Balık Yağının Faydaları

0
1086

Balık yağı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan bir beslenme desteğidir. Balık yağının iyileşme sürecine olan katkıları ise muhteşemdir. Pek çok hastalığa iyi gelen balık yağının içerisinde omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Somon, kefal, ringa, alabalık, ton balığı ve mersin balığı gibi çeşitli balıklardan elde edilen yağ ile balık yağı kapsülü hazırlanmaktadır. Balık yağının 3,5 gramında 1 gram kadar omega-3 yağ asidi bulunduğu bilinmektedir. Yağın bozulmasını engellemek içinse balık yağı kapsülünün içerisine çok az bir oranda E vitamini ilave edilmektedir. Bu sayede balık yağı kapsülünün bozulmasının önüne geçilmektedir. Balık yağının içerisinde sadece omega-3 yağ asidi bulunmamaktadır. A, B1, B2, B3, C ve D vitaminlerinden bazılarını veya en azından birini bünyesinde barındırmaktadır.

Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Beyin Fonksiyonlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Balık yağı düzenli olarak tüketildiğinde beyin fonksiyonlarını daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Psikoz, depresyon, hiperaktivite bozukluğu ev Alzheimer gibi beyinle alakalı sorunların çözümü için balık yağından yararlanıldığı bilinmektedir. Beyin fonksiyonlarınızın düzgün çalışması için balık yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Balık Yağ Göz Kuruluğuna İyi Gelir Mi?

Glokom, yaşa bağlı maluka dejenerasyonu ve göz kuruluğu gibi sorunlar ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Göz kuruluğu çekenlere balık yağı kullanması tavsiye edilmektedir. Sizde balık yağı kullanıp göz kuruluğuna son verme şansını elde edebilirsiniz.

Balık Yağının Kalp Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Trigliserit değerlerini normal seviyelere getiren ve tansiyonun düşmesinde önemli rol oynayan balık yağı kalp sağlığının korunmasında çok etkilidir. Balık yağı kullanan insanların kalp sağlığındaki olumlu gelişmeler dikkat çekici düzeydedir. Fakat kalp ilacı kullananlar için balık yağının fazladan bir yararı bulunmamaktadır.

Balık Yağı Trigliserit Seviyesini Düşürür Mü?

Yüksek orandaki trigliserit kalp sağlığını tehdit etmektedir. Bu seviyenin düşürülmesi ve değerlerin normal seviyeye indirilmesi için balık yağından yararlanılmaktadır. Ancak balık yağı bunun için tek başına yeterli gelmemektedir. Balık yağı kullanımının yanı sıra kişinin düzenli olarak egzersiz yapması da gerekmektedir.

Balık Yağı ve Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyonu olan kişilere balık yağı kullanması tavsiye edilmektedir. Balık yağının yüksek tansiyonu düşürücü etkileri bulunmaktadır. Doğal yollarla tansiyon sorunundan kurtulmak için sizde balık yağını tercih edebilirsiniz. Balık yağında yer alan omega-3 yağ asitleri damarların genişlemesine yardım etmektedir. Damarlarda meydana gelen bu genişleme ise kanın dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Kan basıncının normal düzeye çekilmesi adına sizde etkili bir adım atabilir ve balık yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adet Ağrılarına Karşı Balık Yağı Kullanımı

B12 vitamini ile beraber veya yalnızca balık yağı tüketmek adet sancılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Şiddetli adet sancıları çekiyorsanız ve ağrı kesiciler ilaçlar almayı düşünmüyorsanız sizde balık yağının faydalarını değerlendirebilirsiniz.

Romatoid Artrit

Romatoid artrit sebebi ile yaşanan sabah ağrılarının şiddetini azaltmak için balık yağı kullanılabilmektedir. Süregelen ilaç tedavisini desteklemek amacı ile de balık yağı kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Bazen de kullanılan ilaçların azalması adına balık yağı kullanılmaya başlanmaktadır.

Balık Yağı Felç Riskini Azaltır Mı?

Felç riskinin artması ile azalması arasında çok ince bir fark bulunmaktadır. Bu nedenle balık yağının doğru şekilde tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Günde 46 gramdan daha fazla balık yağı tüketilmesi felç riskini arttırmaktadır. Bazı insanlar bunun önüne geçmek için aspirin almakta ve kanı inceltmeye çalışmaktadır. Fakat bu uygulama kesinlikle felç riskini azaltmamaktadır. Haftada 1 veya 2 sefer balık tüketmekse felç riskinin daha az olmasını sağlamaktadır.

Damar Sertliğinden Nasıl Kurtulurum?

Koroner arterler kalbe kan taşıma işlemini üstlenmektedir. Oluşan bir sertlik kan akışının yavaşlaması ile sonuçlanmaktadır. Balık yağı ise koroner arterlere doğrudan etki yapması ile de ünlenmiştir. Ancak baş bölgesine doğru boyundan gelen damarlar üzerinde bu etkiye sahip olmadığı da bilinmektedir.

Dikkat Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Balık yağı kullanımı dikkat eksikliğine ne iyi gelir sorusunun yanıtı niteliğindedir. Uzmanlar 8 ile 12 yaş arasında bulunan ve hiperaktivite bozukluğu ile dikkat eksikliği yaşayan çocukların balık yağı tüketmesi gerektiğini belirtmektedir.

Böbrek Sorunlarının Giderilmesinde Balık Yağı Faydalı Olur Mu?

Balık yağını düzenli olarak kullanmak böbrek rahatsızlığına yakalanma riski bulunan kişilerde bu sürecin daha yavaş işlemesine destek olur. Diyabet hastalarının idrardaki protein miktarının azalmasına da neden olmaktadır.

Kemik Zayıflaması

Osteoporoz gibi rahatsızlıklar kemiklerin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu tür hastalıklara karşı kendi başına ya da kalsiyum ile beraber kullanılan balık yağı oldukça etkili olmaktadır. Hastalıkların gelişimini yavaşlatmakta ve omurga kaybı ile uyluk kemiği kaybının daha az olmasına yardım etmektedir.

Obezite İle Mücadele İçin Balık Yağı

Yapılan çeşitli araştırmaların sonucunda aşırı kilolu insanların balık yağını düzenli olarak kullandıklarında zayıfladıkları gözlemlenmiştir. Balık yağı kullanan ve egzersizlerini aksatmayan kişilerin vücutlarındaki yağ oranı ise ciddi şekilde azalmaktadır.

Rahim Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Haftada iki sefer balık tüketen kadınların rahim kanserine yakalanma olasılıklarının daha az olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır. Sizde rahim kanseri riskini en alt düzeye indirmek için balık yağının faydalarından istifade edebilirsiniz.

Balık Yağı Astıma İyi Gelir Mi?

En sık sorulan sorular arasında balık yağı astıma iyi gelir mi sorusu da bulunuyor. Hava akışının gelişmesinde balık yağı oldukça etkilidir. Çocuklarda astımın hafifletilmesi ve öksürüğün azaltılması için kullanılan ilaçların yoğunluğunun düşürülmesi için balık yağından yararlanılmaktadır.

Balık Yağının Yan Etkileri Var Mı?

Pek çok faydası bulunan balık yağının doğru şekilde tüketilmesi önem taşıyan bir konudur. Balık yağının insan vücuduna sağladığı yararlardan faydalanmak için haftada iki kez balık tüketmeniz yeterli olacaktır. Fakat özel bir sağlık durumunuz nedeni ile düzenli olarak balık yağı tüketmeniz gerekiyorsa muhakkak doktorunuza başvurmalı ve nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında bilgiler almalısınız.

Balık yağı çok aşırı kullanıldığında şu şikayetlere sebep olabilmektedir.

 • Mide yanması
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Ağız kokusu
 • Burun kanaması
 • Kaşıntı

Balık yağı bazı hastalıklarda ise uzman doktorun kontrolü altında tüketilmelidir. Bu hastalıkların bazıları şunlardır.

Balık ve deniz ürünlerine karşı alerji

 • Depresyon
 • Bipolar bozukluk
 • Karaciğer hastalıkları
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Diyabet

Bazı ilaçlarla ile birlikte balık yağı kullanımı risk taşımaktadır Bu ilaçlardan bazılarına kısaca göz atalım.

 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Doğum kontrol hapları
 • Kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatan ilaçlar
 • Obezite ilaçları
 • E vitamini takviyesi

Bu ilaçları kullanıyorsanız sizde balık yağı tüketmeden önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here