Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

0
5080

Baş ağrısına benzer bir belirtiyle başlayan beyin tümörü son derece tehlikeli bir hastalıktır. Hemen hemen her yaşta ki insan da çok rahat bir şekilde görülebilen bu hastalığın mümkün mertebe çok fazla ihmal edilmeden tedavi altına alınması gerekir. Habis ve iyi huylu olmak üzere iki tip beyin tümörü bulunmaktadır. Ayrıca tümörün boyutu hastada ki hücre tipine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Beyne baskı yapan tümör şiddetli bir ağrıyı beyin hücrelerine yaymaya başlar. Beyne tümör baskı yaptığı içinde sinirler tahrip edilerek ortaya çıkmaktadır. Üstelik tümör nedeniyle beyin sıvısının dolaşımı sekteye uğramaya başlar. Bu aşamadan itibaren ise Beyin Tümörü Belirtileri kendisini göstermeye başlayacaktır.

Tümörün En Sık Göstermiş Olduğu Belirtileri

Şiddetli Baş Ağrısı

Tümör olup olmadığını anlamanın bir önemli hususu sürekli olarak bitmek bilmeyen baş ağrıları diyebiliriz. Fakat her baş ağrısının da tümör olduğu düşünülmemelidir. Çünkü baş ağrısının bir başka nedenleri arasında stres, uykusuzluk, düzensiz beslenme, yorgunluk olabiliyor. Fakat baş ağrınız bir türlü geçmek bilmiyorsa o halde yapmanız gereken ise bir an önce uzman doktora görünmenizde fayda olacak. Genelde beyin tümörü hastalığına yakalanan kişilerde ki baş ağrısı daha çok sabah saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Uykudan çokça uyanmak, sıklaşan baş ağrıları ve baş ağrısının dayanamayacak noktaya gelmesi en belirgin özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde bu tür hastalığa yakalanan hastaların çoğu doktora şiddetli baş ağrısından dolayı giderek beyin tümörüne yakalandığını öğreniyor.

Görme ve Konuşmayla İlgili Sorunların Çıkması

Tümöre yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanın bir başka yollarından biri ise görme ve konuşmayla ilgili bir takım sorunların ortaya çıkması diyebiliriz. Tümör nedeniyle vücutta en sık yaşanılan sağlık sorunlarından birisi de göz bozuklukları, tünel görüş, net görmeme hali, nesneleri karışık görme, görüş kaybı gibi sorunlar yaşanıyor. Aynı zamanda konuşurken kelimelerin unutulması, telaffuz etmede sorun, konuşulanları anlamama gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Sürekli Midenin Bulanması

Her yaş grubunda rahatlıkla görülebilen bu hastalığı kolay bir şekilde idrak edebilmenizin bir diğer yolu ise mide bulantıların görülmeye başlamasıdır. Daha çok sabahları mide bulantısı görülmektedir. Her sabah mide bulantıları kendisini sık sık tekrarlayabiliyor. Mide bulantısına ayriyeten ekleyebileceğimiz bir diğer belirti ise bitmek bilmeyen hıçkırık diyebiliriz.

Uyuşukluk Hali

Son derece tehlikeli hastalıkların başında yer alan tümörün bir an önce tedavi edilmesi artık günümüzde şart hale gelmiştir. Tümöre yakalanan kişiler daha çok bir uyuşukluk hali içerisinde yer almaktadır. Tümör belirli bir boyuta geldiğinde kafatası içerisinde yer alan dokulara baskı yapmaya başlayacaktır. Baskı haliyle daha fazla uyuşukluk ve uyku uyuma isteği görülebilir.

Titreme ve Seğirme Tümörün Belirtisi

İltihaplanma, beyin şişmesi, beyin sıvısı dolaşımlarında terslik ve dokularda meydana gelen baskılar sonucunda tümörle karşı karşıya kalma durumu ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır. El, kol ve bacaklarda görülen seğirme ve titreme hali olduğu zaman hemen vakit kaybı yapmadan doktorun yolunu tutmanız gerekmektedir. Titremeler kimisinde ise vücut genelinde nöbet şeklinde görülebildiği de olabiliyor.

Üstelik kimi zaman hastanın tümörü alınmış olsa bile vücudun bazı bölümlerinde titreme tedavi sonrasında da devam edebiliyor. Titreme ve seğirmelerin tedavi sonrasında geçebilmesi adına ise daha çok epilepsi ilaçları verilmektedir.

Denge Problemlerinin Sık Sık Yaşanması

Tümöre yakalanan hastalarda görülen bir başka vakalardan birisi de hasta, ayakta durmakta oldukça fazla zorluk çeker. Denge problemlerinin yaşanması, kol ve bacaklarında da ister istemez bir ağrı ve uyuşmaya yol açacaktır. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız ihmal etmemeniz gerektiğini söylemek isteriz. Hemen vakit kaybı yapmadan uzman bir doktora görünerek kısa süre içerisinde ilerleme olmadan tedavinizi bir an önce görmeye başlayabilirsiniz.

Tümörün Diğer Belirtileri Neler?

Tümörü anlamak aslında çokta zor bir durum değildir. Beyin Tümörün Olası Belirtileri nelerdir diye merak edenleriniz olursa bir başka yakalanabileceğiniz vakaları şu şekilde aşalandırmamız mümkün olacaktır. Buna göre, Hafıza kaybı, Koordinasyonda azalma, Bozulmuş koku duyusu, menopoz öncesi adet kanamalarında kesinti görme, Zihinsel becerilerde düşüş kaybı, yakın zaman içerisinde başlamış olan yeni ve devamlı ağrı tümörün en belirgin bir başka olasılıkları arasında yer almaktadır. Bu gibi çeşitli hastalık vakaları ile karşı karşıya kalan kişiler hemen ilk iş olarak uzman bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Üstelik tüm bu saymış olduğumuz belirtileri ekleme yaparsak yüz felci, göz kapak düşmesi de bir başka olabilecek belirtilerin arasında yer almaktadır diyebiliriz. Beyin Tümörü Nasıl Kendisini belli eder diye düşünen gerek hastalar gerekse de şüphe duyan kişiler için saymış olduğumuz tüm bu unsurlar bu hastalığa yakalanmış olduğunuzun sinyallerini de vermektedir.

Kötü huylu tümörler iyi huylu tümöre oranla daha çok risk barındırmaktadır. Hatta çoğu zaman kötü huylu tümörler hayati tehlike de oluşturabiliyorlar. Maling tömürler aynı zamanda çevrelerinde var olan sağlıklı dokulara yayılabilmektedir. Fakat çok nadirde olsa maling beyin tümöründen ayrışıp beynin diğer kısımları olan omuriliğe kadar bile yayılma hali gösterebilmektedir. Her maling tümöründe farklı yerlere sıçrayacağı diye bir kesinlik olmadığının altını çizmek gerekmektedir. Çünkü kimisi sağlıklı dokulara sıçrayıp herhangi bir yayılma yapmamaktadır.

Beyin Tümörleri Sınıflandırılıyor Mu?

Tek tip tümör vakası ile karşı karşıya kalmayacağınızı birden farklı tümör sınıflarının oluştuğunu belirtmek isteriz. Bunları sırasıyla belirtmek istersek birincil beyin tümörleri, ikincil beyin tümörleri diye sınıflandırılmaktadır. Tabi ki sınıflandırılmış olan beyin tümörlerinde tehlikeleri de ona göre ister istemez değişiklik gösterecektir. Tam olarak tümör ile ilgili pek bir bilgisi olmayan kişiler Beyin Tümörleri Sınıflandırılıyor Mu? Kişiye ne gibi tehlikeler verebilir tüm bu merak edilen soruları net bir şekilde öğrenme şansına sahip olacaktır.

Tedavinin mutlak surette daha fazla ilerleme kaydetmeden yapılması hasta sağlığı açısından da önemli olacaktır. Beyin Tümörleri, eğer ki kötü huylu şekilde olursa direk olarak kişinin sağlığının bozulmasına yol açabilecektir. Erkek olmak, yaş, ırk, aile ve aynı zamanda da iş yerin de kimyasal radyasyona maruz kalınması kötü huylu tümörlere ne yazık ki yol açabiliyor. Sabahları kötüleşen baş ağrıları, hafıza ile ilgili yaşayabileceğiniz olumsuz sorunlar, Bulantı ve kusma hali, Kaslar da seğirme ve kasılma halinin sürekli olarak yaşanması, Kol ve bacak ağrılarının yanı sıra sürekli olarak kendisini tekrarlayan uyuşmalar görülür. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan hastalar da hemen ilk iş olarak doktora görünmelerin de son derece fayda olacaktır. Çünkü ilerleyen hastalıklar ne yazık ki daha büyük tehlikelerin yaşanmasına da ortam hazırlayabiliyor. Böyle durumda uzman bir doktora görünerek hastanın fizik muayeneden geçmesi gerekir. Çünkü çağımız da son dönemde daha da fazla artışa yol açan tümörlerin engellenebilmesi için erken tanı önemlidir. Cerrah tedavi, Radyoterapi, Kemoterapi gibi farklı tedavi şekilleri ile kişi kısa süre de iyileştirilmeye de çalıştırılıyor. Çoğu zaman hastaya destek tedavilerinde uygulanmış olduğunu söyleyebiliriz. Destek tedaviler ise, Şant, Steroidler, Antikonvülson olarak dallara da ayrılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here