Damar Tıkanıklığı Belirtileri

0
2840

Koroner arterler kalbin beslenmesini sağlayan oksijen yollarına verilen isimdir. Bazen damarın içinde meydana gelen kan pıhtısı nedeni ile tıkanıklık oluşmaktadır. Bu tıkanıklık sebebiyle kalp ve kalbin dokusu doğru şekilde beslenememektedir. Bu durum çok ciddi ve kalıcı kalp hasarına neden olabilmektedir. Damar içerisinde oluşan bu pıhtı kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılmaz ve gereken tedavi uygulanmazsa çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Kalp krizi veya miyokard enfarktüsü gibi sorunlar yüzünden ölümle sonuçlanan problemler yaşamamak adına derhal doktora başvurulmalıdır. Peki damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir? Damar tıkanıklığı olduğunu nasıl anlarız?

Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

En çok görülen belirtilerin başında göğüs bölgesindeki ağrılardır. Kişi ciddi göğüs bölgesinde çok ciddi bir rahatsızlık hissetmektedir. Sizde göğüs bölgenizde rahatsızlık ve yanma hissediyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Koroner damar tıkanıklığının en belirgin özelliği göğüs bölgesi ağrılarıdır. Kadın ve erkeklerde meydana gelen göğüs ağrılarının en büyük sebebi koroner damar tıkanıklığıdır denilebilir. Özellikle göğüs kafesinde güçlü bir basınç ve sıkışma olarak kendisini gösteren rahatsızlıklar damar tıkanıklığı kaynaklı olabilmektedir. Göğüs ağrıları bazı dönemler çok şiddetlenmektedir. Bazen de kendini daha az belli edip ağrıların dozu azalmaktadır. Ancak damar tıkanıklığı genel olarak ele alındığında kalıcı olmayı sürdürmektedir.

Göğüs ağrıları mide ekşimesi ile karıştırılabilmektedir. Hazımsızlık çektiğini sanan ve damar tıkanıklığı sorunu yaşadığını fark edemeyen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Sizde hazımsızlık ve mide ekşimesi yaşadığınızı düşünüyorsanız emin olma adına uzman bir doktorla görüşmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü damar tıkanıklığı ciddi sonuçlar doğurabilen bir sorundur ve hiçbir ihmali affetmemektedir.

Yapılan bir araştırmanın sonuçları damarın tıkanıklık oranının göğüs ağrısının şiddetine etki etmediğini göstermiştir. Damar ne kadar tıkalı olursa olsun bu durum göğüs ağrısının şiddetli ya da hafif olmasına neden olmamaktadır. Yine bilim adamlarının yapmış olduğu bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren insanların %43’ü kriz öncesi bir göğüs ağrısı hissetmemiştir.

Koroner damar tıkanıklığı belirtileri içerisinde nefes darlığı da bulunmaktadır. Göğüs ağrılarından bağımsız ya da ağrılarla birlikte meydana gelen nefes darlığı, Amerikan Aile Hekimliği dergisinde yayınlanan makaleye bakıldığında kalp krizi yaşayanların %14’lük kısmında görülmektedir.

Kalp damarları tıkandığında ağrılar sadece göğüs bölgesine etki etmemektedir. Her iki kolda veya sol kolda yine kalp damar tıkanıklığına bağlı olarak ağrı görülebilmektedir. Kalp krizi öncesinde erkeklere kıyasla kadınların çene ve sırt bölgelerinde ağrı hissettikleri belirlenmiştir.

Damar tıkanıklığının bir diğer semptomu ise bulantı ve kusmadır. Özellikle kadınlarda kalp krizi öncesinde bulantı ve kusma erkeklere kıyasla çok daha fazla görülmektedir.

Damarda meydana gelen daralmalar damar sertliğinin bir sonucudur. İnsan vücudunda damar daralmaları doğumdan itibaren başlayan ve sürekli devam eden bir süreçtir. Stres, sigara ve aşırı kilo gibi etkenler ise damar tıkanıklığının çok daha hızlı bir şekilde olmasını sağlayan faktörler arasındadır. Damarların içinde biriken kalsiyum ve yağ tıkanıla neden olur. Tam tıkanma gerçekleştiğinde ise kalp krizi meydana gelir. Damar tıkanıklığı başladığında insan vücudu bu duruma bir tepki göstermeyebilmektedir. Bu yüzden sağlıklı olduğunu düşünen herhangi biri ansızın kalp krizi geçirebilmektedir. Damar tıkanıklığı yaşayan insanların acilen damar tıkanıklığı tedavisine başlaması gerekmektedir.

Damar Tıkanıklığına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapları

Önceden kullanılan doğrum kontrol haplarında bulunan östrojen, atardamar ve toplardamalarda tıkanıklık yaşanmasına neden olabiliyordu. Bunun önüne geçebilmek için yeni nesil doğum kontrol haplarındaki östrojenin dozu azaltılmıştır. Yan etkisi çok daha az olan progesteronlardan faydalanılmaya başlanmıştır.

Aşırı Kilo

Fazla kilolar damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Sağlıklı bir hayat sürebilme adına aşırı kilolardan kurtulmak gerekmektedir. Kilo problemi nedeni ile damar tıkanıklığı yaşayan ve hayatı adeta kabusa dönen çok sayıda insan olduğunu unutmamalı ve sağlığınızı koruyabilme adına kilonuza dikkat etmeye çalışmalısınız.

Alkol ve Sigara Kullanımı

Damar tıkanıklığına neden olan bir diğer faktörse alkol ve sigara tüketimidir. İnsan sağlığına zarar veren bu ürünlerden uzak durarak daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürme şansını elde edebilirsiniz.

Hareketsiz Kalmak

Egzersiz yapmayıp hareketsiz bir yaşam sürmekte damar tıkanıklığına davetiye çıkarmaktadır. Düzenli bir şekilde egzersiz yaparak damar tıkanıklığı oluşumunun önüne geçme şansınızı arttırabilirsiniz.

Gut, Frengi ve Şeker Hastalığı

Bu hastalıklar damar tıkanıklığına neden olabilen rahatsızlıklardır. Sizde bu hastalıklardan müzdarip iseniz damar tıkanıklığına karşı nasıl önlemler alabileceğinizi doktorunuzla konuşabilir ve kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

Yağlı Gıdalar Tüketmek

Sağlıklı şekilde beslenilmediğinde, örneğim yağlı gıdalar fazla tüketildiğinde damar tıkanıklığı kaçınılmaz olabilmektedir. Bu nedenle doğru şekilde beslenmeye gayret etmeli ve yağlı gıdalar tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Damar tıkanıklığı oluşumdan demir eksikliği, psikolojik bozukluklar ve kanamadan kaynaklı sorunlar gibi pek çok etken rol oynayabilmektedir. Damar tıkanıklığının nedenleri öğrenip almanız gereken tedbirler hakkında bilgi sahibi olmanız sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Sizde damar tıkanıklığı yaşamamak için gerekli adımları atmaya şimdiden başlamalısınız.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarları tıkanmışsa tedavi için stent ve ilaç kullanılmaktadır. Fakat 3 ve üzerinde damar tıkalıysa damarları açmak için ameliyat yapılmaktadır. Koroner damarlardaki daralma ciddi boyutlara ulaştığında bypass ameliyatı seçenekler arasında bulunmaktadır. Ancak bazen stent de takılabilmektedir. Bir damarda sorun varsa genellikle ilaç tedavisi uygulanmakta ya da stent tedavisinden faydalanılmaktadır. Eğer 2 damarda problem bulunuyorsa bir kısım doktor bypass ameliyatı, diğer kısmıysa stent tedavisi önerebilmektedir. Fakat 3 damarda e sol aba damarda daralma oluşmuşsa ameliyat yapılması konusunda tüm doktorlar hemfikirdir.

İlaç Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ciddi olmayan darlıklarda tansiyon ayarlayıcı, kolestrol düşürücü ve damar açıcı ilaçlardan yararlanılmakta ve damar tıkanıklığı tedavi edilmektedir.

Balon ve Stent Tedavisi

Damarlarda oluşan daralmalar tehlike arz eden seviyedeyse müdahale mekanik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Balon tedavisi, kasık atardamarından girilerek uygulanmaktadır. Kalp damarlarına doğru klavuz bir tek itilmekte ve bu tel sayesinde darlığın olduğu kısma sönük balon yerleştirilmektedir. Sonrasında elle kumanda edilerek kullanılan cihazın yardımı ile balon şişirilmektedir. Bu sayede birikmiş plakların kırılması sağlanmaktadır. Yapılan bu işleme rağmen darlaşma devam ediyorsa stent tedavisine geçilir. Damar içerisine sten ismi ile bilinen çelik kafesler yerleştirilerek daralma ile mücadele edilir.

Bypass Ameliyatı

Tıkanıklığın veya daralmanın olduğu bölgeye kan yönlendirme işlemine bypass denilmektedir. Balon ve stent tedavisinin kullanılamadığında bypass ameliyatından yararlanılmaktadır. Kol, bacak ve göğüs damarlarından istifade edilerek tıkanmış olan damarın hemen yanına kan akışını sağlamak için ikinci bir yol yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here