Anason Çayının Faydaları

0
1351

Maydanozgiller ailesinin bir üyesi olan Anason, otsu bir bitki türüdür. Tüylü ve dik bir gövdeye sahip olan Anason bitkisinin boyu 50 cm uzayabilmektedir. Bitkinin uç bölümünde açan çiçekler beyaz renktedir. Yumurtaya benzeyen gri renkli meyveleri bulunmaktadır. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açmaktadır. Ağustos ve Eylül aylarında ise meyve vermeye başlamaktadır. Anason çoğu zaman zehirli başka bitkilere karıştırılabilmektedir. Bu çok tehlikeli bir durum olduğu için anason bitkisinin tanınması önemlidir. Anason bitkisinin en yararlı olan bölümü ise tohumlarıdır. Anason bitkisinde magnezyum, kalsiyum, sodyum, fosfor çinko, demir, manganez, selenyum, bakır, potasyum, A, B1,B2, B3, B6, B9, C ve vitaminleri yer almaktadır. İnsan sağlığı için önem taşıyan bu bileşenler Anason bitkisinde bulunmaktadır.

anason-cayinin-faydalari

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Öksürük sorunu yaşayanlar için ideal bir çözümdür. Anason çayı öksürüğe iyi gelmektedir. Öksürük şikayetiniz varsa sizde anason çayının faydalarını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede kısa bir süre içerisinde öksürükten kurtulmak sizin elinizde.

Anason çayı soğuk algınlığına karşı çok yararlıdır. Zengin içeriği sayesinde soğuk algınlığının çabuk bir şekilde atlatılmasına katkı sağlamaktadır. Soğuk algınlığına yakalandığınızda anason çayı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Güçlü içeriği ile soğuk algınlığına son veren anason çayından sizde fazlasıyla memnun kalabilirsiniz.

Zatürreye karşı yararlıdır. Zatürreye hastalığının atlatılmasını hızlandırıp kolaylaştırır. Anason çayı bu özelliği ile de adından sıklıkla söz ettirmektedir. Güçlü içeriği ile zatürreye hastalığının geçmesinde pay sahibi olmaktadır.

Bronşit probleminiz varsa anason çayının faydalarından istifade etmenizin zamanı gelmiş demektir. Anason çayı bronşitin iyileşmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bronşite iyi gelen anason çayı size de bu konuda yardım edebilir.

Boğmaca hastalığının tedavisi için anason çayı kullanılmaktadır. Boğmaca rahatsızlığına karşı etkili bir çözüm yolu arayanlar için anason çayı önerilebilmektedir. Boğmaca tedavisinde etkili olan anason çayı insan sağlığına yaptığı katkılarla öne çıkmayı başarmaktadır.

Hıçkırık yüzünden zor zamanlar yaşayan insan sayısı hiçte az değildir. Anason çayı hıçkırığın giderilmesi içinde kullanılmaktadır. Hıçkırık yüzünden zor günler geçiriyorsanız sizde anason çayına bir şans vermek isteyebilirsiniz.

Emziren anneler sütünü arttırmak için anason çayı kullanabilmektedir. Anason çayının anne sütünü arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde sütünü arttırmak isteyen annelerin gözdesi olmuştur.

Anason çayı Larenjit tedavisinde de kullanılmaktadır. Larenjit sorununuz varsa sizde anason çayı içmeye başlayabilirsiniz. İçerdiği bileşenlerle hastalıklara karşı mücadele eden anason çayı size de rahat bir nefes aldırabilir.

Menopoz semptomları bazen çok şiddetli olabilmektedir. Bu semptomları daha kolay atlatmak için anason çayından faydalanmanız mümkün.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Bir litre kaynamış suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar öğütülmüş anason tohumu koymalısınız. Dilerseniz biraz ılıklaştığında içerisine balda ilave edebilirsiniz. Sıcak ya da soğuk olarak tüketebileceğiniz anason çayının hazırlanışı gördüğünüz gibi oldukça kolaydır. Emziren annelerin anason çayını emzirmeye başlamadan yarım saat kadar önce içmesi önerilmektedir.

Anason Çayının Zararları

Anason çayı hamileler için zararlıdır. Hamile kadınlar anason çayından uzak durmalıdır. Anason çayı bazı insanlarda alerjiye neden olabilmektedir.

Sizler için anason çayının faydalarına, nasıl hazırlandığına ve zararlarına değindik. Anason çayının insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Sağlığınız için sizde anason çayı tüketebilirsiniz. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Alerji yapması durumunda kesinlikle bu çayı içmeyi sürdürmemelisiniz. Hamile kadınlarında anason çayı tükenmesinin ne denli yanlış olduğunun altını yeniden çiziyor ve herkese sağlık dolu bir hayat diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here