Brokolinin Faydaları

0
1317

Lahanagiller familyasından olan brokoli küçük yeşil yumrular şeklinde olan bir sebzedir. Genellikle haşlanarak yemeğinin hazırlanması tercih edilmektedir. Anavatanı İtalya olan brokolinin içeriğinde vitaminler ve yüksek seviyelerde diyet lifi bulunmaktadır. Brokoli A, C, E, K, B6, B2 ve B3 vitaminlerinin yanı sıra folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, manganez ve selenyum içermekte ve vücudun bu vitamin ve minerallere olan ihtiyacının bir kısmını sağlamaktadır. 1900’lü yıllardan itibaren dünya çapında yayılan brokoli sağlık açısından ortaya koyduğu yararlar nedeniyle sofralardan eksik edilmemesi gereken bir sebzedir.

brokolinin-faydalari

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Yapılan çalışmalar brokolinin pek çok faydası olduğunu ortaya koymaktadır. Brokolinin faydaları arasında öne çıkanlar ise şunlardır:

-Günümüzün hiç şüphe yok ki en yaygın ve en ölümcül hastalıklarından biri kanser. Brokoli içeriğinde bulunan bileşikler sayesinde kansere karşı vücudu koruyucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca vücuttaki östrojen seviyesini dengelemeyi başardığı için kadınlarda görülen meme kanseri riskini azaltmaktadır. Düzenli olarak brokoli ve diğer sebzelerin tüketilmesinin kanser hücrelerinin oluşumlarını önlediğini ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır.

-Brokoli vücutta bulunan detoks enzimlerinin çoğalmasını sağlamakta ve bu sayede vücudun toksinlerden arınmasına katkıda bulunmaktadır.

-C vitamini ve beta-karoten içerikleri ile bakır, selenyum, fosfor ve çinko bulunduran brokoli, bu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

-Çiğ ya da pişmiş brokoli tüketilmesi hem kalp ve damar sağlığını koruyucu hem de kolesterolü düşürücü bir etkiyi ortaya çıkartmaktadır. Brokolinin yanı sıra yeşil yapraklı diğer sebzelerden de tüketerek kolesterolün düşürülmesinde daha başarılı olabilirsiniz. Brokoli içeriğindeki B vitaminleri sayesinde damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların önüne geçebilmektedir.

-Kromun kan basıncının düzenlenmesi ve insülinin düzgün işlemesine yardımcı olarak kan şekerini düzenlediği bilinmektedir. Brokoli krom açısından zengin olduğundan tansiyona karşı son derece etkilidir.

-Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak isteyenlerin düzenli olarak brokoli tüketmesi önerilmektedir. Zira brokoli yüksek miktarda besin lifi içermektedir. Brokoli ayrıca mide zarının güçlenmesini sağlayan içeriklere sahiptir.

-Vücutta bazı proteinler ile demir eksikliği kansızlık olmasına sebep olmaktadır. Brokoli vitaminler ve demir açısından zengin bir sebze olduğundan kansızlığın ortadan kalkması için birebirdir. Demir tüketimi sayesinde vücuttaki kan hücrelerinin üretimi artmaktadır.

-Brokoli magnezyum, çinko ve fosforun yanı sıra kalsiyum açısından da son derece zengin bir sebzedir. Bu nedenle kemik gelişimi için son derece yararlı olup, bilhassa hamile kadınlar, emziren anneler, yaşlılar ve çocuklar tarafından tüketilmesi gereklidir.

-Göz sağlığı söz konusu olduğunda da brokolinin faydaları inkar edilemez. İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra beta-karoten, zeaksantin ve fosfor sayesinde gözleri hem radyasyondan kaynaklanan hasarlara karşı iyileştirmede hem de katarakt oluşumuna karşı gözleri korumaktadır.

-Brokoli, C vitamini ve beta-karaten açısından zengin olduğundan cildin parlamasını ve genç kalmasını sağlamaktadır. Cilt dokuları canlanmakta ve güneşin olumsuz etkileri tersine dönmektedir. Ayrıca saçların parlaması üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

-Romatizma ağrıları için olumlu etkileri bulunan brokoli, içeriğindeki sulfophane maddesi sayesinde osteoartrite karşı da son derece yararlıdır. Kemikleri sızlatan ve ağrıya yol açan romatizma ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır.

Brokolinin Zararları Nelerdir?

Normalde brokolinin herhangi bir zararı ya da sağlık açısından bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak aşırı miktarda tüketildiğinde midede ekşime hissinin oluşmasına ve şişkinliğe yol açabilir. Ayrıca eğer kişinin idrar yollarında rahatsızlık varsa brokolinin fazla miktarda tüketimi bu rahatsızlığın artmasına neden olabilir.

Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Brokoli genellikle yemeği yapılarak tüketilmektedir. Ancak bunun dışında suda haşlayarak veya turşu yapılarak da tüketilmesi mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here