Alıç Çayının Faydaları

0
1169

Boyu 5 metreye kadar uzayabilen alış bitkisi ormanlık ve güneşli alanlarda yetişmektedir. Dikenli bir çalı olan alıç bitkisi gül ailesindendir. Mayıs ayında açan çiçekleri kırmızı, pembe ve beyaz renklere sahiptir. Alıç bitkisinin çiçekleri filizlendiği zaman akdiken ismi verilen küçük meyveler çıkmaya başlar. Olgunlaşması ile birlikte çoğu zaman kırmızı bir renge bürünen alıç bitkisinin yapraklar ise parlak ve büyüktür.

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir?

Alıç Çayının Faydaları

Alıç bitkisinin insan sağlığı üzerinde olumlu pek çok yönü bulunur. Alıç çayı içenler birçok hastalığa karşı önlem almış olurlar. Alıç çayının yapımı için kullanılan meyvesi çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Ancak çiçekleri ve yaprakları da içerik olarak meyvesi kadar zengindir. Alıç çayının faydaları ile alakalı sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bu sorulara ve yanıtlarına kısaca hep birlikte göz atalım.

Alıç Çayı Kolesterole İyi Gelir

Kolesterolün kontrol altında tutulmasında alıç çayının katkısı büyüktür. Kötü kolesterolü yok etmesi ile ünlü bir çaydır. Yapılan araştırmalarda da alıç çayının kolesterolü ortadan kaldırdığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Sizde kolesterolünüzü dengede tutmak istiyorsanız her gün 2 fincan alıç çayı içebilirsiniz. Bu sayede kolesterol sorununu hayatınızdan uzaklaştırmanız çok daha kolay bir hale gelebilir.

Alış Çayı Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Kalp ve damar bozukluklarını engelleme konusunda çok başarılı olan alıç çayı bu yönü ile vazgeçilmez olmayı başarmıştır. Alıç çayının içeriğinde bulunan antioksidanlar kalp ve damar sağlığına olumlu katkılarda bulunmaktadır. Ateroskleroz, anjin, hipertansiyon ve konjestif kalp yetmezliği tarzı hastalıkların meydana gelme ihtimalini azaltmaktadır.

Alıç Çayı Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Menopoz döneminde kadınlar sıcak basması yüzünden oldukça rahatsızlık çekmektedirler. Alıç çayı gibi etkili gıdalar sıcak basmalarını engellemenin ve hafifletmenin en etkili yolları arasındadır. Menopoz döneminde kilo alma problemi de çok sık yaşanmaktadır. Alıç çayı bu istenmeyen duruma karşıda zengin içeriği sayesinde önlem almaktadır.

Alıç Çayı Sindirime Yardımcı Olur

Alıç çayı yemeklerden sona tüketildiğinde sindirim problemlerini çözüme kavuşturmaktadır. Yağı kırmada önemli bir rol üstlenen alıç çayı ile sizde sindirim rahatsızlıklarına elveda diyebilirsiniz.

Alıç Çayı İshale İyi Gelir

Zengin içeriği ile alış çayı ishale de iyi gelmektedir. İshal sorunu yaşayanlar alıç çayından faydalandığında problemin kısa sürede çözüme ulaştığı görülmektedir.

Alış Çayı Stresten Kurtarır

Çağımızın en belirgin ve en yaygın hastalıklarından bir taneside strestir. Stres yüzünden psikoljik durum alt üst olmakta ve yaşam standardı en alt düzeye kadar inmektedir. Alıç çayı kaygı ve endişe gibi duyguları sakinleştirmekte ve stresin azalmasına katkı yapmaktadır. Sinir nedeni ile oluşan çarpıntıdan kurtaran alıç çayı huzursuzluğa da çok iyi gelmektedir.

Alıç Çayı Uykusuzluk Sorununu Giderir

Uykusuzluk sorununun giderilebilmesi için öncelikle sinirlerin yatıştırılması gerekmektedir. Alıç çayı sinir yatıştırıcı özelliğe de sahiptir. Alıç çayı tüketmeniz halinde sizde uykusuzluğa son verebilirsiniz. Kan basıncını azaltarak kalbin rahat etmesini sağlayan alıç çayı uyku sorunu yaşayanların en büyük yardımcılarındandır.

Alış Çayı Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Alıç çayı tüketmek kardiyovasküler sistemi desteklemektedir. Bu yönü tansiyon ile ilişkilendirilmiş ve yüksek tansiyonu düşüren etkisi olduğu iddia edilmiştir.

Alıç Çayı Kilo Verdirir

Ödemin atılmasında etkili olan alıç meyveleri fazla kilolardan kurtulmak isteyenlere umut olmuştur. Alış ile kilo problemini sona erdirmek çok daha kolay bir hale gelebilmektedir.

Alış Çayı Enerji Verir

Kan akışının desteklenmesini sağlaması alıç çayının enerji veriyor olmasındaki en önemli etkendir. İnsan vücudu oksijeni daha iyi aldığında çok daha enerjik bir duruma gelmektedir. Enerji seviyenizi arttırmak için alıç çayının zengin bileşenlerinden faydalanabilirsiniz.

Cilt Sağlığı İçin Alıç Çayı Kullanılır

Antioksidan içeriği bulunan alıç çayı akne, yanık ve yaralar üzerine tropikal şekilde uygulandığında fayda göstermektedir. Sedef ve egzama türü deri hastalıklarının meydana getirdiği kaşıntıyı da en aza indirmektedir.

Alıç Çayı Göğüs Ağrısını Hafifletir

Alıç çayı ile alakalı sıkça sorulan sorulardan biride göğüs ağrısını azaltıp azaltmadığıdır. Alış çayı göğüs ağrısını hafifletmektedir.

Alıç çayının sağlığa yaptığı katkıları sizler için kısaca ele aldık. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve sağlık sorunlarının çözüme ulaşmasını kolaylaştırmak için alıç çayı gibi faydalı gıdalardan yararlanmayı sizde düşünebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here