Amerikan Futbolu Ekipmanları Nelerdir

1
8825

Amerikan Futbolu Ekipmanları her anı çarpışmaya dayalı bir spor olan Amerikan Futbolunda önemli bir yere sahiptir. Diğer sporlara göre Amerikan Futbolun ‘ da kullanılan koruyucu ekipmanlar sporun daha sert olmasına yol açmıştır. İlk olarak ana ekipmanlar Kask , Shoulder Pad , Dişlik ve Tayt ve 7 parça koruyuculardır.
Bunun yanında yardımcı ekipman olarak eldiven Amerikan Futbolu’na uygun bilekli ayakkabı , kuki , forma gibi malzemeleri vardır.

Amerikan Futbolu Ekipmanları

Kask(Football Helmet)

amerikan futbolu kaskı

Oyuncunun kafasına giydiği koruyucu malzemedir. İçerisi başın her tarafını yanaklarda dahil olmak üzere darbelerden korumak için padlerle sarılıdır.
Her takımın rengi ve logosu kask üzerinde bulunur. Kaskın ön tarafında yüz maskesi(face mask) denilen kısım oynanan mevkinin yapısına göre görüş açısı ve koruma sağlar.
Yüz maskesinin üstünde isteğe bağlı olarak oyuncularvizör(eyeshield) takabilirler.Kaskın alt tarafında kaskı kafaya sabitleyen çene kayışı(chin strap) bulunur.
Kafa büyüklüğüne göre kasklarında çeşitli bedenleri bulunur.

chin-strap              amerikan futbolu facemasks

Shoulder Pad

amerikan futbolu shoulder pad

Omuzdan göğüs altına kadar inerek vücudun üst kısmına kaburga , sırt ve mide de dahil olmak üzere koruma sağlar.Oyuncular kask gibi oyuncunun mevkisine
göre Shoulder Pad giyerler.Genellikle önünde bulunan ipler ve arkadaki 2 kayışı yardımıyla vücuda sabitlenir.Oyuncular formalarını Shoulder Pad ‘ in üstüne geçirerek giyerler.

Dişlik(Mouthguard)

amerikan futbolu dişlik

Birçok sporda olduğu gibi Amerikan Futbolun’da da dişlik kullanmak mecburidir.Çarpışma sırasında yaşanabilecek ağız , diş sakatlıklarına karşı koruma
sağlar.Kaska bağlanarak kullanılabildiği gibi bağlamadan da kullanılabilir.

Tayt(Pant) ve 7 parça

amerikan futbolu taytı ve 7 parçası

2 böbrek üstünü 1 kuyruk sokumunu 2 baldırı ve 2 diz kapağını koruyan padlerdir.Alt vücutta darbe alınabilecek yerlere koruma sağlar.Bu koruyucu padler
özel futbol taytı içindeki ceplere yerleştirilir.

Forma(Jersey)

amerikan futbolu forması

Forma her takımın kendine ait ismini , logolarını ve oyuncuların isimleriyle numara bilgilerini taşır.Ayrıca Shoulder Pad ‘ın bir arada tutarak vücuda
sabitlenmesine yardımcı olur.

Kuki(Protective Jockstrap)
amerikan futbolu kuki

Çoğu dövüş sporlarında da kullanılan kuki Amerikan Futbolu ‘nda da oyuncuların taytın altına giydiği genital bölgelerini koruyan malzemedir.

Eldiven(Gloves)

amerikan futbolu eldiveni

Amerikan Futbolu ‘nda çok sık görülen malzemelerin başında gelir.Mevkilerin yapısına göre Top Tutucu(Receiver) ların top tutmalarında
yardımcı olup kolaylık sağlar.Oyuncuların ellerinin üst kısmına koruma sağlar.Ayrıca bilek desteği veren eldivenlerde mevcut.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here