Buz Pateni Kuralları Nelerdir?

0
6010

Altı kızaklı patenlerle buz zeminde kayılarak yapılan ve estetik yönü ağır basan spora buz pateni adı verilmektedir. Buz pateni bireysel veya çiftlerle yapılan ve estetik ağırlıklı artistik buz pateni ile iki takımın birbirine gol atmaya çalışarak mücadele ettiği buz hokeyi olarak ikiye ayrılmaktadır. Buz patenini kapalı alanlarda bulunan buz pistler sayesinde her mevsim yapmak mümkündür. Müziği dansı ve sporu birleştiren artistik buz pateni son yıllarda televizyondan naklen yayınlanan yarışmalar sayesinde oldukça popüler hale gelmiştir.

Artistik Buz Pateninin Kuralları Nelerdir?

Artistik buz pateni bireysel, çift ya da grup olarak yapılabilmektedir. 1908 yılından beri Olimpiyat sporu olarak kabul gören artistik buz pateninin çeşitli kuralları bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

-Artistik buz pateni 30×60 metrelik buz pistinde yapılmaktadır. Bu ölçü olimpik olarak kabul edilen bir ölçüdür. Buz pateninin kuralları Uluslararası Paten Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Genellikle yarışmacıların yaptıkları hatalar kuralların önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

-Artistik buz pateni yarışmalarının ilk gününde “kısa program” adı verilen program gerçekleştirilmektedir. Kısa programda sporculardan jump, spin ve sekiz zorunlu hareketi sunmaları beklenmektedir. Sergilenen performansın ardından hakemler yarışmacıların başarılı ya da başarısız hareketlerine göre puanlama yapmaktadırlar. Yarışmacıların kısa programdaki hareketleri tekrar deneme hakları bulunmamaktadır.

-“Uzun program” ya da “serbest program” adı verilen program yarışmanın ikinci gününde gerçekleştirilmektedir. Bu programın özelliği hiçbir zorunlu hareketin olmaması ve yarışmacıların kendi koreografilerini sunabilmeleridir. Yarışmacı serbest programda daha önce yapmayı başaramadığı bir hareketi tekrar deneyebilmektedir.

-Kısa ve uzun programlar tamamlandıktan sonra genel değerlendirme ikinci günün sonunda yapılmaktadır.

-En fazla dokuz hakem yarışmalarda görevi olarak bulunmaktadır. Buz pateninin puanları 6 tam puan üzerinden teknik ve artistik olarak verilmektedir.

-Teknik puan belirlenirken yarışmacıların buzda kayma tekniği dikkate alınmaktadır. Yarışmacının hangi figürleri sergilediği ve sergilediği figürlerin zorluk oranı ile bu figürleri ne derecede doğru yaptığı teknik puanların belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Teknik puanlar verilirken kullanılan kriterleri sporcunun gösterdiği performansın zorluk derecesi, programının farklılığı, hızı, sağlam bir program sergilemesi, sunuşu, müzik ile uyumlu olması, hızındaki değişim, müzikle zamansal olarak uyuşu, programın orijinalliği ile sporcunun stil ve duruşu olarak sıralayabiliriz.

-Artistik puanlar verilirken ise yarışmacının sergilediği görsellik ve hareketlerinin ne derece estetik olduğu değerlendirilmektedir. Yarışmacının pistte nasıl kaydığı, pisti kullanım şekli ve koreografisinin müzik ile olan uyumu dikkate alınmaktadır. Yarışmacının kostümü ve müzik ile olan uyumu da artistik puanların verilmesinde önemli bir kıstastır.

Buz Hokeyinin Kuralları Nelerdir?

Oldukça sert ve hızlı tempolu bir spor olan buz hokeyinde sert bir maddeden üretilen kıvrık uçlu bir sopa yardımıyla “puck” adı verilen disk rakip takımın kalesine sokulmaya çalışılmaktadır. 20’şer dakikalık 3 devreden oluşan buz hokeyinde devre sonlarında kaleler değiştirilmektedir. Bu oyun her bir takımında 6 kişinin yer aldığı 2 takım tarafından oynanmaktadır. Buz hokeyinin kuralları ise şunlardır:

-Oyunu genellikle üç hakem yönetmektedir. Hakemlerden biri gol ve cezalara karar veren orta hakem, diğer ikisi ise offside ve faullere karar veren yan hakemlerdir.

-Oyun esnasında sopayla rakibin engellenmesi, sopaların omuz seviyesinden daha yukarıda tutulması, kasti olarak oyunculara sert davranılması ve diskin üzerine yatılması gibi hareketler kurallara aykırı olup, bu kuralları çiğneyen oyuncular küçük cezalar ile cezalandırılmaktadır.

-Başka bir oyuncuya yumruk atılması büyük bir ceza verilmesine yol açarken gol atma yolunda ilerleyen bir oyuncuya faul yapılması ise penaltı ile sonuçlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here