Bergamot Çayının Faydaları

0
775

Bergamot çayı, arı balsamı ve oswego çayı isimleri ile de bilinmektedir. Bu sağlıklı çay Bergamot bitkisinin yapraklarının kurutulması ile veya kabuk ve tohumundan elde edilmektedir. Pek çok rahatsızlığa iyi geliyor olması Bergamot çayına olan ilgiyi arttırmaktadır. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilmektedir. Yetişme alanına göre çiçeklerinin rengi de farklılık göstermektedir. Kırmızı, mor, beyaz ve pembe gibi renklerde açabilmektedir. Kokusu ise portakal kokusuna benzemektedir.

Bergamot Çayının Faydaları Nelerdir?

Mide hastalıklarının hafifletmesinde kullanılır. Mide ağrısını azaltmakta ve kişinin rahatlamasını sağlamaktadır.
Baş ağrısı çekenler için bulunmaz bir nimettir. Zengin ve güçlü içeriği ile baş ağrısını hafifletme konusunda bir hayli başarılıdır. Sizde baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız Bergamot çayının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sinüs problemlerine karşı da etkili olan Bergamot çayı, sinüse ne iyi gelir sorusunun cevapları arasındadır. Sinüslerinizi rahatlatmak için bu harikulade bitkinin faydalarını değerlendirmeniz yeterli olacaktır.

İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. İdrar söktürücü doğal bir çözüm arıyorsanız Bergamot çayını seçenekleriniz içine dahil edebilirsiniz.

Ateş ve titremeyle beraber kendisini gösteren hastalıkların etkilerini en aza indirmektedir.

İçeriğinde bulunan narenciye özünün etkisi ile kilo verilmesini kolaylaştırmaktadır. Kasları korumakta ve kalorinin serbest kalmasına katkı sağlamaktadır.

Stres nedeni ile ortaya çıkan depresyon, korku ve gerginlik gibi problemlerin aşılmasında çok etkilidir. Bergamot çayının faydaları arasında stresi önlemesi ilk sıralarda yer almaktadır. Bergamot aroması stresin önlenmesine sağlamakta ve kişiyi rahatlatmaktadır.

Enerji veren yönü bulunmaktadır. Bunun sebebi Bergamot çayında az miktarda da olsa kafein bulunuyor olmasıdır. Bergamot çayının kafeini uykusuzluk gibi sorunlara da yol açmamaktadır. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde ajitasyona ve sinirliliğe sebep olabilmektedir.

Bergamot çayı florür bakımından çok zengindir. Florür diş sağlığı için çok önemli bir maddedir. Bu madde Bergamot çayının içerisinde fazlası ile bulunmaktadır. Sizde Bergamot çayı tüketerek sağlıklı dişlere sahip olma şansınızı en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bergamot çayının faydaları arasında kalp sağlığını koruması da yer alır. Kalp sağlığınıza yardımcı olmak istiyorsanız Bergamot çayından istifade etmeyi düşünebilirsiniz.

Bergamot çayında bulunan antioksidanlar insan sağlığını tehdit eden serbest radikalleri hedef almaktadır. Serbest radikalleri ortadan kaldırma konusunda Bergamot çayı çok başarılıdır.

Bergamot çayı tüketildiğinde vücuda potasyum takviyesi de yapılmış olur. Hücrelerin potasyum seviyelerini de koruması nedeni ile vücudun su seviyesine de fayda sağlamaktadır.

Bergamot çayında bulunan antioksidanlar kanser gibi ciddi hastalıklara karşı da etkilidir. Kansere yakalanma olasılığını azaltması Bergamot çayının faydalarından yalnızca bir tanesidir.

Cildin sağlıklı kalmasına destek olması ile de ünlenmiştir. Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır.

Bergamot Çayı Nasıl Yapılır?

Normal çay gibi hazırlanmaktadır. Birkaç çay kaşığı bergamot yaprağını kaynayan suya atın ve demlenene kadar bekleyin. Ateşin üstünden alın ve yaklaşık olarak 5 dakika daha bekleyin. Bitkinin hangi kısmını kullandığınız demleme süresini değiştirmektedir. Kullandığınız kısma göre demini almaş süresini belirleyebilirsiniz.

Bergamot Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Bergamot çayı sürekli ve yüksek miktarda tüketildiğinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Adet düzensizlikleri ve rahim kasılmalarını bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Emzirme döneminde ve hamilelik esnasında içilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Bergamot Çayı Hangi Aralıklarla İçilir?

Bergamot çayını 1 hafta içtiyseniz bir hafta ara vermeniz gerekmektedir. Sürekli içmeniz yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu konuya özen göstermeli ve Bergamot çayını belirli aralıklarla tüketmelisiniz. Bu sayede Bergamot çayının faydalarından en güzel şekilde yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here