Elmanın Faydaları

0
1494

Elma üretiminde dünyada 3. Sırada bulunan ülkemiz bu alanda söz sahibi olmayı çoktan başarmış durumda. Üretimdeki bu başarı elma fiyatlarının çok daha uygun olmasını ve dolayısıyla tüketiminde artmasını sağlıyor. Sağlık için bulunmaz bir nimet olan elma en sevilen meyveler arasındaki yerini çoktan almış durumda. İçeriğinde yer alan mineraller, vitaminler ve antioksidanlar sebebi ile elma insan sağlığı için vazgeçilmez meyvelerden bir tanesidir.

Elmanın zengin içeriği sayesinde hastalıklarla mücadele etmek çok daha kolay olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için elmanın yeri çok ayrıdır. Sizde bu harikulade meyveden yararlanabilir ve sağlıklı bir hayatın kapılarını ardına kadar açabilirsiniz. Elmanın faydalarından istifade etmek ve vücudunuza sağlıklı kalması için destek olmaz istemez misiniz? Evet isteriz diyorsanız gelin hep birlikte elmanın faydalarını ve elma ile ilgili sorulan soruların yanıtlarını mercek altına alalım.

elmanin-faydalari-nelerdir

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Kemik sağlığı için çok önemlidir. Astıma iyi gelmektedir. Felç olma riskini azaltmaktadır. Çağımızın en korkulan hastalıklarından biri olan kansere yakalanma ihtimali azaltmakta ve bu hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Elmanın yararları neredeyse saymakla bitmemektedir. Sizde elma tüketerek bu tür rahatsızlıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Şimdi maddeler haline elmanın faydalarını ele alalım.

Elma Kansere İyi Gelir

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü yaptığı bir araştırmada elmanın kansere karşı olan muazzam etkilerini açığa çıkardı. Elma içerdiği lif sayesinde kolon kanserine iyi gelmekte ve yine içeriğinde yer alan C vitamini ile de gırtlak kanserine karşı fayda sağlamaktadır. Elma bünyesinde barındırdığı antioksidanlarla akciğerle mide kanserine karşı muazzam bir koruma sağlamayı da başarmaktadır. Elmada bulunan kateşin, quecetin, klorojenik asit ve phloridzin ise kadınların akciğer kanseri olma ihtimalini %21 azaltmaktadır. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan başka bir araştırma ise elmanın daha farklı faydalarını gözler önüne sermiştir. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan çalışma sonucunda kırmızı elmanın yararları çok daha net anlaşılmıştır. Kırmızı elmanın vücutta bulunan kanserli tümörlerin küçülmesini sağladığı gözlemlenmiştir.

Elma Felce İyi Gelir

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde 2 küçük elmanın felç olma olasılığını zalttığı anlaşılmıştır. Elmada bulunan antioksidanlar ve kuersetin felç geçirme ihtimalini en alt seviyeye indirmeyi başarmaktadır. Hollanda’da yapılan geniş katılımlı bir araştırma ise taze meyve ve sebze tüketildiğinde felç ihtimalinin %53 düştüğü görülmüştür. Sizde mucizevi meyveler arasında gösterilen elmayı tüketerek felç olma riskini azaltabilirsiniz.

Astıma Ne İyi Gelir

Astıma ne iyi gelir sorusunun bir yanıtı da elmadır. Utreht Universitesi yaptığı bir araştırmada düzenli şekilde elma tüketen kadınların çocuklarında çok daha az astıma rastlandığını ortaya çıkarmıştır. Düzenli olarak elma tüketildiğinde çocukların astıma yakalanma ihtimali yarı yarıya azalmaktadır. Yapılan başka bir araştırmada ise elmanın bronşiyal hassasiyeti azalttığı ve astım riskini en aza indirdiği saptanmıştır. Bu yönleri ile elma astıma ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından biri olmayı başarmıştır.

Elma Tüketmek Kemik Sağlığını Güçlendirir

Elmada bulunan phloridzin isimli bir madde kadınların menopğoz dönemi sonrasında karşılaştıkları kemik zayıflamasını önlemektedir. Bu madde 50 yaşın üzerinde bulunan erkeklerin kemiklerinin de güçlü kalmasına destek olmaktadır. Kemik yoğunluğu azaldığı için meydana gelen kırılma be osteoporoz gibi rahatsızlıkları önlemek için sizde düzenli olarak elma tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Elma tüketerek travmaya bağlı kemik sorunlarının ortaya çıkma riskini de azaltmış olursunuz. Elma kemik sağlığının korunmasında önemli bir role sahiptir. Sağlıklı ve güçlü kemikleriniz olması için bu harikulade meyvenin etkilerini muhakkak sizde değerlendirmelisiniz.

Elma Kabızlığa İyi Gelir

Elmada bol miktarda lif bulunmaktadır. Kabızlığın giderilmesinde bu lifler çok etkilidir. Kabızlığa karşı korumada sağlamaktadır.

Elma Yaşlanmayı Geciktirir

A, C, E vitaminlerini ve antioksidanları içeriğinde barındıran elma yaşlılık etkilerini geciktirmesi ile de ünlüdür. Cildin daha sağlıklı ve canlı almasında elmanın üstlendiği rol muazzamdır.

Elmanın Besin Değeri

180 gramlık orta boy bir elma kabuğu ile beraber tüketildiğinde;

 • 95 kaloridir.
 • 16.4 mg omega 3 yağ asitleri vardır.
 • 78.3 mg omega 6 yağ asitleri içerir.
 • 19 gram şeker bulunur.
 • 159 gramı sudur.
 • 4 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %14’ü)
 • 0.5 gram protein (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 10.9 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.2 mg demir (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 9.1 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.2 mg niasin (günlük ihtiyacın %!’i)
 • 5.5 mcg folat (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 20 mg fosfor (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 195 mg potasyum (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 98.3 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 8.4 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %14’ü)
 • 0.3 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 4.0 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)

Elmanın içeriğinde az miktarlarda thiamin, riboflavin ve bakırda bulunmaktadır. Zengin içeriği ile dikkatleri üzerine çeken elmanın faydalarından yararlanan insanlar arasına sizde dahil olmalısınız. Bu eşsiz meyve ile çok daha sağlıklı bir hayat sürme fırsatını elde edebilirsiniz. Sizler için kısaca elmanın faydalarını inceledik ve merak edilen soruları yanıtladık.

Sitemizi takip ederek ilgi alanınıza giren konular hakkında doğru ve kaliteli içeriklere ulaşabilir, aklınıza takılan konular hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here