Apandisit Belirtileri Nelerdir?

0
2325

Karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrılar pek çok rahatsızlıkla çoğu zaman karıştırılabiliyor. Apandisit rahatsızlığı olan kişilerde genel itibariyle ağrı karın bölgesinden başlayacaktır. Ağrı ilk olarak karın bölgesinden başlarken de karnın sağ alt bölgesinde daha yoğun şekilde hissedilir. Karnın genelinde “donuk” bir ağrı görülmeye başlanır. Fakat genel itibariyle ağrının durumuna göz atıldığında ise sağ alt bölümünde ağrı daha şiddetli şekilde yaşanıp diğer bölümlere hafif ağrı şekilde hissettirir. Aynı zamanda ağrının haricinde kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal gibi durumlarda meydana gelebilir.

Bu ağrıyla karşı karşı karşıya kalan kişiler de çoğu zaman gaz sıkışması sorunları da baş gösterebiliyor. Fakat belirtmiş olduğumuz bu görüntülerin ise hemen hemen her bir kişi de görülecek bir durum olmadığını da söyleyebiliriz. Kimi zaman kişiden kişiye değişen apandisit belirtileri yaşanabilmektedir. Üstüne basa basa bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise apandisit tehlikesinin ölümle sonuçlanabilecek etkileri kişiye verdiğidir diyebiliriz. Çünkü bakıldığında eğer ki apandisit patlaması yaşanırsa kişinin kanı zehirlenmekte ve ölüme doğru sürüklenmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu olduğundan dolayı da böyle bir ağrıyla karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli muayene yaptırması gerektiğini de söylemek isteriz. Genelde apandisit iltihaplanmasından dolayı böyle bir durum ortaya çıkar ve ağrı vücutta belirir.

Gaz Sıkışmasının Yaşanması

Çoğu kişi apandisit belirtileri nelerdir tam olarak bilmiyor. Fakat hastalığın ciddi tehlikeler yaratma ihtimali göz önünde bulundurularak mutlaka gerekli tüm önlemlerin bir an önce alınmasında yarar vardır diyebiliriz. Hatta çoğu zaman yaşanan bu tür ağrıların böbrek ya da karın bölgesinde bulunan diğer organların ağrılarıyla karıştırıldığı bir gerçeği de vardır. Ağrı genel hatlarda incelendiğinde daha çok göbek deliği hizasında daha yaygın şekilde görülmeye başlanacaktır. Ağrılar daha çok donuk ve sürekli şekilde olur. Ağrının dozuna bakıldığında ise tarif edecek olursak şu şekilde belirtmemiz de mümkün olacaktır. Buna göre ağrı, karnın sağ alt kısmını doğru ilerledikçe daha fazla artış göstermeye başlanacaktır. Kimi zaman hafif olurken kimi zaman daha şiddetli şekilde görülmeye başlanır. Ayrıca karın bölgeniz normalden daha şiş hissediliyorsa da apandisit vakasıyla karşı karşıya kalmış olduğunuzun sinyallerini verecektir.

Karında Şiddetli Ağrı

Apandisit vakasına yakalandığınızı anlamanızın en kolay yollarından birisi de sağ tarafta beliren şiddetli ağrının olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür ağrılarla karşı karşıya kalan kişiler fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak isteyebilir. Bu pozisyon kişiyi hatta çoğu kez rahatlatmaktadır. Eğer ki bu şekilde yattığınızda ağrının daha hafiflediğin fark ediyorsanız büyük ihtimalle apandisit yüzünden oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat kişilere söylemek istediğimiz bir diğer önemli husus ise Nedeni ne olursa olsun bu ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa zaman kaybı harcamanız sizin zararınıza bir durum olacaktır. Bu yüzden daha fazla riske atmadan sağlık kuruluşu yoluna başvurarak nedeni öğrenmeniz gerekli önlemlerin çok geç olmadan bir an önce alınması adına da önemli olacaktır.

İştah Kabının Yaşanması

Apandisit olan kişilerde daha çok iştah kaybı görülür. Hiçbir şey yemek istemez. Şiddetli ağrı sonucu doktora gittiğiniz de direk size sorulacak soruların başında burada bir yemek olsa yer misiniz? İştahınız nasıl sorusu olacaktır. Eğer ki o an gözünüz hiçbir şeyi görmüyor ve yemek istemiyorsanız bu büyük oranla iştah kaybının yaşanması ve apandisit tehlikesiyle karşı karşıya kaldığınızın bir sinyalidir diyebileceğiz.

Mide Bulantıları Apandisit

Apandisit nasıl anlaşılır diyenler için kolay yoldan anlaşabilecek bir diğer yolun ise mide bulantısı olduğunu söylemek mümkün olacak. Çünkü bu tür kişilerde ister istemez mide bulantıları çok sık yaşanmaya başlanır. Hatta bulantı ağrıyla birlikte gelir. Kişi dayanamayacak bir halde olur. Siz de eğer ki sürekli kusma halinde olursanız daha fazla zaman kaybı yapmadan hemen sağlık kuruluşu yoluna başvurmanız önemli olacaktır.

Yüksek Ateş Yapar

İnsanoğlu ne yazık ki vücudun dirençsiz kalması, ters giden bir şeylerin olması nedeniyle istenmeyen bir takım hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyor. Hal böyle olunca da kişilerin hastalıklara karşı gerekli tüm önlemlerini bir an önce alması gerekiyor. Aksi takdirde daha büyük faciaların yaşanması ve ölümle sonuçlanması kaçınılmaz durumlarla karşı karşıya kalacaktır. Ülkemizde ki insanlar da son dönemde daha yaygın olarak görülmeye başlanan bu hastalığın ölümle sonuçlanacak ciddi felaketleri yaratması aslında ne kadar çok üzerinde önemle durmanız gerektiğini kanıtlar nitelikte diyebiliriz. Eğer ki apandisit vücudunuz da başka ne gibi farklı etkiler yaratır diye merak ediyorsanız yüksek ateş yaptığını söyleyebiliriz.

Hatta çoğu zaman yüksek ateşin haricinde çeşitli titremeler de baş gösterebiliyor. Tüm bunların yanı sıra genel hatlarda meydana gelen belirtileri sıralayacak olursak şu şekilde belirtmemiz de oldukça kolay olacaktır. Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal, Rektum bölgesinde ağrı, Karın bölgesinin şişmesi, Ağrılı idrara çıkma, Ağrılar başladıktan hemen sonra kusma, kabızlık gibi durumlar apandisit sorunlarının baş göstermiş olduğu belirtilerin içerisinde yer alıyor.

Apandisit Teşhisi Nasıl Yapılıyor?

Yaşanan bu gibi belirtiler sonrasında ise doğal olarak Apandisit Teşhisi yapma işlemine başvuruluyor. İltihabı belirlemek için karın bölgesi muayenesi ilk olarak yapılan teşhislerin başında yer almaktadır. Ayrıca Rektal muayene, Kanda iltihap olup olmadığını anlamak için kan testi, idrar testi, CT taraması ya da ultrason başvurulan yolların başında yer alıyor diyebiliriz. Eğer teşhis konulursa bu sefer başvurulan yollar arasında ise apandisit ameliyatı standart tedavi yöntemi olacağını belirtebiliriz. Ameliyat yapılarak iltihaplı olan apandisit vücuttan alınmaktadır. Fakat bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise Apandis iltihaplıysa öncelikle iltihap akıtılır ve bir hafta sonrasında akıtılmış olan iltihaptan sonra ameliyat işlemi gerçekleşir.

Ameliyatla ilgili hastalarda çok korku ve soru içerisinde olduğu için bunların cevaplanması hastanın rahatlaması açısından önemli bir konudur. Ameliyat sırasında ise Cilt yüzeyinde yaklaşık 10 cm’lik bir bölge açılarak apandis vücuttan alınmaktadır. Hasta birkaç gün dinlendikten sonra tekrardan hiçbir şey olmadan günlük yaşamına devam edecektir. Fakat bu durum kişiden kişiye göre de ister istemez farklılık gösterebilir. Hatta çoğu zaman Normal aktivitelere geri dönülmesi 2-3 hafta kadar sürdüğü de görülebiliyor. En kısa süre zarfında yaşama olumsuz şekilde devam edilmesi içinde 1-2 gün sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here