Dünyanın En Büyük Yapıları – Devasa Binalar

0
3633

Dünya üzerinde gelişen teknoloji ve her gün büyüyen zenginlikler ülkelerin bir çok alanda birbirleriyle yarış içerisine girmelerine neden oluyor. Bu yazımızda yapılan her bir binayla değişikliğe uğrayan bir sıralamaya sahip dünyanın en büyük yapılarını sizler için inceledik.

 

Dünyanın En Büyük Yapıları

1- Burç Halife

Eski ismiyle “Burç Dubai“, inşası 4 Ocak 2010 yılında bitmiş olup 828 metre yüksekliği ve 160 kat sayısıyla günümüzün en yüksek binası olma rekorunu elinde tutmaktadır. Tam bir mimari harika olan bu binanın 150. kattan sonrası çelik olarak inşaat edilmiştir. Köşeleri rüzgar yüklerini en aza indirmek için dairesel bileşimlerle yapılan bu yapı, betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina olma şerefine sahiptir.

Birleşik Arap Emirliklerinde Dubai de bulunan ve tam tamına 4.1 milyar dolara mal olan bu binanın 148. katına kadar çıkmak isterseniz eğer 400 dirhem (289 tl) civarı bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Burç Halife  Burç Dubai

2- Taipei 101

Tayvan, taipei de bulunan ve 2004 yılından 21 Temmuz 2007 tarihine (Burç Halife rekoru kırana kadar) kadar en yüksek bina olma rekorunu elinde tutmuştur. 101 katlı olmasından dolayı Taipai 101 denilen bu binanın aslında gerçek Taipei Finans Merkezi‘ dir.

1,76 Milyar dolara mal olmuş ve 509 m yüksekliğe sahip bu yapının 91. katında yer alan terasa 60 tl civarı bir fiyata çıkarak çay eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ya da içeri girmeyip çevresine sağladığı bedava wi-fi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Taipei Finans Merkezi   Taipei 101

3- Şangay Dünya Finans Merkezi

1.2 milyar dolara mal olan bu yapının üst tarafı ilk olarak bina üzerindeki rüzgar etkisini azaltmak amacıyla ve bu şeklin Çin mitolojisinde dünyayı temsil etmesi nedeniyle kare içine dairesel bir biçimde yapılması planlanmıştır, ancak Çinlilerin Japon bayrağını temsil ettiğini düşünüp karşı çıkması sonucunda proje değişmiş ve yine rüzgar etkisini azaltan ikizkenar yamuk olarak yapılmıştır. 2008 yılında yapımı biten bina 492 metre yükseliğe sahiptir 101 kattan oluşmaktadır.

Şangay Dünya Finans Merkezi inşaatı sırasında güvenlik önlemi olarak her 12 katta bir sığınaklar yapılmış ve yapımında ateşe aşırı dayanaklı çelik kullanılmıştır.

Şangay Dünya Finans Merkezi   Şangay Dünya Finans Merkezi Binası

4- Uluslararası Ticaret Merkezi

Hong Kong, West Kowloon da bulunan 484 m yükseliğe sahip ve 108 kattan meydana gelen bu binanın yapımı 2002 yılında başlamış ve 2010 yılında bitmiştir. Dünyanın en büyük 4. binası olan Uluslararası Ticaret Merkezi (ICC Tower) otel, gözetleme kulesi, ofis ve ticaret amaçlı kullanılmaktadır.

ICC Tower   Uluslararası Ticaret Merkezi

5- Petronas İkiz Kuleleri

Malezya, Kuala Lumpur da bulunan bu binalar 452 m uzunluğunda, 88 kattan oluşmaktadır ve yapımında 1.6 milyar dolar harcanmıştır. 1998 yılında yapımı biten bu binalar 2004 yılına kadar dünyanın en büyük ikiz gökdeleni unvanını taşırmıştır. Kulelerin en uç çatısının ziyarete açık olmamasıyla birlikte en büyük özelliği 170.m yükseklikte 41 ve 42. ci katlar arasındaki çelik köprü ile kulelerin birbirine bağlı olmasıdır.

Petronas Kuleleri  Petronas İkiz Kuleleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here