Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

0
2699

Çok sayıda kemikten oluşan bir omurgaya sahip olduğumuz bir gerçektir. Omurgamız arasında yastık görevi gören disklerin yerinden oynamasıyla bel fıtığı vakası kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak önemli sağlık sorunların başında yer alıyor. Genelde bel fıtığının bedensel fonksiyonlarımızı olumsuz yönde etkileyip bel ve bacak ağrıları olarak görüldüğünü unutmamanız gerekir. Eğer ki bel ve bacak bölgesinde şiddetli bir ağrı durumuyla karşı karşıyaysanız bu büyük oranda bel fıtığına yakalanmış olduğunuzun sinyallerini vermeye başlayacaktır. Fakat tam olarak kesin bir tanı ortaya konulması içinde mutlaka röntgen ya da MR gerekebilir.

Yapılan bu tür incelemelerin ardından ise bel fıtığına yakalanıp yakalanmadığınızı daha net şekilde görmenizde mümkün olacak. Çünkü genelde bel fıtığının yaşanmasının temel mantığına göz atıldığında ise kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanmış olma ihtimali gözden kaçırılmaması gerekir. Ağrılar çok şiddetli bir noktaya geldiği vakit ise bel fıtığına yakalan hastalarında ağrıyı en azından daha hafife indirmek maksadıyla düz ve sert bir yüzeye uzanarak hafifletmesi gerekmektedir. Omurga da kayan disk sebebiyle siyatik” olarak bilinen sinir kökü ağrıları meydana gelmeye başlayacaktır.

Bel ve Bacakta Şiddetli Ağrı Yaşanır

Günümüzde artık çoğu kişi böyle bir hastalık vakasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Sorusuna verecek belli başlı cevabımız içerisinde ise bel ve bacak bölgelerinde sürekli olarak dayanılmayacak ağrıların yaşanması diyebiliriz. Ağrılar gün içerisinde sürekli kendisini tekrarlarken şiddetli olması kişinin hayatını son derece kötü hale sürükler. Bu yüzden şiddetli ağrılara maruz kalan hasta ağrı kesici ilaçları kullanmaya başlar. Ağrıların yanı sıra bir başka görülen durumları da sıralayacak olursak şu şekilde dememiz mümkündür. Ağrı her ne kadar hafif olsa da ani yaşanacak öksürme, hapşırma gibi durumlarda ağrı daha şiddetli bir hale dönüşmeye başlanacaktır.

Uyuşukluk Durumu

Bir başka bel fıtığı belirtileri üzerinde duracak olursak hasta da çok kez uyuşukluk hali meydana gelmektedir. Hatta günlük aktivitelerini yapmakta epey bir zorluk çeken hasta uyuşuk bir hal içerisinde olur.

Kuvvetsizlik Görülür

Bedeninde yorgunluğa bağlı olarak kuvvette azalma hali yaşanır. Bel fıtığının yaratmış olduğu önemli belirtiler arasına bunu da eklememiz mümkün olacak. Omurgaların içinden geçen sinirlere, vücutta var olan dokuların baskı yapması sonucu bel fıtığı hastalığı ile karşı karşıya kalmanız artık kaçınılmaz olmaya başlanacaktır.

Bel Hareketlerinde Kısıtlama Yaşanıyor

Bayan, bay ve çocuklarda da görülebilen bir hastalık türü olan fıtığın bel hareketlerini rahat şekilde engellemiş olduğu söylenebilir. Fakat söylemek istediğimiz bir diğer önemli konu ise eğer çok ilerlemiş ise, çok daha farklı belirtiler de ister istemez ortaya çıkmaya başlanacaktır. Çünkü fıtık her insanda aynı belirti ve tepkileri vermediğinden dolayı farklılıkların yaşanması doğal bir durumdur. Çoğu işi yapmak için bile gün içerisinde sürekli olarak Eğilip doğrulurken belimizi kullanmak zorunda kalıyoruz. Fakat bel fıtığı sorunları yaşanarak eğilip doğrulmada epey zorluk yaşanıyor. Eğer ki belde ağrı ya da harekette kısıtlanma hissediyorsanız büyük ihtimalle bel fıtığına yakalanmış olduğunuzun en büyük belirtisi olduğunu bilmeniz ve hemen daha fazla zaman geçirmeden doktora görünerek kontrollerinizi yapmanız gerekir.

Bel Fıtığının Yaşanmasının Nedenleri Neler?

Tüm dünya da olduğu kadar ülkemizde de insanlar üzerinde sayısız hastalık oluşabiliyor. Bunlardan birisinin de bel fıtığın olduğunu söylemek mümkündür. Yıpranma ve yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bel fıtığının mutlak surette tespit edilip tedavi edilmesi hemen her şeyin kontrolde tutulup risk faktörlerinin yaşanmaması adına da önemlidir. Omurgamız arasında yer alan disk çok fazla yıpranmış veya şiddetli biçimde hasar görmüşse bel fıtığına yakalanmanız kaçınılmaz olmaya başlıyor.

Genelde böyle bir hastalıkla karşı karşıya kalan kişiler doğal olarak Bel Fıtığı nedenleri üzerinde bir araştırma yoluna başvurabiliyor. Yaşanan disk yıpranması sonucu jelimsi yapı dış çeperi aşarak dışarı çıkmaya başlar. Jel dışarı çıktığında bel ağrısının yanı sıra şiddetli bacak ağrıları da görülmeye başlanacaktır. Doğal olarak bunun temel nedenleri de öğrenilmeye çalışılmaktadır. Nedenlerine göz atacak olursak jelimsi yapının sinirlerde iltihaba (yangıya) neden olması diyebiliriz. Her iki bacakta ağrıya, uyuşukluğa veya zayıflığa etki edebilir.

Cinsiyette Bel Fıtığına Etki Ediyor

Bel fıtığına neden olabilecek bir diğer önemli faktörlerin içerisinde ise cinsiyetin olduğunu söylemek mümkündür. Genelde 30 ila 50 yaş arasındaki erkekler bel fıtığına daha çabuk şekilde yakalanabiliyor.

Ağır Nesneleri Ani Olarak Kaldırma

Ağır nesnelerin kaldırılması kişilerde fıtık oluşumunu tetikleyecek dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çoğu kişi ağır nesneleri kaldırırken fıtık olabileceğim düşüncesi içerisinde olmadığından dolayı doğal olarak disk yıpratma gibi durumların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Genelde yüklü nesneler kaldırılırken bacaklar yerine bele yüklenmek bel fıtığına sebebiyet verebilecek durumların başında yer alıyor. Nesneyi yerden alma ya da nesneyi yere koyma sırasında ani hareket oluşumları yaşanabiliyor.

Bu durumda yıpranma, yıpratma ve kopma gibi sorunları da ortaya çıkarabiliyor. Omurgayı sürekli zorlayan hareketlerden insanların mutlaka uzak durması gerekiyor. Fiziksel olarak vücudu zorlayan pek çok iş kolu her ne kadar olsa da bunları yaparken daha dikkatli olunmasında fayda var diyebiliriz. Üstelik tüm bunların haricinde Ani ve beli zorlayan ters bir hareket bel fıtığını tetikleyebilecek sorunların başında yer alıyor. Özellikle öne eğilme hareketi omurlar arasındaki disklere son derece zarar verdiğinden dolayı bel fıtık oluşma nedenleri arasında bu durumu söylememiz de mümkün hale gelecektir.

Sigara tüketiminin çok sık olması da bel fıtık oluşuma neden olacak faktörlerin başında yer alıyor. Sigaranın disklere daha az oksijen taşınmasına neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden diskleri daha fazla zorlayıp yırtılmalarına neden olacak durumlardan kaçınmanız gerekir. Bu yüzden sigara içiciyseniz daha az sigara tüketme yoluna başvurmanız ve sigara içiciliğini azaltmanız gerekir. Çünkü sigara diskleri yıpratmayı hızlandırdığı da bir gerçektir.

Belli Başlı Yaşanan Fıtık Belirtileri

Bel Fıtık belirtileri ve tedavisi konusunda mutlaka kesin çözümlere ulaşmanıza yardımcı olacak, bilgi verecek ve hizmetleriyle sizleri sağlığa tekrar kavuşturacak sağlık kurumlarına gitmeniz gerekiyor. Bacak ve / veya ayak ağrısı, Bel ağrısı, Bu ağrıların gece artması, Bacak ve / veya ayakta uyuşukluk, karıncalanma hissinin sürekli olarak hissedilir olması, Bacak ve / veya ayakta güçsüzlük, Tek veya her iki bacakta refleks kaybı, Yürüme ve oturmada zorlanma, Fıtık ilerlemişse dengesizlik, yürüyememe, hemen yorulma, büyük tuvaleti tutmakta nadirende olsa zorluk çekilmesi diyebiliriz.

Böyle durumla karşı karşıya kalan hastalarında ilk öncellikli olarak yapması gereken eylemlerin başında bir an önce bel fıtık tedavisi olması gerekir. Çünkü ister istemez sağlık sorunları gün geçtikçe daha fazla artış göstermeye başlayacağından dolayı hiç istemediğiniz durumlarla da karşı karşıya kalma hali kaçınılmaz olacaktır. Sağlık herşeyden önemli olduğu unutulmamalı ve bu konuda hastalarında kesin çözüme en hızlı şekilde ulaşabileceği yollara ulaşması gerekir. Böylelikle sağlığınız kontrol altında en iyi şekilde tutulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here