitkisi): Erika’nın günü olarak da bilinen bu bitki neredeyse hiç suya ihtiyaç duymadan yaşamasıyla ünlü bir çöl bitkisidir.

 

 

 

 

rafflesia arnoldii cicegi

2- Rafflesia Arnoldii (Dünyanın en büyük çiçeği):  Bu bitki 90cm çapındadır ve  7 ila 11 kg ağırlığındadır. Yağmur ormanlarındaki iklim koşullarına göre yaşadığında salgıladığı ağır ve kötü  yanına yaklaşmamayı istememenize neden olur. Çürümüş et gibi kokan Rafflesi Arnoldii, anavatanında ceset çiçeği olarak adlandırılır. Açtığı çiçekler 3 gün ila 1 hafta boyunca kalır. Saldığı koku, polen yayan böcekleri kendisine çekmesine neden olur. Böylece türlerin hayatta kalması sağlanmış olur.

 

 

venus sinek kapani

1- Venus Fly Trap (Venus Sinek Kapanı): Et obur bitkiler arasında en ünlü olanıdır. Çok bilinen bir bitki olmasına karşın Nesli tükenme tehlikesindedir. Bitkinin iki açılır kapanır yaprağı ultra duyarlaı tüylerle kaplıdır. Bu tüyler karıncadan eklem bacaklılara kadar her şeyin varlığını algılar ve o anda yapraklar  1 saniyeden kısa sürede kapanır. Venus Sinek Tuzağı bu şekilde beslenmektedir. Venus Sinek Tuzağı, azot bakımından fakir topraklarda bulunduğu için azot ihtiyacını böceklerden sağlar.

 

En ilginç bitkiler nelerdir sizler için sıralamaya çalıştık.

En İlginç Hayvanlar Nelerdir öğrenmek için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here